Nowe posty

Autor Wątek: KDE niepoprawnie działa na Ubuntu z grafiką 3D, nie mogę odinstalować.  (Przeczytany 4862 razy)

alexs2

  • Gość
Witam Was!

Mam Ubuntu  (Dapper 6.06 2.6.15-26 i386 zaktualizowany do 2.6.15-29-386 i686) ze środowiskiem Gnome. ale wpadłem na pomysł, żeby sprawdzić, jak szybko działa KDE na moim nowym procesorze Athlon XP 1,7 GHz.

Instalacja przebiegła pomyślnie, robiłem ją za pomocą komendy“apt-get install kde”
Pooglądałem sobie KDE, ale po reboocie nie uruchomił się już serwer X-ów.
Pisze standardowo, że powód to "no screens found"

Działa z powrotem wszystko (i KDE i Gnome), gdy zmienię na stare ustawienia xorg.conf, to znaczy z powrotem ładowanie modułu “dri” i zamiast sterowników 3D “nvidia”, to 2D “nv”.

Wcześniej na 3D Gnome działało mi bez zastrzeżeń.

Stwierdziłem, że to coś KDE się gryzie ze sterownikami nvidii, ale że mi jest niepotrzebne, to chciałem je po prostu odinstalować.

I tu pojawił sie błąd: jak daję ”apt-get remove kde”, to coś tam pisze, że odinstalowane zostanie 400 (czy 40) kB, i to się wykonuje.  Ale KDE ma z 700 MB!
I KDE dalej jest i normalnie można uruchomić.

W związku z tym mam prośbę do Kogoś, Kto się zna:
Jak odinstalować to KDE?
Ewentualnie, jak zrobić, żeby grało z 3D, w repo nie znalazłem żadnych pakietów od 3D dla KDE specjalnie?

P.S. Można by odinstalować te kilkadziesiąt pakietów w Synapticu.
Ale jak daję w nim “search kde” i zaznaczam znalezione pakiety, to mi wychodzi łącznie 1,7 GB, czyli skasowałbym też coś z Gnome lub samego systemu.

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Cytat: alexs2
Kto się zna:
Jak odinstalować to KDE?
Możesz odinstalować to za pomocą komendy

sudo apt-get remove --purge kde
która usuwa wszystkie pakiety KDE (w tym wszystkie programy związane z KDE, np. K3B czy KOffice) wraz z zależnościami.

Proponuje jeszcze zajrzeć tutaj

Pozdrawiam!

alexs2

  • Gość
Dzięki Roobal.

Cytat: roobal
Możesz odinstalować to za pomocą komendy

sudo apt-get remove --purge kde
która usuwa wszystkie pakiety KDE (w tym wszystkie programy związane z KDE, np. K3B czy KOffice) wraz z zależnościami.
Czy usunie mi też np. Openoffice czy Totem? Są to rzeczy nie tylko z KDE ale związane z KDE.

P.S. Niestety, po wpisaniu powyższej komendy, system odrzekł:

"Pakiet kde nie jest zainstalowany, więc nie zostanie usunięty.
0 aktualizowanych, 0 nowo instalowanych, 0 usuwanych i 5 nieaktualizowanych."

Wynika to pewnie z tego, że wcześniej jak pisąłem dałem
apt-get remove kde
, które usunęło te 400 kB.
Może muszę jeszcze raz dać
apt-get install kde
?

tr00per

  • Gość
problem sprzed 1.5 tygodnia, ale może się przyda na przyszłość

pakiet kde jest tylko metapakietem. pozwala na łatwą instalację, ale nijak się nie przydaje przy usuwaniu (swoją drogą powinna na przyszłość być odpowiednia opcja, a przynajmniej ja jej nie znam). musisz niestety samodzielnie pousuwać wszystkie aplikacje, aczkowielk - większość ma zależności na pakiecie kdelibs-data
można zrobić tak:
# apt-get --purge remove kdelibs-data
metoda II:
# apt-get --purge remove `dpkg --list | grep KDE | awk '{print $2}'`
usunięte zostanie wszystko, co ma w krótkim opisie 'KDE'. u mnie akurat są to tylko programy/biblioteki z KDE, ale warto przejrzeć listę pakietów, żeby nie było przykrej niespodzianki
$ dpkg --list | grep KDE

alexs2

  • Gość
Dzięki trOOper, okazało się że to nie była wina KDE. Przy instalacji KDE, lub wcześniej instalowałem jakieś nvidia-settings czy nvidia-xconfig. I usunęło mi nvidia-glx. Tak mi się wydaje, bo jak dałem jedcze raz "apt-get install nvidia-glx" to poszło, a już to miałem.

A z KDE sobie doinsatlowałem ten metapakiet o którym mówiłeś - 40 kB.
I wszystko ruszyło, tylko w Quake3 mi się obraz pod KDE czasem leciutko łamie. Ale KDE nie używam a Q3 mam zamiar nie używać.

Co do problemu odinstalowania KDE jednak, to wydaje mi się, że należy się dokładnie przyjrzeć pakietowi []bkde-desktop[/b], że to "on tu rządzi"