Nowe posty

Autor Wątek: apt-get problemy  (Przeczytany 4061 razy)

lynczu

  • Gość
apt-get problemy
« dnia: 2005-08-09, 10:33:35 »
Po ciezkim tygodniu bojow w system nadszedl czas zeby odpalic sobie jakis filmik. sciagam mplayera, kompiluje - gra gitara. odpalam gmplayer;

# vo: X11 running at 1024x768 with depth 24 and 32 bpp (\\":0.0\\" => local display)

no i nic czekam.. ctrl+c i mysle. zmienilem w gui.conf xv na x11. odpalam znowu - teraz wyskakuje:

# Failed to open /dev/rtc: No such file or directory (it should be readable by the user.)

to wklepuje chmod a+r /dev/rtc - \\'No such file or directory\\', laduje insmod rtc.o - \\'No such file or directory\\'; nie podoba mi sie to, co mam robic?

micu

  • Gość
apt-get problemy
« Odpowiedź #1 dnia: 2005-08-09, 11:39:34 »
Witam!

Jeśli nie ma pliku specjalnego /dev/rtc i nie działa DEVFS, należy taki plik utworzyć (polecenie \\'mknod\\' : typ \\'c\\' - znakowy, numery \\"major\\" i \\"minor\\" można wziąć ze źródeł kernela lub od kolegi - są stałe).
W przypadku działającego DEVFS, plik powinen  pokazać się w /dev (zarejestrować) podczas ładowania modułu rtc.o .

Pozdrawiam
Micu

de_laurent

  • Gość
apt-get problemy
« Odpowiedź #2 dnia: 2005-08-10, 09:53:29 »
modprobe rtc (albo insmod rtc)
jezeli nie jest wkompilowany w dzadro.
i teraz nadajesz prawa... Ale mozesz tez wylaczyc rtc przy konfiguracji:
zdaje sie ./configure --disable-rtc, albo cos kolo tego zobacz w opcjach ./configure --help
Z reszta, to nie ma wplywu czy film bedzie odtwarzany czy nie...
Wiec to cos innego.
pozdro

hamdal

  • Gość
apt-get problemy
« Odpowiedź #3 dnia: 2005-08-08, 19:59:11 »
Witam, po problemach z Knoppix'em zdecydowałem się na instalację Debiana. Jednak pojawiły się problemy i to chyba nawet większe niż poprzednie. Dotyczą one programu apt-get. Kiedy próbuję zainstalować jakikolwiek pakiet tym programem np. gtk to pojawia się komunikat: ,,E: Nie udało się odnaleźć pakietu gtk". Zgodnie z tekstem przetłumaczonym na stronie PPDD w dziale inne uruchomiłem program dselect i wskazałem aby do pobierania pakietów używał programu apt, a następnie wskazałem serwery lustrzane o które prosił program. Adresy znalazłem na oficjalnej liście serwerów lustrzanych Debiana m.in. : ftp://ftp.pl.debian.org. Jednak teraz kiedy wpisuję w konsoli apt-get update pojawiają się te adresy w raz z tekstami typu:,, Nie można pobrać pliku, serwer powiedział 'Failed to open file. ", natomiast na końcu komunikatu znajduje się:,,W: Należy uruchomić apt-get update aby naprawić te problemy.
E: Nie udało się pobrać niektórych plików indeksu, zostały one zignorowane lub została użyta ich starsza wersja.
". Jeśli to istotne to łącze się z internetem przez drugi komputer w domu na którym jest Win XP(tak, jest zaznaczona opcja przekazywania połaczenia)i który jest podłączony do beprzewodowej sieci. Na moim komputerze na ogół nie ma problemu z przegladaniem www(na ogół, bo czasami nie chce się łączyć i trzeba od nowa oruchomi ć przeglądarkę), wię nie sądze aby problemy były tym spowodowane. Z góry dziękuję i pozdrawiam!

zajacraf

  • Gość
apt-get problemy
« Odpowiedź #4 dnia: 2005-08-09, 08:41:24 »
2005-08-08 19:59:11 hamdal napisał:

> Witam, po problemach z Knoppix'em zdecydowałem się na instalację Debiana. Jednak pojawiły się
 > problemy i to chyba nawet większe niż poprzednie. Dotyczą one programu apt-get. Kiedy próbuję
 > zainstalować jakikolwiek pakiet tym programem np. gtk to pojawia się komunikat: ,,E: Nie udało
 > się odnaleźć pakietu gtk". Zgodnie z tekstem przetłumaczonym na stronie PPDD w dziale inne
 > uruchomiłem program dselect i wskazałem aby do pobierania pakietów używał programu apt, a
 > następnie wskazałem serwery lustrzane o które prosił program. Adresy znalazłem na oficjalnej
 > liście serwerów lustrzanych Debiana m.in. : ftp://ftp.pl.debian.org. Jednak teraz kiedy wpisuję
 > w konsoli apt-get update pojawiają się te adresy w raz z tekstami typu:,, Nie można pobrać
 > pliku, serwer powiedział 'Failed to open file. ", natomiast na końcu komunikatu znajduje
 > się:,,W: Należy uruchomić apt-get update aby naprawić te problemy.
 > E: Nie udało się pobrać niektórych plików indeksu, zostały one zignorowane lub została użyta
 > ich starsza wersja.
 > ". Jeśli to istotne to łącze się z internetem przez drugi komputer w domu na którym jest
 > Win XP(tak, jest zaznaczona opcja przekazywania połaczenia)i który jest podłączony do
 > beprzewodowej sieci. Na moim komputerze na ogół nie ma problemu z przegladaniem www(na ogół, bo
 > czasami nie chce się łączyć i trzeba od nowa oruchomi ć przeglądarkę), wię nie sądze aby
 > problemy były tym spowodowane. Z góry dziękuję i pozdrawiam!
 >

---------------
jaki system, pokaż plik /etc/apt/sources.list?

hamdal

  • Gość
apt-get problemy
« Odpowiedź #5 dnia: 2005-08-09, 09:47:56 »

hamdal

  • Gość
apt-get problemy
« Odpowiedź #6 dnia: 2005-08-09, 10:42:30 »
Dziękuję za naprowadzenie, treść tego pliku była, jak wnioskuję, zła, teraz już to zmieniłem i wygląda tak:

deb ftp://ftp.uk.debian.org/debian unstable non-free
deb ftp://ftp.uk.debian.org/debian unstable main
deb ftp://ftp.uk.debian.org/debian unstable contrib

I po wpisaniu komendy apt-get update wszystko działa z małym wyjątkiem...dalej nie mogę pobrać tak potrzebnego pakietu gtk. O ile np. pakiet vim można ściągnąc czy naprzykład przeklądarkę galeon też, to już gtk nie:/ To samo tyczy się pakietu glib. Sprawdzałem man apt, ale tam jeszcze nic nie pisze na ten temat.

lynczu

  • Gość
apt-get problemy
« Odpowiedź #7 dnia: 2005-08-09, 11:12:14 »
2005-08-09 10:42:30 hamdal napisał:

 > deb ftp://ftp.uk.debian.org/debian unstable non-free
 > deb ftp://ftp.uk.debian.org/debian unstable main
 > deb ftp://ftp.uk.debian.org/debian unstable contrib
 >
 > dalej nie mogę pobrać tak potrzebnego pakietu gtk.

oprocz tych trzech w/w przez Ciebie repozytoriow sa jeszcze inne. zobacz www.apt-get.org

hamdal

  • Gość
apt-get problemy
« Odpowiedź #8 dnia: 2005-08-09, 11:38:53 »
Dodałem sporo adresów z podanego adresu i dalej nic. Ponadto gdy wpisałem na tej stronie słowo kluczowe gtk, znalazł sporo pakietów i adresów stron skąd je można pobrac, ale kiedy wpisałem pełną nazwę pakietu który potrzebuję -  gtk+-2.6.8, to nie znalazł żadnego pakietu!!Czy to znaczy że nigdzie go ne ma?! Jeśli tak, to dlaczego Gnu Gadu podczas wykonywania ./configure zwraca błąd- że potrzebuje tego własnie pakietu??Dotychczas udało mi się ten pakiet znaleźć tylko w pliku źródłowym, a stosując się do poprzednich wskazówek otrzymanych na tym forum, bibliotek z plików źródłowych nie powinno się instalować...

zajacraf

  • Gość
apt-get problemy
« Odpowiedź #9 dnia: 2005-08-09, 13:35:49 »
2005-08-09 11:38:53 hamdal napisał:

> Dodałem sporo adresów z podanego adresu i dalej nic. Ponadto gdy wpisałem na tej stronie słowo
 > kluczowe gtk, znalazł sporo pakietów i adresów stron skąd je można pobrac, ale kiedy wpisałem
 > pełną nazwę pakietu który potrzebuję -  gtk+-2.6.8, to nie znalazł żadnego pakietu!!Czy to
 > znaczy że nigdzie go ne ma?! Jeśli tak, to dlaczego Gnu Gadu podczas wykonywania ./configure
 > zwraca błąd- że potrzebuje tego własnie pakietu??Dotychczas udało mi się ten pakiet znaleźć
 > tylko w pliku źródłowym, a stosując się do poprzednich wskazówek otrzymanych na tym forum,
 > bibliotek z plików źródłowych nie powinno się instalować...

--------------
bo pewnie potrzebujesz gtk-devel poczytaj dokłądniej