Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Skrypt BASH'a exportowanie zmiennych globalnych  (Przeczytany 8903 razy)

yalp

  • Gość
Skrypt BASH'a exportowanie zmiennych globalnych
« dnia: 2005-08-11, 22:39:16 »
Instalowałem slackware i nie wybierałem pakietów tylko kazałem zainstalować wszystkie i w ten sposób ma kilka środowisk graficznych. Tylko nie wiem jak je włączyć. W jakim pliku można to skonfigurować. I jeszcze jedno głupsze pytanie: czy da się włączyć środowisko graficzne bez restartu komputera np. jakimś poleceniem (co prawda wątpie w to ale zapytać nie zaszkodzi). Teraz siedze w trybie tekstowym a skoro już mam tyle tych środowisk to chciałem je sobie przejrzeć.

Z góry dziekuje za odpowiedź.

polluted

  • Gość
Skrypt BASH'a exportowanie zmiennych globalnych
« Odpowiedź #1 dnia: 2005-08-11, 22:55:57 »
W swoim katalogu domowym powinien byc plik plik .xinitrc  wiec robimy tak:
echo exec /opt/kde/bin/startkde > .xinitrc

i Enter , potem wydajesz komende startx i powinno sie kde uruchomic

n00b2

  • Gość
Skrypt BASH'a exportowanie zmiennych globalnych
« Odpowiedź #2 dnia: 2005-08-13, 22:53:37 »
2005-08-11 22:39:16 yalp napisał:

> Instalowałem slackware i nie wybierałem pakietów tylko kazałem zainstalować wszystkie i w ten
 > sposób ma kilka środowisk graficznych. Tylko nie wiem jak je włączyć. W jakim pliku można to
 > skonfigurować. I jeszcze jedno głupsze pytanie: czy da się włączyć środowisko graficzne bez
 > restartu komputera np. jakimś poleceniem (co prawda wątpie w to ale zapytać nie zaszkodzi).
 > Teraz siedze w trybie tekstowym a skoro już mam tyle tych środowisk to chciałem je sobie
 > przejrzeć.
 >
 > Z góry dziekuje za odpowiedź.
xorgconfig, startx, xwmconfig

necro

  • Gość
Skrypt BASH'a exportowanie zmiennych globalnych
« Odpowiedź #3 dnia: 2005-08-14, 09:40:00 »
2005-08-11 22:39:16 yalp napisał:

> Instalowałem slackware i nie wybierałem pakietów tylko kazałem zainstalować wszystkie i w ten
 > sposób ma kilka środowisk graficznych. Tylko nie wiem jak je włączyć. W jakim pliku można to
 > skonfigurować. I jeszcze jedno głupsze pytanie: czy da się włączyć środowisko graficzne bez
 > restartu komputera np. jakimś poleceniem (co prawda wątpie w to ale zapytać nie zaszkodzi).
 > Teraz siedze w trybie tekstowym a skoro już mam tyle tych środowisk to chciałem je sobie
 > przejrzeć.
 >
 > Z góry dziekuje za odpowiedź.

Jeśli chcesz, żeby odpalały się Xy przy starcie systemu, wklep jako root do konsoli \\"rc-update add xdm default\\" albo zamiast xdm jakieś twoje cos innego :P

difrost

  • Gość
Skrypt BASH'a exportowanie zmiennych globalnych
« Odpowiedź #4 dnia: 2005-08-14, 10:56:12 »
 >
 > Jeśli chcesz, żeby odpalały się Xy przy starcie systemu, wklep jako root do konsoli
 > \\"rc-update add xdm default\\" albo zamiast xdm jakieś twoje cos innego :P

A to co to!? Dokladnie widac,ze kolega zainstalowal Slackware!!! To raczej nie zadziala!! Jesli w Slacku chcesz aby X\\'y odpalaly sie automatycznie po starcie przelacz sie na runlevel 4. Mianowicie wyedytuj plik /etc/inittab i zmien:
id:3:initdefault:
na:
id:4:initdefault:

Odpali sie (w zaleznosci od posiadanego managera) kdm, gdm lub xdm.

Naresh

  • Gość
Skrypt BASH'a exportowanie zmiennych globalnych
« Odpowiedź #5 dnia: 2005-08-11, 13:50:55 »
Witam... mam prosty skrypcik ktory exportuje zmienna globalna:

export ME=$me

probowalem jeszcze

export "ME=$me"
export ME="$me"
`export "ME=$me"`

itp.

za kazdym razem zmienna nie jest exportowana... nie zmienia sie lub nie istnieje... moze ktos mi pomoc?

difrost

  • Gość
Skrypt BASH'a exportowanie zmiennych globalnych
« Odpowiedź #6 dnia: 2005-08-11, 14:12:25 »
2005-08-11 13:50:55 Naresh napisał:

> Witam... mam prosty skrypcik ktory exportuje zmienna globalna:
 >
 > export ME=$me
 >
 > probowalem jeszcze
 >
 > export "ME=$me"
 > export ME="$me"
 > `export "ME=$me"`
 >
 > itp.
 >
 > za kazdym razem zmienna nie jest exportowana... nie zmienia sie lub nie istnieje... moze ktos
 > mi pomoc?

Zmienne eksportujesz tak jak w pierwszym przypadku:
export ME=$COS

Pamietaj,ze bedzie ona widziana tylko w skrypcie, w ktorym jest wywolene export i ponizej! Poznizej = we wszystkich komendach,wywolanych powlakach,itp ktore wystepuja w danym skrypcie!
Jesli odpalisz jakis skrypt, ktory robi export zmiennej, to po zakonczeniu tego skryptu nie bedzie ona ustawiona w powloce, w ktorej byl ow skrypt wywolywany! Jesli chcesz ustawiac globalne zmienne dla powloki, to exportuj je z poziomu plikow .bash_profile lub .bashrc!


Naresh

  • Gość
Skrypt BASH'a exportowanie zmiennych globalnych
« Odpowiedź #7 dnia: 2005-08-11, 14:35:51 »
2005-08-11 14:12:25 difrost napisał:

> 2005-08-11 13:50:55 Naresh napisał:
 >
 > > Witam... mam prosty skrypcik ktory exportuje zmienna globalna:
 >  >
 >  > export ME=$me
 >  >
 >  > probowalem jeszcze
 >  >
 >  > export "ME=$me"
 >  > export ME="$me"
 >  > `export "ME=$me"`
 >  >
 >  > itp.
 >  >
 >  > za kazdym razem zmienna nie jest exportowana... nie zmienia sie lub nie istnieje... moze
 > ktos
 >  > mi pomoc?
 >
 > Zmienne eksportujesz tak jak w pierwszym przypadku:
 > export ME=$COS
 >
 > Pamietaj,ze bedzie ona widziana tylko w skrypcie, w ktorym jest wywolene export i ponizej!
 > Poznizej = we wszystkich komendach,wywolanych powlakach,itp ktore wystepuja w danym skrypcie!
 > Jesli odpalisz jakis skrypt, ktory robi export zmiennej, to po zakonczeniu tego skryptu nie
 > bedzie ona ustawiona w powloce, w ktorej byl ow skrypt wywolywany! Jesli chcesz ustawiac
 > globalne zmienne dla powloki, to exportuj je z poziomu plikow .bash_profile lub .bashrc!
 >
 >

ale potrzebuje zeby to robil skrypr, i zeby potem makefile mial dostep do tej zmiennej globalnej... jest taka mozliwosc?

difrost

  • Gość
Skrypt BASH'a exportowanie zmiennych globalnych
« Odpowiedź #8 dnia: 2005-08-11, 15:34:07 »
2005-08-11 14:35:51 Naresh napisał:

> 2005-08-11 14:12:25 difrost napisał:
 >
 > > 2005-08-11 13:50:55 Naresh napisał:
 >  >
 >  > > Witam... mam prosty skrypcik ktory exportuje zmienna globalna:
 >  >  >
 >  >  > export ME=$me
 >  >  >
 >  >  > probowalem jeszcze
 >  >  >
 >  >  > export "ME=$me"
 >  >  > export ME="$me"
 >  >  > `export "ME=$me"`
 >  >  >
 >  >  > itp.
 >  >  >
 >  >  > za kazdym razem zmienna nie jest exportowana... nie zmienia sie lub nie istnieje...
 > moze
 >  > ktos
 >  >  > mi pomoc?
 >  >
 >  > Zmienne eksportujesz tak jak w pierwszym przypadku:
 >  > export ME=$COS
 >  >
 >  > Pamietaj,ze bedzie ona widziana tylko w skrypcie, w ktorym jest wywolene export i
 > ponizej!
 >  > Poznizej = we wszystkich komendach,wywolanych powlakach,itp ktore wystepuja w danym
 > skrypcie!
 >  > Jesli odpalisz jakis skrypt, ktory robi export zmiennej, to po zakonczeniu tego skryptu
 > nie
 >  > bedzie ona ustawiona w powloce, w ktorej byl ow skrypt wywolywany! Jesli chcesz ustawiac
 >  > globalne zmienne dla powloki, to exportuj je z poziomu plikow .bash_profile lub .bashrc!
 >  >
 >  >
 >
 > ale potrzebuje zeby to robil skrypr, i zeby potem makefile mial dostep do tej zmiennej
 > globalnej... jest taka mozliwosc?

a duzo operacji musi ten skrypt robic? Troche wiecej informacji by sie przydalo! Jesli nie to dolacz go w postaci funkcji do ktoregos z wczesniej wymienionych plikow!

xavery

  • Gość
Skrypt BASH'a exportowanie zmiennych globalnych
« Odpowiedź #9 dnia: 2005-08-11, 20:38:39 »
 > ale potrzebuje zeby to robil skrypr, i zeby potem makefile mial dostep do tej zmiennej
 > globalnej... jest taka mozliwosc?

Dopisuj te zmienna do jakiegos pliku (Makefile lub /etc/make.conf)