Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Dystrybucja linuksa???  (Przeczytany 14923 razy)

guliwerek

  • Gość
Dystrybucja linuksa???
« dnia: 2007-08-21, 20:42:03 »
Witam wszystkich i na wstępie chciałem przeprosić za zbyt bałachy temat dla wielu z was ale gdzie miałem znaleźć poradę jak nie tutaj. Sprawa ma sie tak dostałem w posiadanie starego laptopa ( konf. Celeron 1.2, 128 MB Ram, grafika SIS)Chciałem na tym laptopie zainstalować Linuksa tak aby na nim sie uczyć i aby za jakiś czas kiedy trochę do opanuje zainstalować na stacjonarnym komputerze, jednak jak widzicie laptop jest cieniutki wiec pytam się was starych wyjadaczy linuksowych jaka dystrybucje i wersje tak aby to ruszyło i ze spokojem działało a nie dławiło sie.Proszę o radę chciałbym uruchomić tryb graficzny i uczyć sie na tym laptopie Linuksa wiec proszę podzielcie sie swoim doświadczeniem. Pozdrawiam serdecznie

Trivelt

  • Gość
Dystrybucja linuksa???
« Odpowiedź #1 dnia: 2007-08-21, 20:57:29 »
Przenoszę. Następnym razem wypadałoby się rozglądnąc do jakiego działu wrzucić wątek.

Małolat

  • Gość
Dystrybucja linuksa???
« Odpowiedź #2 dnia: 2007-08-21, 21:15:56 »
proponuje xubuntu http://www.xubuntu.org/ lekkie środowisko no i to jest ubunciak ;)

guliwerek

  • Gość
Dystrybucja linuksa???
« Odpowiedź #3 dnia: 2007-08-21, 21:18:48 »
czy ta wersja prawidłowo rozpozna sprzęt w moim zabytkowym laptopie i którą wersja będzie najbardziej odpowiednia czy po prostu spróbować zainstalować najnowsza i czy jest tam chociaż częściowo język PL

Małolat

  • Gość
Dystrybucja linuksa???
« Odpowiedź #4 dnia: 2007-08-21, 22:01:14 »
Czy ma polski to napewno tak (możliwe że trzeba bedzię doinstalować wszystko z internetu) co do obsługi sprzętu to bywa różnie jednak mi działa wyśmienicie

guliwerek

  • Gość
Dystrybucja linuksa???
« Odpowiedź #5 dnia: 2007-08-21, 22:18:29 »
jest to trochę mało zadawalająca odpowiedz

  • Gość
Dystrybucja linuksa???
« Odpowiedź #6 dnia: 2007-08-21, 22:35:25 »
Cytat: Małolat
proponuje xubuntu http://www.xubuntu.org/ lekkie środowisko no i to jest ubunciak ;)
Ładnie to tak człowieka w maliny wpuszczać ?
Proponuję sprawdzić co piszą na temat "Ubuntu system requirements" na tej stronie: https://help.ubuntu.com/community/Installation/SystemRequirements#head-d604923cedb181ad9398d7c4334081740bc3e3fb
Na tym  co mu proponujesz to będzie oglądał slideshow, a nie normalnie działał.
Poza tym chce się czegoś nauczyć. Na tym ubunciaku to nauczy się co najwyżej tego co i na Windowsie, czyli klikania a oduczy się myślenia.
Ja zaproponowałbym np SLAX-a (z fluxboxem) ewentualnie Puppy lub Damn Small Linuxa.

Offline Arkadiusz Bednarczyk

  • Linux.pl
  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 654
    • Zobacz profil
    • Linux.pl
Dystrybucja linuksa???
« Odpowiedź #7 dnia: 2007-08-21, 22:38:10 »
Cytat: guliwerek
jest to trochę mało zadawalająca odpowiedz
Najlepiej zrobisz jak sam sprawdzisz - zaproponowano Ci przecież Xubuntu? Ja na przykład nie wiem jak poradzi sobie ono z Twoim sprzętem, ale nie przychodzi mi nic lepszego do głowy. A o polonizację się nie martw.
--
pozdrawiam
Arkadiusz Bednarczyk
email/jabber: arek@linux.pl

Offline Arkadiusz Bednarczyk

  • Linux.pl
  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 654
    • Zobacz profil
    • Linux.pl
Dystrybucja linuksa???
« Odpowiedź #8 dnia: 2007-08-21, 22:40:29 »
Cytat: le_mon
Na tym ubunciaku to nauczy się co najwyżej tego co i na Windowsie, czyli klikania a oduczy się myślenia.
Ja zaproponowałbym np SLAX-a (z fluxboxem) ewentualnie Puppy lub Damn Small Linuxa.
Myślę, że na początek to i ubuntu będzie ciężkim przejściem ;)
--
pozdrawiam
Arkadiusz Bednarczyk
email/jabber: arek@linux.pl

sys

  • Gość
Dystrybucja linuksa???
« Odpowiedź #9 dnia: 2007-08-22, 19:15:45 »
Cytat: guliwerek
Witam wszystkich i na wstępie chciałem przeprosić za zbyt bałachy temat dla wielu z was ale gdzie miałem znaleźć poradę jak nie tutaj. Sprawa ma sie tak dostałem w posiadanie starego laptopa ( konf. Celeron 1.2, 128 MB Ram, grafika SIS)Chciałem na tym laptopie zainstalować Linuksa tak aby na nim sie uczyć i aby za jakiś czas kiedy trochę do opanuje zainstalować na stacjonarnym komputerze, jednak jak widzicie laptop jest cieniutki wiec pytam się was starych wyjadaczy linuksowych jaka dystrybucje i wersje tak aby to ruszyło i ze spokojem działało a nie dławiło sie.Proszę o radę chciałbym uruchomić tryb graficzny i uczyć sie na tym laptopie Linuksa wiec proszę podzielcie sie swoim doświadczeniem. Pozdrawiam serdecznie
Śmiechu warte, z racją jak z (_._) każdy ma swoją...
Mam AMD 1,2, 128 RAM + GF2 Mx i na tym mi stoi MDK 10.1 z Kde..
Jak się chce, to się umie...poszperaj trochę leniuchu :/

guliwerek

  • Gość
Dystrybucja linuksa???
« Odpowiedź #10 dnia: 2007-08-23, 10:13:28 »
zgodzę się z tym ze u ciebie będzie dobrze chodzić ale ja mam grafikę na płycie gł a czy twój komp to laptop czy stacjonarny? Jestem ciekaw co takiego zrobiłeś ze działa tobie płynnie wszystko może podzielisz sie swoim doświadczeniem?

sys

  • Gość
Dystrybucja linuksa???
« Odpowiedź #11 dnia: 2007-08-23, 20:52:36 »
Słoneczko!

po 1
http://www.google.pl/linux?hl=pl&q=grafika+sis&btnG=Szukaj&lr=lang_pl

po 2
mam komputer stacjonarny, przyz czym nie rozumiem zależności przy mojej konfiguracji czy to laptop czy stacjonarka (czyt. co ma jedno do drugiego?)

po 3
Mdk 10.1 ma się na tym na tym dobrze, powyłączane wodotryski i spokojnie można używać...

po 4
zrobił-aś :) kobietą jestem ;)

guliwerek

  • Gość
Dystrybucja linuksa???
« Odpowiedź #12 dnia: 2007-08-23, 21:12:26 »
uno:

przepraszam zacną kobitę ze nie rozpoznałem jej kobiecych walorów..

uno':

ja nie szukam ani sterowników ani informacji na temat tej grafik tylko chciałem sie zapytać właśnie o system który będzie działał na tej grafie skoro mówisz ze u ciebie działa to czy tamto to rozumiem akceptuje i dziękuję za informacje serdecznie pozdrawiam linuksowa kobitkę :)

Offline Arkadiusz Bednarczyk

  • Linux.pl
  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 654
    • Zobacz profil
    • Linux.pl
Dystrybucja linuksa???
« Odpowiedź #13 dnia: 2007-08-23, 21:55:44 »
Cytat: guliwerek
ja nie szukam ani sterowników ani informacji na temat tej grafik tylko chciałem sie zapytać właśnie o system który będzie działał na tej grafie skoro mówisz ze u ciebie działa to czy tamto to rozumiem akceptuje i dziękuję za informacje serdecznie pozdrawiam linuksowa kobitkę :)
System nie ma za dużo do powiedzenia - o ile się orientuję obsługa kart SIS została włączona do jądra już w wersji 2.4.* więc nie powinieneś mieć problemu w każdej dystrybucji. Co do wyboru systemu proponowałbym coś lekkim menedżerem okien, np. Xubuntu, lub Mandrivę + Xfce/Fluxbox.

PS. http://www.winischhofer.eu/linuxsisvga.shtml
--
pozdrawiam
Arkadiusz Bednarczyk
email/jabber: arek@linux.pl

Foox1989

  • Gość
Dystrybucja linuksa???
« Odpowiedź #14 dnia: 2007-08-23, 22:13:32 »
Ja też polecam na początek Xubuntu, jest łatwe i przyjemne :). Warto też wziąść pod uwagę polskiego KateOS, wydaje mi się, że też spełni twoje wymagania.

PS: Zanim na coś się zdecydujesz polecam poczytać jak to zainstalować, przeglądnąć forum itp.