Nowe posty

Autor Wątek: Instalacja pakietow. Jak to sie robi (brak internetu).  (Przeczytany 4485 razy)

pawlak86

  • Gość
Witam jestem tu nowy. Linuxam (dokladnie xubuntu) mam 2 dni.
Prosze o pomoc. Nie wiem jak dodawac pakiety np. libSDL_image-1.2.so.0.
Pakiet sciagnolem z http://rpm2html.osmirror.nl/libSDL_image-1.2.so.0.html
Probowalem go zainstalowac metoda opisana tu :http://wiki.aurox.org/pl/Instalacja_Pakietów . Kiedy robie to wdlug opisu  nie dziala. Glownym problemem jest to, ze kiedy otwierma terminal w folderze w, ktorym znajduja sie pakiety i wpisuje komede [/root]# rpm -x.rpm (oczywiscie x to nazwa pakietu) to wyskakuje mi komunikat, ze taki plik nie znajduje sie w tym folderze.
Procze aby ktos krok po kroczku opisal mi jak to zrobic wlanczajac w to opis nawet najprostszych czynnosci. Praktycznie nigdy wczesniej nie mailem stycznosci z linuxem ani zniczym podobnym.
Jesli ktos byl by jeszcze tak uprzejmy i opisal jak dodac ten pakiet perl-SDL-2.1.2-3.2.fc4.i386.rpm.
Pakiety mam na plycie cd, poniewaz komputer na ktorym jest linux nie jest podlaczony do internetu. Z gory dzieki

Offline ultr

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1177
    • Zobacz profil
Instalacja pakietow. Jak to sie robi (brak internetu).
« Odpowiedź #1 dnia: 2007-09-20, 12:21:35 »
1) Wszystkie wersje Ubuntu używają raczej pakietów DEB, a nie RPM (ubuntu oparte jest na Debianie).
2) Masz Ubuntu, a czytasz strony o Auroxie :) - Ubuntu ma dużo własnych for, a czytanie opisów do innych dystrybucji może nowym użytkownikom przynieść więcej szkody niż pożytku.
3) Polecenie instalacji pakietu RPM to:
rpm -ihv plik.rpm
(pamiętaj, aby przejść w konsoli do katalogu z RPMem, lub w w/w poleceniu podać do niego pełną ścieżkę)

pawlak86

  • Gość
Instalacja pakietow. Jak to sie robi (brak internetu).
« Odpowiedź #2 dnia: 2007-09-20, 13:35:06 »
kurka nie dziala to.
moze wiesz gdzie moge znalezc te biblioteki? Bo w googlach i googlach/linux sie wyswietla ale nie wiem ktore sa dla xubuntu.
mogl bys mi tez napisac po koleji co mam zrobic aby dodac te pakiety?
Wdzieczny bym byl rowniez za link do jakiegos podstawowego zbioru pakietow wymaganych dla ubuntu aby obslugiwal wiekszosc programow i gier oraz opis ich instalacji. Sorry za tak naiwne pytania ale naprawde zaczynam dopiero przygode z linuksem i nawet opis najprostrzych czynnosci jest dla mnie na wage zlota z gory dzieki.

Jeszcze pytanie jak sie robi np: instaluje stery do karty graficznej (mam taki plik Nvidia-costamcostam.run) jako root?

xavery

  • Gość
Instalacja pakietow. Jak to sie robi (brak internetu).
« Odpowiedź #3 dnia: 2007-09-20, 15:54:37 »
Cytat: pawlak86
kurka nie dziala to.
moze wiesz gdzie moge znalezc te biblioteki? Bo w googlach i googlach/linux sie wyswietla ale nie wiem ktore sa dla xubuntu.
mogl bys mi tez napisac po koleji co mam zrobic aby dodac te pakiety?
Po kolei (!) to był mój były kolega który pracował w PKP:)
A co do meritum - plik który zaciągnąłeś (ten libDSL*so) to już gotowa biblioteka a nie pakiet. Nie masz internectwa ale masz na pewno jakąś płytkę z której instalowałeś to Xubuntu. Tam powinny być wszystkie pakiety które ludzkość wymyśliła:) Jeśli jesteś nowy to poczytaj koniecznie najpierw o Linuksie a w swoim czasie o programach wspomagających zarządzanie pakietami w Debian/Ubuntu takimi jak apt-get, dselect czy aptitude. Za ich pomocą można łatwo i przyjemnie wachlować oprogramowaniem, także dysponując wyłącznie płytką bez internetu.

pawlak86

  • Gość
Instalacja pakietow. Jak to sie robi (brak internetu).
« Odpowiedź #4 dnia: 2007-09-20, 16:49:36 »
no do instalowalem cos z netu (podlaczylem kompa z linuksem na jakis czas do netu i zrobilem aktualizacje).  Ale gra i tak nie dziala nadal pyta o ten plik.
Czytalem kilka artykolow ale nic nie rozumiem.
Xavery mogl bys mi wyjasnic jak wlaczyc jakis program spod roota?
bo ma stery do nvidi i ladnie sie wszystko rozpakowuje ale pisze, ze musi byc root.
Bo instalator wlanczam tak: otwieram terminal w folderze z instalka .run i psze w terminalu
./instalka.run.
Mogl bys mi jeszcze wytlumaczyc jak ma zainstalowac libDSL*so?
Bo niewiem jak to zrobic. czy przeniesc do jakiegos folderu, czy z terminalu ale ta metoda: ./ niedziala.
Prosze wytlumacz mi podstawy jak sie cos instaluje.
Tego apt-get`a tez nie mam/albo nie wiem. A jezeli go trzeba z netu zassac to podaj liniacza i sposob instalacji.
Probowalem jeszcze z tym:http://forum.ubuntu.pl/viewtopic.php?t=1591 cos zrobic ale plik mi sie niechcial wyedytowac.
A co do plytki z xubuntu to ja mam z tej stronki iso nagralem www.ubunt.pl ale nie wiem jak doinstalowywac co kolwiek. Bo za kazdym razem chce sie laczyc z netem.
Z gory thx

Bees

  • Gość
Instalacja pakietow. Jak to sie robi (brak internetu).
« Odpowiedź #5 dnia: 2007-09-21, 12:29:10 »
Zacznij od instalacji sterownika
metoda reczna :pobierz
http://www.nvidia.pl/object/linux_display_ia32_1.0-8756_pl.html
znajdz artykul o instalacji strownikow nvidia , poczytaj .. zainstaluj...

Bez tego raczej nie ma co rozpoczynac tematu gier.
Najpierw radzilbym poczytac o systemie , zapoznac sie , poczytac o instalacji programow itp.
W linuksie nic nie ma natychmiast ...

Pozdrawiam!

krzychu.qn

  • Gość
Instalacja pakietow. Jak to sie robi (brak internetu).
« Odpowiedź #6 dnia: 2007-09-21, 21:33:43 »
apt-get to program obsługiwany z konsoli tekstowej wipsujesz apt-get install i nazwa pakietu:) ,ale trzeba tą nazwe znać wieć może masz coś takiego jak adept? graficzny menadżer pakietów, żeby ci się nie łączył z netem przy każdej instalacji tak adept jak i apt-get musisz ustawić repozytoria czy wchodzisz do katalogu /etc/apt edytujesz plik sources.list  musisz odchaszować cdrom jeśli został zablokowany czyli skasuj # z przed źrudła cdrom i zachaszuj źrudła internetowe, następnie zaktualizuj zmiany komendą apt-get update no i możesz juz instalować :)
przykład: włącz konsole najlepiej tryb roota, włączyłeś wogóle konto roota? w ubuntu trzeba (w konsoli sudo passwd root i enter system zapyta o nowe haslo unix, czyli hasło roota wpisz po czym potwierdź i masz już konto roota

aby przejść na roota wpisz su - (oczywiście nie musisz robić nic z konta root możesz jako uzytkownik przed każdą komendą wpisywać sudo ale np dla mnie jest to utrudnienie)
jesteś już rootem
pisz cd /etc/apt
dalej pico sources.list
no i konfigurujesz źrudła
następnie ctrl+z żeby zapisać i ctrl + x żeby wyjść
no i apt-get update
(ja mam kubuntu z repozytoriami internetowymi jest w nich wszystko czego potrzebuję do tego instalacja sprowadza się do kilku kliknieć myszką prościej niż na windzie :D )