Nowe posty

xx Problem ze sterownikami. (5)
2024-04-13, 21:25:16
xx Instalacja xfce4 (2)
2024-04-13, 16:20:17
xx Serie kompilacji bez instalacji dla “emerge” w Gentoo (2)
2024-04-08, 18:40:04
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (17)
2024-04-05, 10:03:46
xx Problem z Linux Lite po instalacji (3)
2024-04-03, 14:23:40
xx Jak właczyć num locka przy starcie systemu debian 12? (12)
2024-04-02, 17:43:54
xx Brak dźwieku w systemie. (5)
2024-04-02, 16:13:41
xx Dystrybucja pod HP Omen (7)
2024-03-29, 11:33:05
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
2024-03-27, 21:08:23
xx Ile pingwinów? (1)
2024-03-27, 08:59:24

Autor Wątek: Radeon (otwarty), chipsety VIA i AGPFastWrite. [OK], problem z AGP  (Przeczytany 10005 razy)

arctgx

  • Gość
Mam Radeona RV250 IF (Radeon 9000) i płytę główną na czipsecie VT8377 (VIA KT400) i używam otwartego sterownika "radeon" w xorg.

Niestety, nie mogę skorzystać z funkcji AGP Fast Write (Option "AGPFastWrite" "1" w sekcji "Device"). Po jej uaktywnieniu i restarcie xorg komputer zamraża się, że nawet Magic SysRQ nie pomagają.

Podobno jest to ogólny problem dla par VIA - Radeon i otwartego steru X-ów. Można zerknąć choćby tu: http://www.gentoo.org/doc/pl/dri-howto.xml

A chyba już nikt nie pracuje nad jego rozwiązaniem. Czy i jak AGP Fast Write na zamkniętych sterach pracuje - jeszcze nie wiem. Nie wiem nawet czy błąd siedzi w module X-ów "radeon", w module jądra "via-agp" czy jeszcze gdzie indziej.

P.S. Do proponowanego nazewnictwa tematów wątków: jakoś nie zawsze schemat [ok]/[no] wydaje mi się przystawać do rzeczywistości - choćby teraz. W końcu korzystam teraz z tej karty, ale nie wszystko działa jak powinno.

------------------
edit roca: Dałem ok z zastrzeżeniem, bo karta zasadniczo działa
-----------------

[edit ZipoKing]: Zmieniłem tytuł wątku, żeby lepiej pasowało do zmienionego sposobu sortowania wątków

ZipoKing

  • Gość
Radeon (otwarty), chipsety VIA i AGPFastWrite. [OK], problem z AGP
« Odpowiedź #1 dnia: 2007-08-10, 14:23:49 »
Fakt, AGPFastWrite zawiesza X-y, ale można sobie poradzić i bez tej opcji.
Mam Radeona 9250, i wpis w xorg.conf jest następujący (niektóre z opcji nie są udokumentowane):
Section "Device"
    Identifier  "ATI Radeon"
    Driver      "radeon"
         Option     "BusType" "AGP"
         Option     "AGPMode" "8"
         Option     "RenderAccel" "on"
         Option     "AccelMethod" "XAA"
         Option     "XAANoOffScreenPixmaps"
         Option     "DMAForXv" "on"
         Option     "AllowGLXWithComposite" "on"
         VideoRam    131072
         BusId          "PCI:1:0:0"
         Option         "ColorTiling" "on"
         Option         "EnablePageFlip" "on"
         Screen         0
EndSection
Należy pamiętać też o tym, aby nie był w jądrze załadowany moduł AGP innego chipsetu/karty - wtedy akceleracja 3D nie będzie działała.

arctgx

  • Gość
Radeon (otwarty), chipsety VIA i AGPFastWrite. [OK], problem z AGP
« Odpowiedź #2 dnia: 2007-08-10, 15:51:45 »
To prawda, że nie wszystko jest udokumentowane w manualu, choćby GARTSize, o którym przypadkowo w sieci przeczytałem.

Czy w takim razie jedynym źródłem informacji jest kod źródłowy Xorg, nie licząc takich przypadkowych miejsc? Póki nie mam opisu działania tych funkcji, a przynajmniej wiem że istnieją i jakie wartości mogą przyjmować, mam chociaż możliwość poeksperymentowania. Jak na razie, wklepując w wyszukiwarkę nazwy tych funkcji, znajduję albo porady typu "wpisz tak i tak", albo zrzuty całych plików xorg.conf, ale opisów coś nie widzę - po samej nazwie mogę węszyć co najwyżej.

W tej chwili mam "Disable "dri" w sekcji Modules z powodu nieodpluskwionej do końca paczki w Debian testing (opis w http://debian.linux.pl/viewtopic.php?t=2811) i w czasie oczekiwania na naprawę wszelkie eksperymenty z akceleracją 3D robię w Knoppiksie.