Nowe posty

xx Problem ze sterownikami. (5)
2024-04-13, 21:25:16
xx Instalacja xfce4 (2)
2024-04-13, 16:20:17
xx Serie kompilacji bez instalacji dla “emerge” w Gentoo (2)
2024-04-08, 18:40:04
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (17)
2024-04-05, 10:03:46
xx Problem z Linux Lite po instalacji (3)
2024-04-03, 14:23:40
xx Jak właczyć num locka przy starcie systemu debian 12? (12)
2024-04-02, 17:43:54
xx Brak dźwieku w systemie. (5)
2024-04-02, 16:13:41
xx Dystrybucja pod HP Omen (7)
2024-03-29, 11:33:05
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
2024-03-27, 21:08:23
xx Ile pingwinów? (1)
2024-03-27, 08:59:24

Autor Wątek: Cos niecos o emulacji - jestem nowy  (Przeczytany 7119 razy)

Hipis

  • Gość
Cos niecos o emulacji - jestem nowy
« dnia: 2006-01-04, 13:02:43 »
Witam.
Linuksa mam dopiero od 2 dni (Mandriva 2006)
Chcialbym uzyskac od Was jakies info o emulacji windy na linuksie. Troche juz o tym szukalem. Znalazlem program Wine jednak on mi jeszcze nic poprawnie nie uruchomil (wiem, wiem to nie emulator :P) Posiadam neta w sieci osiedlowej i mamy taki hub dc (tylko dla tej naszej sieci) i gadalem tam z takim gosciem co tez ma linuksa (tez mandriva 2006) i on mi mowil ze ma jakis emulator i wszystko mu na nim dziala. Wszystkie gry chodza pieknie. Gdy ja probowalem właczyc na tym wine gre "Lineage 2" to pokazal sie tytulowy splash i wyskoczyl komunikat zebym zainstalowal DirectX 9.0c :/ Jak mam to zainstalowac na linuksie ?? Blagam pomozcie mi plz. Jakie znacie emulatory windowsa ??

Xax79

  • Gość
Cos niecos o emulacji - jestem nowy
« Odpowiedź #1 dnia: 2006-01-04, 13:57:14 »
Wine jest zdecydowanie najlepszy. Jest jeszcze cedega, tyle ze to cudo niestety nie jest darmowe a jego glownym zadaniem ma byc wlasnie uruchamianie gier.

Od razu uwaga, wine nie jest emulatorem windowsa. Dostarcza dla linuksa srodowisko, tzw API, w ktorym mozna uruchamiac programy windy. Ale nie jest az tak slicznie, nie wszystko sie jeszcze da w wine uruchomic. Np gry wymagajace directx. Wine ma poki co tylko czesciowe wsparcie dla directx'a i nawet jezeli w ogole gra ruszy, bedzie dzialac tragicznie wolno. Natomiast opengl dziala wysmienicie.

O potedze samego wine swiadczy dla mnie fakt, ze uruchomilem pod nim internet explorera, ktory z windowsem jest tak zzyty ze wydawac by sie to moglo niemozliwe, a jednak. No i najwazniejszy argument jak dla mnie, ktory sie przyczynil do smierci windowsa na moim komputerze. Uruchomilem pod wine Warcrafta III, na dodatek dziala przepieknie*.

Nie wierz kolesiowi, ktory twierdzi ze uruchamia pod linuksem jakims emulatorem (niech poda nazwe cwaniaczek) wszystkie gry. To jest niemozliwe.

Wiecej o samym wine poszukaj na www.winehq.org. Znajdziesz tam baze programow/gier ktore dzialaja pod wine oraz przepisy jak je instalowac bo czasami nie jest to takie proste.

* Choc warcraft wymaga directx'a to dziala cudnie, pod warunkiem, ze sie go uruchomi w opengl. W przeciwnym razie skacze niemilosiernie.

Hipis

  • Gość
Cos niecos o emulacji - jestem nowy
« Odpowiedź #2 dnia: 2006-01-04, 18:55:46 »
2006-01-04 13:57:14 Xax79 napisał:

> Wine jest zdecydowanie najlepszy. Jest jeszcze cedega, tyle ze to cudo niestety nie jest darmowe
 > a jego glownym zadaniem ma byc wlasnie uruchamianie gier.
 >
 > Od razu uwaga, wine nie jest emulatorem windowsa. Dostarcza dla linuksa srodowisko, tzw API, w
 > ktorym mozna uruchamiac programy windy. Ale nie jest az tak slicznie, nie wszystko sie jeszcze
 > da w wine uruchomic. Np gry wymagajace directx. Wine ma poki co tylko czesciowe wsparcie dla
 > directx'a i nawet jezeli w ogole gra ruszy, bedzie dzialac tragicznie wolno. Natomiast opengl
 > dziala wysmienicie.
 >
 > O potedze samego wine swiadczy dla mnie fakt, ze uruchomilem pod nim internet explorera, ktory
 > z windowsem jest tak zzyty ze wydawac by sie to moglo niemozliwe, a jednak. No i najwazniejszy
 > argument jak dla mnie, ktory sie przyczynil do smierci windowsa na moim komputerze. Uruchomilem
 > pod wine Warcrafta III, na dodatek dziala przepieknie*.
 >
 > Nie wierz kolesiowi, ktory twierdzi ze uruchamia pod linuksem jakims emulatorem (niech poda
 > nazwe cwaniaczek) wszystkie gry. To jest niemozliwe.
 >
 > Wiecej o samym wine poszukaj na www.winehq.org. Znajdziesz tam baze programow/gier ktore
 > dzialaja pod wine oraz przepisy jak je instalowac bo czasami nie jest to takie proste.
 >
 > * Choc warcraft wymaga directx'a to dziala cudnie, pod warunkiem, ze sie go uruchomi w opengl.
 > W przeciwnym razie skacze niemilosiernie.

A mógłbyś mi powiedzieć jak mogę skonfigurować tego wine'a ?? Kompletnie nie wiem :P Jestem nowy w linuksie :P Jak dotąd udało mi się odpalić Flashgeta (ale nic sie nie chce sciagnac :/) i program instalacyjny gad-gadu :P Probowalem jeszcze wlaczyc Twierdze Krucjate. Niby sie wlaczyla ale widac tylko kreski biale i zolte a reszta cala czarna :/

Hipis

  • Gość
Cos niecos o emulacji - jestem nowy
« Odpowiedź #3 dnia: 2006-01-05, 18:58:32 »
A co do cedegi. Slyszalem cos ze jest platna. Czyli nielegalne jest uzytkowanie jej sciagnietej przez np torrenta albo jakiegos innego programu p2p ??

Stilgar

  • Gość
Cos niecos o emulacji - jestem nowy
« Odpowiedź #4 dnia: 2006-01-05, 21:34:54 »
2006-01-05 18:58:32 Hipis napisał:

> A co do cedegi. Slyszalem cos ze jest platna. Czyli nielegalne jest uzytkowanie jej sciagnietej
 > przez np torrenta albo jakiegos innego programu p2p ??

cedega ma tez darmową wersję, oczywiście mniej funkcjonalną ale jednak - wystarczy ze klikniesz w linka w Szpiegu (tu po lewej :P ) a sciagniesz skrypt, ktory umozliwi ci zainstalowanie jej w systemie (za darmo i legalnie)

Li Hor

  • Gość
Cos niecos o emulacji - jestem nowy
« Odpowiedź #5 dnia: 2006-01-06, 09:19:03 »
2006-01-04 18:55:46 Hipis napisał:


 > A mógłbyś mi powiedzieć jak mogę skonfigurować tego wine'a ?? Kompletnie nie wiem :P Jestem
 > nowy w linuksie :P Jak dotąd udało mi się odpalić Flashgeta (ale nic sie nie chce sciagnac :/)
 > i program instalacyjny gad-gadu :P Probowalem jeszcze wlaczyc Twierdze Krucjate. Niby sie
 > wlaczyla ale widac tylko kreski biale i zolte a reszta cala czarna :/

Zamiast się męczyć z uruchamianiem windosowych programów w wine typu flasget i gadu-gadu moze byś się zainteresował odpowiednikami pod linuksa.
Popatrz sobie tutaj www.linuxsoft.cz/pl

Hipis

  • Gość
Cos niecos o emulacji - jestem nowy
« Odpowiedź #6 dnia: 2006-01-06, 14:53:24 »
2006-01-05 21:34:54 Stilgar napisał:

 > cedega ma tez darmową wersję, oczywiście mniej funkcjonalną ale jednak - wystarczy ze klikniesz
 > w linka w Szpiegu (tu po lewej :P ) a sciagniesz skrypt, ktory umozliwi ci zainstalowanie jej w
 > systemie (za darmo i legalnie)

Hmm ... a moglbys mi powiedziec jak to zainstalowac ?? Z linuksa to ja jeszcze duzo nie umiem :PP

Hipis

  • Gość
Cos niecos o emulacji - jestem nowy
« Odpowiedź #7 dnia: 2006-01-07, 11:32:21 »
hmm ... powie mi ktos jak moge zainstalowac ta cedega ze "szpiega" sciagnalem ten skrypt ale gdy uruchamiam go w konsoli to wywala mi /home/hipis/Pobieranie/WineCVS.sh: Brak dostępu

Czemu to tak ?? Plz niech mi ktos pomoze :P

Michu[lama]

  • Gość
Cos niecos o emulacji - jestem nowy
« Odpowiedź #8 dnia: 2006-01-07, 17:48:28 »
2006-01-07 11:32:21 Hipis napisał:

> hmm ... powie mi ktos jak moge zainstalowac ta cedega ze "szpiega" sciagnalem ten
 > skrypt ale gdy uruchamiam go w konsoli to wywala mi /home/hipis/Pobieranie/WineCVS.sh: Brak
 > dostępu
 >
 > Czemu to tak ?? Plz niech mi ktos pomoze :P

Pisze przeciez " Brak dostepu" wiec moze cos powinienes z tym zrobic np dodac uprawnienia roota lub odpalic z rota :> ?

pozdrawiam

Chcialbym jeszcze zauwazyc ze opisow pobierania, instalacji itp cedegi jest masa. Chyba kazde linuxowe forum posiada temat typu : Cedega Help
Poprostu wystarczy poszukac :)

Hipis

  • Gość
Cos niecos o emulacji - jestem nowy
« Odpowiedź #9 dnia: 2006-01-07, 18:04:18 »
2006-01-07 17:48:28 Michu[lama] napisał:

> 2006-01-07 11:32:21 Hipis napisał:
 >
 > > hmm ... powie mi ktos jak moge zainstalowac ta cedega ze "szpiega" sciagnalem
 > ten
 >  > skrypt ale gdy uruchamiam go w konsoli to wywala mi /home/hipis/Pobieranie/WineCVS.sh:
 > Brak
 >  > dostępu
 >  >
 >  > Czemu to tak ?? Plz niech mi ktos pomoze :P
 >
 > Pisze przeciez " Brak dostepu" wiec moze cos powinienes z tym zrobic np dodac
 > uprawnienia roota lub odpalic z rota :> ?
 >
 > pozdrawiam
 >
 > Chcialbym jeszcze zauwazyc ze opisow pobierania, instalacji itp cedegi jest masa. Chyba kazde
 > linuxowe forum posiada temat typu : Cedega Help
 > Poprostu wystarczy poszukac :)

Hipis

  • Gość
Cos niecos o emulacji - jestem nowy
« Odpowiedź #10 dnia: 2006-01-07, 18:05:03 »
2006-01-07 17:48:28 Michu[lama] napisał:

> 2006-01-07 11:32:21 Hipis napisał:
 >
 > > hmm ... powie mi ktos jak moge zainstalowac ta cedega ze "szpiega" sciagnalem
 > ten
 >  > skrypt ale gdy uruchamiam go w konsoli to wywala mi /home/hipis/Pobieranie/WineCVS.sh:
 > Brak
 >  > dostępu
 >  >
 >  > Czemu to tak ?? Plz niech mi ktos pomoze :P
 >
 > Pisze przeciez " Brak dostepu" wiec moze cos powinienes z tym zrobic np dodac
 > uprawnienia roota lub odpalic z rota :> ?
 >
 > pozdrawiam
 >
 > Chcialbym jeszcze zauwazyc ze opisow pobierania, instalacji itp cedegi jest masa. Chyba kazde
 > linuxowe forum posiada temat typu : Cedega Help
 > Poprostu wystarczy poszukac :)

Ale gdy uruchamiam z roota to tez brak dostepu :/

madman

  • Gość
Cos niecos o emulacji - jestem nowy
« Odpowiedź #11 dnia: 2006-01-09, 17:16:12 »
2006-01-07 18:05:03 Hipis napisał:

 >
 > Ale gdy uruchamiam z roota to tez brak dostepu :/
Nigdy nie uruchamiaj programow niewiadomego pochodzenia (np. ze strony www) jako root!

a zeby skrypt sie uruchamial, wpisz chmod a+x nazwa_pliku i potem go uruchom jak poprzednoi

lesiulodz

  • Gość
Cos niecos o emulacji - jestem nowy
« Odpowiedź #12 dnia: 2006-01-09, 21:50:57 »
ej nie instaluj gadu, ściągnij sobie program kadu www.kadu.net

lesiulodz

  • Gość
Cos niecos o emulacji - jestem nowy
« Odpowiedź #13 dnia: 2006-01-09, 21:55:57 »
2006-01-09 21:50:57 lesiulodz napisał:

> ej nie instaluj gadu, ściągnij sobie program kadu www.kadu.net
wejdź we właściwości pliku wybierz/zaznacz wykonywalny oraz w inni zmien na prawo odczytu zapisu

wcisnij f4 wpisz su i podaj haslo do rota potem przeciagnij ten skrypt na okno terminalu i wybierz wklej

lesiulodz

  • Gość
Cos niecos o emulacji - jestem nowy
« Odpowiedź #14 dnia: 2006-01-09, 22:07:19 »
hmmm wykonuje ten plik i dostaje takie coś:

Error in CVS checkout

Try fixing the error based on the output above, and
run the script again, without paramaters (Eg: WineCVS.sh)