Nowe posty

Autor Wątek: debian?  (Przeczytany 5084 razy)

hery

  • Gość
debian?
« dnia: 2005-08-15, 22:28:52 »
Po zainstalowaniu \\"Mandriva\\" z płyty instalacyjnej i dokonaniu ustawień na język polski, oprogramowanie i tak działa po angielsku. Czy jest na to jakaś rada???

patek

  • Gość
debian?
« Odpowiedź #1 dnia: 2005-08-15, 23:28:07 »
Na samym początku instalacji powinno Ci się pokazać okienko, w którym U GÓRY ybierasz w jakim języku ma przebiegać instalacja, a na DOLE jakie języki chcesz zainstalować.
Nie jestem doświadczonym userem, ale proponuję włożyć płytę 1 i zrestartować komputer. Wybrać instalację języka polskiego, i gdzieś po drodze zaznaczyć \\"instalacja uzupełniająca (czy jakoś tak)\\" (będzie do wyboru jeszcze nowa instalacja).
Na Twoim miejscu poczekałbym jeszcze trochę, aż ktoś bardziej doświadczony coś wymyśli i podpowie.
Pozdrawiam

Stilgar

  • Gość
debian?
« Odpowiedź #2 dnia: 2005-08-16, 15:55:23 »
2005-08-15 22:28:52 hery napisał:

> Po zainstalowaniu \\"Mandriva\\" z płyty instalacyjnej i dokonaniu ustawień na język
 > polski, oprogramowanie i tak działa po angielsku. Czy jest na to jakaś rada???

jest. wejdz do Instalacji Oprogramowania (wczesniej skonfiguruj urpmi, poradnik masz w nowych artykułach po lewej stronie) i zainstaluj pakiety które beda mialy w nazwie i18n-pl (albo podobnie) - to właśnie są pakiety ze spolszczeniem.

bortas

  • Gość
debian?
« Odpowiedź #3 dnia: 2005-08-15, 20:15:28 »
witam, zastanawiam sie nad zainstalowaniem debiana (sarge), ale spotkalem sie z roznymi opiniami na temat debiana, no i mam pytanie, czy ten system nie nadaje sie na desktop? i jesli tak to dlaczego? wiem ze jest rzadko aktualizowany (stable) itd,  jesli ktos moze to niech porowna go do np fc4 (mialem - stabilnosc porownywalna do win2k... poligon doswiadczalny), z gory dzieki za odp

Maciek_Rutecki

  • Gość
debian?
« Odpowiedź #4 dnia: 2005-08-15, 22:07:18 »
2005-08-15 20:15:28 bortas napisał:

> witam, zastanawiam sie nad zainstalowaniem debiana (sarge), ale spotkalem sie z roznymi opiniami
 > na temat debiana, no i mam pytanie, czy ten system nie nadaje sie na desktop? i jesli tak to
 > dlaczego? wiem ze jest rzadko aktualizowany (stable) itd,  jesli ktos moze to niech porowna go
 > do np fc4 (mialem - stabilnosc porownywalna do win2k... poligon doswiadczalny), z gory dzieki
 > za odp

Stable (Sarge) zdecydowanie na serwery i maszyny produkcyjne, gdzie wymagana jest wysoka stabilnosc i nie jest zalecane grzebanie w pakietach (poza aktualizacjami bezpieczenstwa), Powstaje jako zamrozenie wersji testing ( szukanie bledow, bez zbednych aktualizacji).

Testing (Etch) - idealna na desktop, w miare swieze pakiety, czasami zdazaja sie problemy z zaleznosciami (ale rzadko i praktycznie w ciagu jednego dnia naprawiane), tutaj trafiaja pakiety z unstable po okolo dwoch tygodniach testowania.

Unstable (Sid) - wersja dla bardziej odwaznych, tutaj trafiaja najnowsze pakiety, czesto wystepuja problemy.

To ze strony debianowca :-)

--
Maciek

seban

  • Gość
debian?
« Odpowiedź #5 dnia: 2005-08-16, 11:13:21 »
kiedyś słyszałem coś w tym stylu: stable to czerstwe pieczywo, testing to pieczywo z dzisiaj, a unstable to są gorące bułeczki które mogą poparzyć.
Ja na swoim dektopie uzywam Debiana z repozytorium testing od roku, większych (czyt. praktycznie żadnych) problemów nie było.
Jeśli nie chcesz czystego Debiana na desktop to spróbuj może Ubuntu?

Maciek_Rutecki

  • Gość
debian?
« Odpowiedź #6 dnia: 2005-08-16, 13:03:58 »
2005-08-16 11:13:21 seban napisał:

> kiedyś słyszałem coś w tym stylu: stable to czerstwe pieczywo, testing to pieczywo z dzisiaj, a
 > unstable to są gorące bułeczki które mogą poparzyć.
 
Niezle :-)

--
Maciek

de_laurent

  • Gość
debian?
« Odpowiedź #7 dnia: 2005-08-16, 16:03:22 »
2005-08-16 13:03:58 Maciek_Rutecki napisał:

> 2005-08-16 11:13:21 seban napisał:
 >
 > > kiedyś słyszałem coś w tym stylu: stable to czerstwe pieczywo, testing to pieczywo z
 > dzisiaj, a
 >  > unstable to są gorące bułeczki które mogą poparzyć.
 >  
 > Niezle :-)
 >
 > --
 > Maciek
 >
He he, dobre. Mnie tez sie podoba :)

bortas

  • Gość
debian?
« Odpowiedź #8 dnia: 2005-08-16, 16:22:54 »
2005-08-16 11:13:21 seban napisał:

> kiedyś słyszałem coś w tym stylu: stable to czerstwe pieczywo, testing to pieczywo z dzisiaj, a
 > unstable to są gorące bułeczki które mogą poparzyć.
 > Ja na swoim dektopie uzywam Debiana z repozytorium testing od roku, większych (czyt.
 > praktycznie żadnych) problemów nie było.
 > Jeśli nie chcesz czystego Debiana na desktop to spróbuj może Ubuntu?
 >

bortas

  • Gość
debian?
« Odpowiedź #9 dnia: 2005-08-16, 16:25:39 »
sorki za to powyzej... poklikalem za duzo... a co do tematu to po instalacji stable mozge uzywac repozytoria testing?

Maciek_Rutecki

  • Gość
debian?
« Odpowiedź #10 dnia: 2005-08-16, 18:17:15 »
2005-08-16 16:25:39 bortas napisał:

> sorki za to powyzej... poklikalem za duzo... a co do tematu to po instalacji stable mozge uzywac
 > repozytoria testing?
 >

Oczywiscie. Zmieniasz zawartosc /etc/apt/sources.list zgodnie z strona:

http://debianusers.pl/article.php?aid=8&top10=1

Wyrzuc tylko pozycje z "non-us", bo juz nie uzywa sie ich.

--
Maciek

bortas

  • Gość
debian?
« Odpowiedź #11 dnia: 2005-08-16, 18:45:05 »
dzieki bardzo za wyczerpujaca odpowiedz :)