Nowe posty

Autor Wątek: BeleniX Live DVD 0.5.1  (Przeczytany 14574 razy)

Offline Robert

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2516
    • Zobacz profil
BeleniX Live DVD 0.5.1
« dnia: 2007-08-18, 21:32:34 »
Skoro już została wyodrębniona nowa kategoria na forum wstyd trzymać ją pustą. :-)
Pokuszę się o małą w pełni subiektywną minirecenzję systemu belenix. Jest to distro typu liveCD może być tez liveDVD oparte na opensolarisie. Płytę dvd ściąga się w dwóch kawałkach, które potem składa sie je w jedną całość. Oczywiście na stronie producenta jest napisane, jak to zrobić. A więc ściągnąłem sobie DVD, sprawdziłem sumę kontrolną i wypaliłem w k3b, z opcją sprawdzania poprawności nagranych danych. Test wyszedł znakomicie - 0 błędów, zatem uruchomiłem komputer z z plyty. Powitało mnie ładne menu GRUB-a i wybrałem 1 opcje, czyli zwykłe uruchomienie. Niestety system się wykrzaczył. Brakowało jakiegoś pliku. Nie pomagało ani Control-D, jak sugerowała konsola, ani hasło root. uruchomiłem kompa drugi raz, tym razem wybierając z menu opcję uruchomienia systemu z wyłączonym apic. Tym razem również wyskoczyły pewne krzaczki, ale... system ruszył dalej. System poprosił o wybór klawiatury - niestety nie było polskiej :( W kolejnych ekranach wybrałem KDE do wyboru było jeszcze xfce. Na etapie wyboru sterownika karty graficznej wybrałem sterownik nvidia w wersji beta, do wyboru był jeszcze nv i jakiś inny standardowy.  Kiedy już uruchomiło się KDE system wyglądem wcale nie przypominał solarisa, którego nie tak dawno miałem na swoim kompie. Wyglądał jak zwykła dystrybucja linuksa z uruchomionym KDE. Dopóki ktoś nie wejdzie do Centrum Sterowania, lub nie przyjrzy się dokładniej nazwom niektórych programów nie zauważy róznicy. Uruchamiając przeglądarkę firefox 2.0.2 (do wyboru był jeszcze konqueror) zauważyłem, ze system sam skonfigurował kartę sieciową. Musiałem jedynie podać parametry serwera proxy, żeby mogło się forum załadować. Próbowałem też zainstalować drukarkę, niestety CUPS sie wykrzaczył. [W dystrybucjach linuksowych liveCD też się to zdarzało]. Z tego, co jeszcze zauważyłem był dostępny cały pakiet openoffice, a także dosyć przeciętny (jak na dvd) zestaw programów KDE. z tej dystrybucji korzystałem dosyć krótko, trudno więc pisać o jej stabilności. Mogę podać jedynie to, że nie miałem żadnej zwiechy, ani błędu programu. Myślę, że jeszcze za wcześnie na to aby przeciętny user mógł wykorzystywać to distro na swoim komputerze jako desktop, choć zapowiada się calkiem przyzwoicie. Do ciekawostek można podać fakt, że na stronie beleniksa jest opisane jak zainstalować go na  1GB pendrivie.
Zanim popełnisz grafomaństwo: 1 | 2 | 3
Baza RPM Jak szukać informacji

Offline Arkadiusz Bednarczyk

  • Linux.pl
  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 654
    • Zobacz profil
    • Linux.pl
BeleniX Live DVD 0.5.1
« Odpowiedź #1 dnia: 2007-08-19, 02:08:45 »
Napisz na ten temat jakąś recenzję w postaci artykułu :)
--
pozdrawiam
Arkadiusz Bednarczyk
email/jabber: arek@linux.pl

Offline Robert

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2516
    • Zobacz profil
BeleniX Live DVD 0.5.1
« Odpowiedź #2 dnia: 2007-08-19, 12:59:00 »
Musze to jeszcze trochę popróbować. A watek założyłem po to, żeby się inni wypowiedzieli. Może ktoś miał mniej traumatyczne doświadczenia. Artykuł, póki co jest w planach :-)
Zanim popełnisz grafomaństwo: 1 | 2 | 3
Baza RPM Jak szukać informacji

  • Gość
BeleniX Live DVD 0.5.1
« Odpowiedź #3 dnia: 2007-08-19, 13:41:24 »
Wszystko fajnie tylko po co eksperymentować ze starszą wersją skoro już jest 0.6.1.
U mnie live uruchamia się bez problemów. Problem jest za to z zainstalowaniem jako maszyna wirtualna, nie udało mi się ani na Vmware ani na VirtualBox-ie.
Faktycznie na pierwszy rzut oka trudno dostrzec róznicę.
Zastanawiam się czy Sun nie za późno zdecydował się na uwolnienie Solarisa, jeśli zamierza konkurować z Linuksem.
Ja osobiście nie widzę powodów dla których miałbym zmieniać system. W linuksie wszystko co potrzebuję działa, a jak na razie nie znalazłem w Beleniksie  niczego czego nie ma linux.
W każdym razie system sam w sobie jest ciekawy i na pewno jeszcze trochę z nim poeksperymentuję

Offline Robert

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2516
    • Zobacz profil
BeleniX Live DVD 0.5.1
« Odpowiedź #4 dnia: 2007-08-19, 13:59:29 »
Cytat: le_mon
Wszystko fajnie tylko po co eksperymentować ze starszą wersją skoro już jest 0.6.1.
Bo tylko w tej starszej wersji wyszło liveDVD. Wersja 0.6.1 jest jak na razie tylko w liveCD. Wybierając tę wersję sądziłem, ze dostanę coś więcej :-)
Zanim popełnisz grafomaństwo: 1 | 2 | 3
Baza RPM Jak szukać informacji