Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Błąd przy uruchamianiu KDE  (Przeczytany 8761 razy)

czarekw

  • Gość
Błąd przy uruchamianiu KDE
« dnia: 2005-08-29, 11:10:36 »
Instalowałem nowe jądro i po całym procederze dopisałem do lilo.conf pare linijek
image=/boot/bzImage
label=nowy_linux
read-only
Coś tu musi być nie tak bo lilo nie pokazuje takiej opcji a stara nie odpala się.
Zgodnie z zalecenem jakiegoś majstra wpisałem
lilo -D nowy_linux
No i teraz nie mam opcci nowy_linux w LILO a juz wogule nie mam pomysłu jak zmienić coś w lilo.conf gdyż nie mam stacji dyskietek(laptop). Mam tylko płytki z instalacją Slackware 10.0 Czy coś mogę z tym zrobic?

bojleros

  • Gość
Błąd przy uruchamianiu KDE
« Odpowiedź #1 dnia: 2005-08-29, 11:22:15 »
2005-08-29 11:10:36 czarekw napisał:

> Instalowałem nowe jądro i po całym procederze dopisałem do lilo.conf pare linijek
 > image=/boot/bzImage
 > label=nowy_linux
 > read-only
 > Coś tu musi być nie tak bo lilo nie pokazuje takiej opcji a stara nie odpala się.
 > Zgodnie z zalecenem jakiegoś majstra wpisałem
 > lilo -D nowy_linux
 > No i teraz nie mam opcci nowy_linux w LILO a juz wogule nie mam pomysłu jak zmienić coś w
 > lilo.conf gdyż nie mam stacji dyskietek(laptop). Mam tylko płytki z instalacją Slackware 10.0
 > Czy coś mogę z tym zrobic?

Brakuje linjki :
root = /dev/cośtam

A ze masz płytke instalacyjną slacka to wspaniale bo możesz sobie z niej system uruchomić. Poszukaj w serczu , niedawno pisałem na podobny temat.

Pozdrawiam !

czarekw

  • Gość
Błąd przy uruchamianiu KDE
« Odpowiedź #2 dnia: 2005-08-29, 11:35:21 »
Mam płytkę i uruchamiam z niej system z jajkiem bare.i . Ale nie wiem jak wejść na dysk hda3 ba go poprostu nie potrafię zamontować. Jak juz go montne to móże uda mi się coś pozmienać.

xis

  • Gość
Błąd przy uruchamianiu KDE
« Odpowiedź #3 dnia: 2005-08-29, 11:52:40 »
2005-08-29 11:35:21 czarekw napisał:

> Mam płytkę i uruchamiam z niej system z jajkiem bare.i . Ale nie wiem jak wejść na dysk hda3 ba
 > go poprostu nie potrafię zamontować. Jak juz go montne to móże uda mi się coś pozmienać.

Uruchom w płytki, tak jak piszesz.
- Stwórz katalog np. /mnt/system: mkdir /mnt/system
- Zamontuj poleceniem: mount -o rw /dev/hda3 /mnt/system
- chrootnij się: chroot /mnt/system
- podmontuj proc: mount -t proc none /proc
- wyedytuj /etc/lilo.conf np. mcedit /etc/lilo.conf
- przeładuj lilo: lilo
Żeby przeładować ustawienia lilo wystarczy samo polecenie lilo. Poczytaj manual tej komendy: man lilo i man lilo.conf.


Tutaj znajdziesz info dot. awaryjnego uruchamiania po nieszczególnie udanej kompilacji jądra: http://newbie.linux.pl/?id=forum&show=post&post=27702

Powodzenia

bojleros

  • Gość
Błąd przy uruchamianiu KDE
« Odpowiedź #4 dnia: 2005-08-29, 12:14:58 »
2005-08-29 11:52:40 xis napisał:


 > - chrootnij się: chroot /mnt/system
 > - podmontuj proc: mount -t proc none /proc
 
Cy w takim wypadku nie jest odpowiedniejsze mount -o bind /proc /mnt/system/proc ?? Oczywiście przed chrootowaniem.

xis

  • Gość
Błąd przy uruchamianiu KDE
« Odpowiedź #5 dnia: 2005-08-29, 12:37:31 »
2005-08-29 12:14:58 bojleros napisał:

> 2005-08-29 11:52:40 xis napisał:
 >
 >
 >  > - chrootnij się: chroot /mnt/system
 >  > - podmontuj proc: mount -t proc none /proc
 >  
 > Cy w takim wypadku nie jest odpowiedniejsze mount -o bind /proc /mnt/system/proc ?? Oczywiście
 > przed chrootowaniem.

Nie widzę specjalnej różnicy w efekcie :)

czarekw

  • Gość
Błąd przy uruchamianiu KDE
« Odpowiedź #6 dnia: 2005-08-29, 13:26:04 »
Wielkie dzięki chłopaki. Wystartowałem z płytki, zamontowałem hda3 i udało mi się lilo skonfigurować. Nowe jajko działa ale teraz ponownie dźwięku nie mam. Od nowa ALSA musze chyba instalować bo nic nie znajduje.... Już wszystko działa :)
Jeszcze raz dzięki

  • Gość
Błąd przy uruchamianiu KDE
« Odpowiedź #7 dnia: 2005-08-29, 10:27:39 »
Ostatnio podczas uruchamiania KDE otrzymuję komunikat o błędze KDesktop: "proces dla protokołu file nieoczekiwanie zakończył działanie". W rezultacie nie mam ikon na pulpicie. Z reguły wystarczy się przelogować i KDE uruchamia się dobrze. Błąd nie pojawiał się wcześniej, zaczął wystepować dopiero kilka dni temu (prawdopodobnie po upgradzie dystrybucji, bo innego powodu nie widze). Czy błędy KDE są gdzieś logowane, żebym mógł sprawdzić co się stało? Czy ktoś z Was spotkał się z podobnym problemem i wie jak go rozwiązać?
Mam KDE 3.3.2 i Debiana Sarge.

Stilgar

  • Gość
Błąd przy uruchamianiu KDE
« Odpowiedź #8 dnia: 2005-08-29, 11:05:29 »
u mnie na gentoo po aktualizacji mialem kiedys podobny problem, ale okazalo sie, ze trzeba zaktualizowac pliki konfiguracyjne udev'a bo nadawal zle uprawnienia dla niektorych urządzeń (zwłaszcza za /dev/null KDE sie oburzało)

  • Gość
Błąd przy uruchamianiu KDE
« Odpowiedź #9 dnia: 2005-08-31, 11:01:20 »
2005-08-29 11:05:29 Stilgar napisał:

> u mnie na gentoo po aktualizacji mialem kiedys podobny problem, ale okazalo sie, ze trzeba
 > zaktualizowac pliki konfiguracyjne udev'a bo nadawal zle uprawnienia dla niektorych urządzeń
 > (zwłaszcza za /dev/null KDE sie oburzało)

Hmm... coś w tym może być. To znaczy podczas ostatniego update-u dystrybucji byłem zmuzony do usunięcia pakietu udev, ponieważ nie było jego nowej wersji, a stara powodowała konflikty i uniemożliwiała upgrade niektórych pakietów. Jak tylko pojawi się nowa wersja udeva w repozytoriach to zainstaluje i zobaczymy czy problem zniknie.

chmooreck

  • Gość
Błąd przy uruchamianiu KDE
« Odpowiedź #10 dnia: 2005-08-31, 13:48:23 »
 > Hmm... coś w tym może być. To znaczy podczas ostatniego update-u dystrybucji byłem zmuzony do
 > usunięcia pakietu udev, ponieważ nie było jego nowej wersji, a stara powodowała konflikty i
 > uniemożliwiała upgrade niektórych pakietów. Jak tylko pojawi się nowa wersja udeva w
 > repozytoriach to zainstaluje i zobaczymy czy problem zniknie.
 >

ja bym tak szybko nie wyrzucal udev'a tylko dlatego, ze chce cos innego ugrade'dnac... ale to tylko moje skromne zdanie ;-)

  • Gość
Błąd przy uruchamianiu KDE
« Odpowiedź #11 dnia: 2005-09-04, 15:58:45 »
>
 > ja bym tak szybko nie wyrzucal udev'a tylko dlatego, ze chce cos innego ugrade'dnac... ale to
 > tylko moje skromne zdanie ;-)

Tak, teraz już to wiem :D Zainstalowałem nową wersję udeva, mam nadzieję że wszystko wróci do normy.

  • Gość
Błąd przy uruchamianiu KDE
« Odpowiedź #12 dnia: 2005-09-04, 17:20:44 »
No dobra, instalcja udeva nie pomogła, tak więc mój problem z uruchamianiem KDE zostaje nierozwiązany, widocznie problem leży gdzieś indziej.

A tak swoją drogą to wkopałem sie trochę z tym udevem i alsą, bo najnowsza wersja alsy (powodująca konflikt ze starszym udevem) jest już w gałęzi testing debiana, podczas gdy nowy udev jest dopiero w gałęzi unstable.

Maciek_Rutecki

  • Gość
Błąd przy uruchamianiu KDE
« Odpowiedź #13 dnia: 2005-09-04, 17:59:20 »
2005-09-04 17:20:44 killy9999 napisał:

> No dobra, instalcja udeva nie pomogła, tak więc mój problem z uruchamianiem KDE zostaje
 > nierozwiązany, widocznie problem leży gdzieś indziej.
 >
 > A tak swoją drogą to wkopałem sie trochę z tym udevem i alsą, bo najnowsza wersja alsy
 > (powodująca konflikt ze starszym udevem) jest już w gałęzi testing debiana, podczas gdy nowy
 > udev jest dopiero w gałęzi unstable.

[off-topic]
Mialem podobny konflikt z udev i alsa, wywalilem jednak alse, z reszta na mailinglistach Debiana mowiono o tym. Trzeba czekac, jak udev przejdzie do testing[/off-topic]

--
Maciek