Nowe posty

Autor Wątek: Dziwny Problem z Logowaniem Na Serwer  (Przeczytany 3510 razy)

klimasr

  • Gość
Dziwny Problem z Logowaniem Na Serwer
« dnia: 2007-09-04, 22:47:16 »
Witam,

Mam serwer (RH 9.0) po poprzednim adminie, na którym może logować się root i jeden user(dawny admin)
Zalogowałem się więc na serwer jako root dodałem nowego usera (czyli mnie) ...poszło gładko.
Niestety przy próbie zalogowania się na moje nowe konto (poziom tekstowy) po wpisaniu hasła jestem przenoszony z powrotem na miejsce z ponownym pytaniem o login: i tak bez końca. Może się zalogować tylko root i poprzedni admin.

Czy jest możliwość określenia listy userów mogących logować się na serwer ????

Z góry dziękuję za pomoc

xavery

  • Gość
Dziwny Problem z Logowaniem Na Serwer
« Odpowiedź #1 dnia: 2007-09-05, 10:01:45 »
Cytat: klimasr
Witam
Czy jest możliwość określenia listy userów mogących logować się na serwer ????

Z góry dziękuję za pomoc
Pewnie, że jest i to na kilka sposobów. Taki najprostszy jaki mi przychodzi do głowy to zdefiniowanie powłok których użytkownicy mogą się logować w /etc/shells. Zobacz czy shell który masz przypisany jest zdefiniowany w tym pliku. Jeśli nie pomoże to zajrzyj do logów, powinno tam coś zostac z nieudanej próby logowania (/var/log/secure).
Oczywiście to wszystko pod warunkiem, że login i hasło są prawidłowe i ważne:)

ZipoKing

  • Gość
Dziwny Problem z Logowaniem Na Serwer
« Odpowiedź #2 dnia: 2007-09-05, 10:40:28 »
Najprostszy sposób to /etc/login.access - m.in. do tego ten plik służy :)

xavery

  • Gość
Dziwny Problem z Logowaniem Na Serwer
« Odpowiedź #3 dnia: 2007-09-05, 15:12:52 »
Cytat: ZipoKing
Najprostszy sposób to /etc/login.access - m.in. do tego ten plik służy :)
Ale chyba nie w RH, bo u siebie takowego nie posiadam:) Chociaż tak naprawdę wszystko to zależy od konfiguracji PAM, więc poprzedni administrator mógł tam narzeźbić różne rzeczy.

klimasr

  • Gość
Dziwny Problem z Logowaniem Na Serwer
« Odpowiedź #4 dnia: 2007-09-05, 20:01:04 »
Cytat: xavery
Cytat: klimasr
Witam
Czy jest możliwość określenia listy userów mogących logować się na serwer ????

Z góry dziękuję za pomoc
Pewnie, że jest i to na kilka sposobów. Taki najprostszy jaki mi przychodzi do głowy to zdefiniowanie powłok których użytkownicy mogą się logować w /etc/shells. Zobacz czy shell który masz przypisany jest zdefiniowany w tym pliku. Jeśli nie pomoże to zajrzyj do logów, powinno tam coś zostac z nieudanej próby logowania (/var/log/secure).
Oczywiście to wszystko pod warunkiem, że login i hasło są prawidłowe i ważne:)
Mój plik /etc/shells wygląda tak:
      /bin/bash
      /sbin/nologin
      /bin/bash2
      /bin/ash
      /bin/bsh
      /bin/tcsh
      /bin/csh

a po nieudanej próbie zalogowania w logach /var/log/secure mam:
       sep 5 19:49:12 serwer sshd[5431]: Accepted password for user from xx.xx.xxx.x port 1562 ssh2

Niby hasło zostało zaakceptowane, ale nie mogę się zalogować

xavery

  • Gość
Dziwny Problem z Logowaniem Na Serwer
« Odpowiedź #5 dnia: 2007-09-06, 10:43:10 »
zapodaj jeszcze wynik czegoś takiego:

awk -F: '$1 == who {print $NF;}' who=twoj_user /etc/passwd

gdzie twoj_user to oczywiście login na który usiłujesz sie zalogować. Wynikiem będzie przypisany shell do tego usera. Jeśli nie ma go na liście z /etc/shells (np. /bin/sh) no to najpewniej jest tego przyczyna. Możesz też sprawdzić status hasła przes passwd -S twoj_user. Sprawdź czy możesz się zalogować przez ssh (ew. telnet). A może w szkielecie plików startowych bash'a (~/.bash_profile) jest jako pierwsze wykonywane polecenie... exit:)

Poza tym poszperaj w logach innych niż secure. Może gdzieś jest jeszcze jakiś ślad tego. Jeśli odpowiedzialny za to jest jakiś PAM to fakt nie zalogowania się powinien gdzieś być odnotowany.