Nowe posty

xx Problem ze sterownikami. (5)
2024-04-13, 21:25:16
xx Instalacja xfce4 (2)
2024-04-13, 16:20:17
xx Serie kompilacji bez instalacji dla “emerge” w Gentoo (2)
2024-04-08, 18:40:04
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (17)
2024-04-05, 10:03:46
xx Problem z Linux Lite po instalacji (3)
2024-04-03, 14:23:40
xx Jak właczyć num locka przy starcie systemu debian 12? (12)
2024-04-02, 17:43:54
xx Brak dźwieku w systemie. (5)
2024-04-02, 16:13:41
xx Dystrybucja pod HP Omen (7)
2024-03-29, 11:33:05
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
2024-03-27, 21:08:23
xx Ile pingwinów? (1)
2024-03-27, 08:59:24

Ostatnie wiadomości

Strony: [1] 2 3 ... 10
1
Gry / Odp: Problem ze sterownikami.
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Paweł Kraszewski dnia 2024-04-13, 21:25:16 »
Jak stare przysłowie mówi: "Jeżeli wyczerpiesz wszystkie możliwe inne drogi rozwiązania problemu, przeczytaj instrukcję"...
2
Gry / Odp: Problem ze sterownikami.
« Ostatnia wiadomość wysłana przez dnia 2024-04-13, 18:09:24 »
Im więcej manuali, tym większy mątlik w głowie.
A wystarczyło tylko:
nvidia-detect
oraz instalacja pakietu
nvidia-driver
Dziękuję Panie Kraszewski, teraz wszystko buczy i hula. :)
3
Gry / Odp: Problem ze sterownikami.
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Paweł Kraszewski dnia 2024-04-13, 16:24:51 »
Cytat:  link=topic=26885.msg143515#msg143515 date=1712936719
Zainstaluję stery od NVIDIA, znalazłem ciekawy manual na yt.

Ku*wa, "ciekawy manual" jego mać. Na stronie Debiana masz wiki z właściwym tutorialem. Zawsze w pierwszej kolejności sprawdzaj wiki/helpy systemu, który używasz, nie randomowe filmiki z YT które bardziej prawdopodobne wyj*ą system w kosmos niż pomogą...
4
Instalacja oprogramowania / Odp: Instalacja xfce4
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Paweł Kraszewski dnia 2024-04-13, 16:20:17 »
Jakiś czas była automatyczna unifikacja jdk i jre, musiałeś to przespać - możesz mieć zainstalowane albo jedno albo drugie, nie oba naraz (sensownie, bo jdk zawiera jre). Przy używaniu dystrybucji "rolling release", obowiązkiem użytkownika jest bieżąca aktualizacja, właśnie z powodu takich sytuacji. Inaczej dla każdej większej aplikacji potrzebny będzie kilkunastoosobowy zespół dbający wyłącznie o możliwość podniesienia dowolnej wersji do dowolnej innej wersji.

pacman -R jre-openjdk jdk-openjdk

Jak zaproponuje coś ekstra odinstalować, zanotuj i odinstaluj. Jak wszystko się ogarnie, zainstaluj to co naprawdę potrzebujesz z tych dwóch pakietów a następnie zaktualizuj całość pacman -Syu. Wtedy też powinien normalnie zainstalować się XFCE.
5
Instalacja oprogramowania / Odp: Instalacja xfce4
« Ostatnia wiadomość wysłana przez pavbaranov dnia 2024-04-13, 14:29:57 »
Tak na szybko: odśwież mirrory, bowiem wszystkie paczki gst-plugins są już w wersji 1.24.1, aczkolwiek nie wiem dlaczego część z nich jest oflagowana jako out-of-date.
Stąd: https://archlinux.org/packages/extra/x86_64/gst-plugins-bad-libs/ wynika, że problem nie powinien występować.

Jeśli po odświeżeniu mirrorów problem będzie występował nadal, to prawdopodobnie trzeba będzie chwilę poczekać na reakcję devów.
6
Instalacja oprogramowania / Instalacja xfce4
« Ostatnia wiadomość wysłana przez xureijo dnia 2024-04-13, 13:14:12 »
Witam,
Mam problem z instalacją środowiska xfce4. Przy instalacji (wpisuje pacman -S xfce4 xfce4-goodies) wyskakuje błąd:

error: failed to prepare transaction (could not satisfy dependencies)
:: installing gts-plugins-base-libs (1.24.1-2) breaks dependency 'gts-plugins-base-libs=1.22.1' required by gst-plugins-bad-libs
:: installing gst-plugins-base-libs (1.24.1-2) breaks dependency 'gst-plugins-base-libs=1.22.1' required by gst-plugins-base

Próbowałem zaktualizować komenda sudo pacman -Syu gst-plugins-bad-libs po czym pojawiał się upgrade ale zarówno po potwierdzaniu wszystkiego "y" jak i "n" oraz poprostu klikanie enter przywoborze między "Y/n" nie rozwiązało to problemu.

Próbowałem też pacman -Syu ale tam z kolei po przeklikaniu "Y/n" wyskakuje błąd:

error: unresolvable package conflicts detected
error: failed to prepare transaction (conflicting dependencies)
:: jdk-openjdk nad jre-openjdk are in conflict

Chcialem tylko i aż zainstalować srodowisko xfce4. Podpowiecie coś?
7
Gry / Odp: Problem ze sterownikami.
« Ostatnia wiadomość wysłana przez dnia 2024-04-12, 17:45:19 »
Oki.
Zainstaluję stery od NVIDIA, znalazłem ciekawy manual na yt.
Dziękuję i pozdrawiam.
8
Gry / Odp: Problem ze sterownikami.
« Ostatnia wiadomość wysłana przez overcq dnia 2024-04-12, 17:21:27 »
Z tego, co jest w sieci, wynika, że “nouveau” nie obsługuje akceleracji dwuwymiarowej, nie wspiera zmiany częstotliwości zegara dla tej karty oraz wymaga ‘firmware’ podpisanego przez Nvidię do zainicjowania karty.
Natomiast ciekawi mnie, jakie są komunikaty dla gry, która działa, przy obecnej konfiguracji. Takiej gry, która wykorzystuje OpenGL.
9
Gry / Problem ze sterownikami.
« Ostatnia wiadomość wysłana przez dnia 2024-04-12, 14:13:56 »
Witam!
Gdy odpalam grę wywala mi:
libGL error: MESA-LOADER: failed to open nouveau: /usr/lib/dri/nouveau_dri.so: cannot open shared object file: No such file or directory (search paths /usr/lib/i386-linux-gnu/dri:\$${ORIGIN}/dri:/usr/lib/dri, suffix _dri)
libGL error: failed to load driver: nouveau
libGL error: MESA-LOADER: failed to open nouveau: /usr/lib/dri/nouveau_dri.so: cannot open shared object file: No such file or directory (search paths /usr/lib/i386-linux-gnu/dri:\$${ORIGIN}/dri:/usr/lib/dri, suffix _dri)
libGL error: failed to load driver: nouveau
libGL error: MESA-LOADER: failed to open swrast: /usr/lib/dri/swrast_dri.so: cannot open shared object file: No such file or directory (search paths /usr/lib/i386-linux-gnu/dri:\$${ORIGIN}/dri:/usr/lib/dri, suffix _dri)
libGL error: failed to load driver: swrast
X Error of failed request:  BadValue (integer parameter out of range for operation)
  Major opcode of failed request:  152 (GLX)
  Minor opcode of failed request:  3 (X_GLXCreateContext)
  Value in failed request:  0x0
  Serial number of failed request:  102
  Current serial number in output stream:  103
Nie wiem jak sobie z tym poradzić.
Nie wiem również czy jest sens instalować sterowniki własnościowe skoro dużo natywnych gier mi działa i nie mam żadnych problemów.
System Debian 12.
Środowisko XFCE
Sterownik graficzny Geforce GTX 1650.
10
Narzędzia administracyjne / Odp: Serie kompilacji bez instalacji dla “emerge” w Gentoo
« Ostatnia wiadomość wysłana przez overcq dnia 2024-04-08, 18:40:04 »
Już to znalazłem czytając źródła “emerge”.
“emerge” ma ‘scheduler’ w “/usr/lib/python3.11/site-packages/_emerge/Scheduler.py”, który zawiera od linii 1524:
             # By default, merge-wait only allows merge when no builds are executing.
             # As a special exception, dependencies on system packages are frequently
             # unspecified and will therefore force merge-wait.
             is_system_pkg = build.pkg in self._deep_system_deps
             if not build.build_opts.buildpkgonly and (
                 "merge-wait" in build.settings.features or is_system_pkg
             ):
                 self._merge_wait_queue.append(merge)
                 if is_system_pkg:
                     merge.addStartListener(self._system_merge_started)
             else:
                 self._task_queues.merge.add(merge)
                 merge.addExitListener(self._merge_exit)
                 self._status_display.merges = len(self._task_queues.merge)
Za wyłączenie tego mechanizmu odpowiada “-merge-wait” w zmiennej FEATURES.

Jednak według mnie powinno być to trochę inaczej rozwiązane.
Jeśli ‘scheduler’ gwarantowałby zatrzymywanie kompilacji przebiegającej w osobnych wątkach i wtedy wykonywał “merge”, to wtedy ten mechanizm mógłby pozostać włączony. Ale do tego najlepiej potrzebna by była wiedza o zależnościach kompilacji pakietów od tych, które są właśnie skompilowane.
Strony: [1] 2 3 ... 10