Nowe posty

Autor Wątek: Nie da się zainstalować lub uruchomić żadnego linuxa na laptopie.  (Przeczytany 7936 razy)

mulat

  • Gość
Witam!

Niedawno kupiłem sobie laptopa z zainstalowanym Linuxem Blue Freezer o to jego specyfikacja:

- Matryca 15,4" TFT Wide XVGA [1280x800x16,7 mln kolorów] 
- Najnowsza technologia matrycy Glare Type
- Procesor AMD Mobile Turion 64 X2 TL50 [2x1,6GHz]
- Technologia PowerNow!
- Technologia Direct Connect
- Wbudowana kamera internetowa 1,3 MP, Bluetooth
- Chipset nVidia C51MV + MCP51M
- Pamięc 2048 MB KINGSTON Value RAM DDR2 667MHz
- Karta grafiki Nvidia GeForce 6100 do 128 MB
  Obsługa Direct X 9.0, Pixel Shader 3.0
- Twardy dysk 120 GB 5400 obrotów/min. SATA
- Nagrywarka DVD Dual (CD+CDRW+DVD+DVDRW)
- Dźwięk 8 kanałowy zgodny z Sound-Blaster PRO,
  Wbudowane 2 głośniki, SPDIF
- Karta sieciowa 10/100 Mbps, karta WiFi, modem 56K V.90
- Interfejs 3 porty USB 2.0, PCMCIA II, Port miniPCI, port RS232 (COM)
  1 port IEEE 1394, Wbudowany czytnik kart 7w1
- Waga 2,5 kg, Litowo-Jonowa bateria 6 celowa
Postanowiłem zainstalować Ubuntu 7.04 64bit, działał przez jakiś czas, po próbie instalacji sterowników do karty graficznej już się nie uruchomił, po załadowaniu gruba i wyborze kernela widniał tylko napis:

Kernel Alive
Kernel direct mapping tables up to 100000000 @ 8000-d000


Wyczytałem w necie, że należy odpalić z opcjami noapic lecz i to nie pomagało apci=off również nie działa. Żaden linux nie chce się odpalić czarne tło lub ten napis.

Proszę o pomoc! Nie chcę już dłużej siedzieć na Windowsie :/

rysban

  • Gość
Nie da się zainstalować lub uruchomić żadnego linuxa na laptopie.
« Odpowiedź #1 dnia: 2007-09-09, 01:52:21 »
Witam .
Zainstaluj 32- bitowy system operacyjny . Pod 64-bitowe systemy nie działa flashplayer . Pobierz sobie z sieci Linux Edu CD 08 . Jest to Ubuntu 7.04 zmodyfikowany i istnieje możliwość uruchomienia Gnome lub KDE po zainstalowaniu . Sterowniki grafiki trzeba ostrożniej . Poczytać trzeba na forum jak to zrobić . Są opisy jak podstawić grafikę na forum . Wystarczy synapticiem doinstalować linux-restrited-modules  ,  nvidia-glx-new i nvidia-glx-nev-dev . Po tym wszystkim w xorg.conf zmienić wpis nv na nvidia . Nie wiem jak na laptopie zachowa się wyświetlacz ale prawdopodobne że bedzie ograniczona rozdzielczość bo będzie błąd rozpoznania monitora "wyświetlacza" . Wystarczy wylogować się z gnome i zalogować do kde zmieniając sesję . Pod kde w ustawienia systemowe - monitor i wyświetlanie jako administrator rozpoznać wyświetlacz (monitor) i zastosować . Po przeładowaniu systemu w obu środowiskach graficznych będzie możliwość  zmiany rozdzielczości na wygodną dla Ciebie .
Pozdrawiam Ryszard

mulat

  • Gość
Nie da się zainstalować lub uruchomić żadnego linuxa na laptopie.
« Odpowiedź #2 dnia: 2007-09-09, 13:15:06 »
Już ściągam, mam nadzieję że wszystko będzie OK

chmooreck

  • Gość
Nie da się zainstalować lub uruchomić żadnego linuxa na laptopie.
« Odpowiedź #3 dnia: 2007-09-09, 22:14:57 »
Cytat: rysban
Pod 64-bitowe systemy nie działa flashplayer .
Dementuje pogłoski... jakoś u mnie chodzi aż miło ;-) (nspluginwrapper)

mulat

  • Gość
Nie da się zainstalować lub uruchomić żadnego linuxa na laptopie.
« Odpowiedź #4 dnia: 2007-09-10, 10:12:16 »
Niestety z EduCD jest tak samo jak z innymi linuxami nie odpala się i jak to z 32 bitowymi było tylko czarne tło.

Ma ktoś  jeszcze jakiś pomysł?

PS. Czy usunięcie wszystkich partycji z dysku i taki totalny format, mógłby rozwiązać ten problem? Ja sam już nie wiem bo przecież na początku linuxy działały na nim.

debo

  • Gość
Nie da się zainstalować lub uruchomić żadnego linuxa na laptopie.
« Odpowiedź #5 dnia: 2007-09-11, 22:33:59 »

mulat

  • Gość
Nie da się zainstalować lub uruchomić żadnego linuxa na laptopie.
« Odpowiedź #6 dnia: 2007-09-12, 18:44:22 »
wątpię czy to cokolwiek zmieni lecz warto spróbować...

podczas ladowania systemu daję komendy acpi=off noapic, pojawia się okno ladowania systemu i po pewnym czasie wyskakuje konsola i brak miejsca na zapis danych, wydaje mi się że dysk jest odłączony przez acpi=off

alexs2

  • Gość
Nie da się zainstalować lub uruchomić żadnego linuxa na laptopie.
« Odpowiedź #7 dnia: 2007-09-13, 18:45:12 »
Co do formatowania całego dysku, to chyba na 90% pomoże, jeśli nie masz nic ważnego.


Co do dysków SATA, to kogo znam, to ma z nimi problem pod Linuksem. Ale w przypadku dzielenia komputera z Windowsem na innym dysku. Dotyczy Ubuntu i Fedory.
Problem polega na niewykrywaniu przez GRUB-a czy innego instalatora MBR partycji z Linuksem.

Wydaje mi się, że polega to na tym, że SATA to stosunkowa nowość i sterowniki są kiepskie. Czy instalujesz to z jakiejś płytki ze świeżym Linuksem?

Ponoć pomaga apt-get update/upgrade, tylko jak to zrobić, gdy Linuks jeszcze niezainstalowany... Ja nie wiem.



Z  innej beczki: Pytanie do Kolegi Rysban:

Piszesz, zeby doinstalować linux-restrited-modules ,  nvidia-glx-new i nvidia-glx-nev-dev.

Ja doinstalowałem tylko nvidia-glx (bez new) i działa. Mam GeForce 4 MX440.
Czy tak będzie ok?

mulat

  • Gość
Nie da się zainstalować lub uruchomić żadnego linuxa na laptopie.
« Odpowiedź #8 dnia: 2007-09-15, 09:32:17 »
Znalazłem rozwiązanie problemu

Należy wejść w uwstawienia biosa > Advenced > Itegrated Devices i wyłączyć opcję USB BIOS Lagancy Support