Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Ach te problemy  (Przeczytany 4981 razy)

PawelP7

  • Gość
Ach te problemy
« dnia: 2005-08-04, 16:19:47 »
Witam jestem poczatkujacym urzytkownikiem Mandrake 9.1 mam pare pytań:
1. Zciągnąłem sobie GG2 i nie wiem jak go zainstalować. Jak to się robi w Linuksie?
2. Chciałbym zrobić update systemu czy jest jakaś strona gdzie można to zrobić automatycznie?
3. Zainstalowałem sobie FireFox\\'a ale gdzie jest jakiś skrót do niego? Jak mam do niego dojść wszędzie jakieś gupie foldery z 3 znakami....

zajacraf

  • Gość
Ach te problemy
« Odpowiedź #1 dnia: 2005-08-04, 16:37:43 »
2005-08-04 16:19:47 PawelP7 napisał:

> Witam jestem poczatkujacym urzytkownikiem Mandrake 9.1 mam pare pytań:
 > 1. Zciągnąłem sobie GG2 i nie wiem jak go zainstalować. Jak to się robi w Linuksie?
 > 2. Chciałbym zrobić update systemu czy jest jakaś strona gdzie można to zrobić automatycznie?
 > 3. Zainstalowałem sobie FireFox\\'a ale gdzie jest jakiś skrót do niego? Jak mam do niego dojść
 > wszędzie jakieś gupie foldery z 3 znakami....
--------------
odp 1: zależy co ściągnąłeś jeżli źródła gz to zapodajesz tar zxvf gg2-......gz to ci stworzy katalog, wchodzisz do niego, ./configure , make, make install. Jeśli ściagnąłeś binarki rpm - to rpm -ivh gg2.....rpm.
2. update systemu - nie znam mandrake - poczytaj napewno gdzieś jest
odp 3 firefox instaluje się w katalogu w którym odpaliłeś instalatora - najnowszy oczywiście
pozdr

amdfanatyk

  • Gość
Ach te problemy
« Odpowiedź #2 dnia: 2005-08-04, 16:45:03 »
zamias gg2 uzyj kadu :]

xadmi

  • Gość
Ach te problemy
« Odpowiedź #3 dnia: 2005-08-04, 19:36:27 »
2005-08-04 16:45:03 amdfanatyk napisał:

> zamias gg2 uzyj kadu :]


 i upgraduj bo 9... to już prababcia albo jak kto woli dziadek ...:)

PawelP7

  • Gość
Ach te problemy
« Odpowiedź #4 dnia: 2005-08-04, 22:50:33 »
Dobra zamiast GG uzyje kadu ale nie ma go standardowo w systemie?? Noi czy dziala z GG?? Co do fireFox\\'a to odpalalem go z pulpitu i co nie ma!! :-p meczacy ten systemik....ale chyba z wasza pomoca se poradze ;-)

zajacraf

  • Gość
Ach te problemy
« Odpowiedź #5 dnia: 2005-08-05, 10:38:25 »
2005-08-04 22:50:33 PawelP7 napisał:

> Dobra zamiast GG uzyje kadu ale nie ma go standardowo w systemie?? Noi czy dziala z GG?? Co do
 > fireFox\\'a to odpalalem go z pulpitu i co nie ma!! :-p meczacy ten systemik....ale chyba z wasza
 > pomoca se poradze ;-)
----------------
do szukania plikow jest piękny porogram slocate - poszukaj w rpm napewno gdziesz masz. zainstaluj go i potem zbuduj bazę plików poleceniem slocate -u. Potem jeśli szukam pliku to napisz slocate firefox - znajdzie ci wszystko co możliwe z tym napisem. Odpalałęś z puliptu - jak? Kadu -? polecam kopete - fajne jest

PawelP7

  • Gość
Ach te problemy
« Odpowiedź #6 dnia: 2005-08-05, 11:12:58 »
2005-08-05 10:38:25 zajacraf napisał:

> 2005-08-04 22:50:33 PawelP7 napisał:
 >
 > > Dobra zamiast GG uzyje kadu ale nie ma go standardowo w systemie?? Noi czy dziala z GG??
 > Co do
 >  > fireFox\\'a to odpalalem go z pulpitu i co nie ma!! :-p meczacy ten systemik....ale chyba z
 > wasza
 >  > pomoca se poradze ;-)
 > ----------------
 > do szukania plikow jest piękny porogram slocate - poszukaj w rpm napewno gdziesz masz.
 > zainstaluj go i potem zbuduj bazę plików poleceniem slocate -u. Potem jeśli szukam pliku to
 > napisz slocate firefox - znajdzie ci wszystko co możliwe z tym napisem. Odpalałęś z puliptu -
 > jak? Kadu -? polecam kopete - fajne jest



Odpaliłem z pulpitu Kadu i ładnie chodzi, slocate trzeba sobie zciągnąć? Bo nie widze go systemie...

philipsomax

  • Gość
Ach te problemy
« Odpowiedź #7 dnia: 2005-08-04, 15:03:38 »
Witam
Mam Slacka 10.1 z nowym Kde 3.4.1, jądro 2.4.29 .

Pierwszy problem to taki, że nie mogę zmienić ( :-[ ) rozdzielczości ekranu na większą niż 1024x768, w xorg.conf raczej jest wszystko prawidłowo, sterownik też jest zainstalowany z Ati.com , może trzeba coś podmienić ( tak jak w przypadku Nvidii) ??Ale co ?

Drugi to taki, że nie mogę wysyłać Mailów, myślę że to z tego względu że ostatnio usuwałem chmod'em usługę sendmail przy starcie systemu, jak na nowo to włączyć ?

Ostatnia mniej ważna rzecz to taka. mam pytanie jakich używacie czcionek do wszystkiego,  żeby ładnie wyglądało, jeśli nie macie standardowych to skąd zessaliście ??

Za każdą pomoc dziękuję i pozdrawiam ;)

zajacraf

  • Gość
Ach te problemy
« Odpowiedź #8 dnia: 2005-08-04, 15:47:59 »
2005-08-04 15:03:38 philipsomax napisał:

> Witam
 > Mam Slacka 10.1 z nowym Kde 3.4.1, jądro 2.4.29 .
 >
 > Pierwszy problem to taki, że nie mogę zmienić ( :-[ ) rozdzielczości ekranu na większą niż
 > 1024x768, w xorg.conf raczej jest wszystko prawidłowo, sterownik też jest zainstalowany z
 > Ati.com , może trzeba coś podmienić ( tak jak w przypadku Nvidii) ??Ale co ?
 >
 > Drugi to taki, że nie mogę wysyłać Mailów, myślę że to z tego względu że ostatnio usuwałem
 > chmod'em usługę sendmail przy starcie systemu, jak na nowo to włączyć ?
 >
 > Ostatnia mniej ważna rzecz to taka. mam pytanie jakich używacie czcionek do wszystkiego,  żeby
 > ładnie wyglądało, jeśli nie macie standardowych to skąd zessaliście ??
 >
 > Za każdą pomoc dziękuję i pozdrawiam ;)
----------
odp1: sprawdzć czy masz wpisane dobrze rozdzielczość  pionową i poziomą (najlepiej sprawdź w specyfikacji monitora)
odp2: to uruchom sendmaila ręcznie - a kadu masz takie coś jak services - poszukaj, ręcznie też możesz
odp3. ściagnij sobie czcionki - nie wiem jak jest w slacku, ale np w debianie jest opis tutaj:
http://dug.net.pl/faq/index.php?kat=7&id=51
bardzo lądne czcionki:-)
pozdr

amdfanatyk

  • Gość
Ach te problemy
« Odpowiedź #9 dnia: 2005-08-04, 16:42:44 »
odpal sobie knoppix zgraj XFree conf i wklej sobie modline'y potem tylko xrandr -s nr_ekranu.

difrost

  • Gość
Ach te problemy
« Odpowiedź #10 dnia: 2005-08-05, 11:50:02 »
2005-08-04 15:03:38 philipsomax napisał:

> Witam
 > Mam Slacka 10.1 z nowym Kde 3.4.1, jądro 2.4.29 .
 >
 > Pierwszy problem to taki, że nie mogę zmienić ( :-[ ) rozdzielczości ekranu na większą niż
 > 1024x768, w xorg.conf raczej jest wszystko prawidłowo, sterownik też jest zainstalowany z
 > Ati.com , może trzeba coś podmienić ( tak jak w przypadku Nvidii) ??Ale co ?

Musisz podac dokladne wartosci odswierzania monitora (znajdz na stronie producenta) HorizSync i VertRefresh w sekscji 'Monitor'. Powinno dzialac!

 > Drugi to taki, że nie mogę wysyłać Mailów, myślę że to z tego względu że ostatnio usuwałem
 > chmod'em usługę sendmail przy starcie systemu, jak na nowo to włączyć ?

W katalogu /etc/rc.d powinien byc plik rc.sendmail. Jesli usunales mu prawa wykonywania, to nie odpali sie - oczywiste! Ustaw poprawnie prawa dostepu, tj:

chmod 750 /etc/rc.d/rc.sendmail

Skrypt ten jest uruchamiany z poziomu skryptu rc.M. Nastepnym razem jak bedziesz chcial wylaczyc sendmaila, to wykomentuj odpowiednie linijki w rc.M. Wyglada to jakosc tak:
if [ -x /etc/rc.d/rc.sendmail ]; then  ....
 
PS: Naucz sie pisac skrypty powloki i wtedy spokojnie usiadz do skryptow startowych. Jesli sobie je kumacie zorganizujesz, to szybciej bedzie Ci sie komp odpalal,a w skryptach bedziesz mial porzadek. -> Poczytaj o skryptach BSD-like :)

 > Ostatnia mniej ważna rzecz to taka. mam pytanie jakich używacie czcionek do wszystkiego,  żeby
 > ładnie wyglądało, jeśli nie macie standardowych to skąd zessaliście ??
 >

Zawsze mozesz korzystac z czcionek windosowych! Micro$oft zrobil beznadziejny system,ale czcionki sa git :D. Poza tym proponuje sobie skompilowac wlasnorecznie freetype z wlaczonym bytecode interpreterem (w Slackware jest to wylaczone)!!! Normalnie masz ten wynalazek zaszyty w pakiecie od X'ow (x11-6.8.2-...) razem z fontconfigeiem. To jest wlasnie DUZY blad, ktorego jeszcze nikt Patowi nie wytlumaczyl. Zrob osobno te 2 pakiety. Informacje o tym, jak tego dokonac znajdziesz np. tutaj:
http://www.nl.linuxfromscratch.org/blfs/view/svn/
i klasycznie
www.google.pl

Aha! Jesli chcesz uzywac duzych rozdzielczosci,to wylacz antyaliasing w fontconfigu! Informacje jak to zrobic znajdziesz pod 2-im z podanych wyzej adresow!


KOLEJNE PS: Wybrales jedna z najlepszych dystrybucji dostepnych! Slackware ma to do siebie,ze mozna go bardzo latwo przerobic i dostosowac do wlasnych potrzeb. Mozesz go rozlozyc na czesci pierwsze (male klocki:) )a nastepnie poskladac jak tylko chcesz i z tego co chcesz -> i masz wlasna dystrybucje.Hahaha...tak wlasnie powstal Beton Linux!

POZDRAWIAM

philipsomax

  • Gość
Ach te problemy
« Odpowiedź #11 dnia: 2005-08-05, 21:29:08 »
Za wszystkie info dzieki, ale zrobilem to jeszcze inaczej, Skopiowalem xorg.config ze slax'a i poustawialem sie w nim po swojemu i dziala ;) dzieki za wszystko kolejnymi problemami juz sie pobawie ;)

 > KOLEJNE PS: Wybrales jedna z najlepszych dystrybucji dostepnych! Slackware ma to do siebie,ze
 > mozna go bardzo latwo przerobic i dostosowac do wlasnych potrzeb. Mozesz go rozlozyc na czesci
 > pierwsze (male klocki:) )a nastepnie poskladac jak tylko chcesz i z tego co chcesz -> i masz
 > wlasna dystrybucje.Hahaha...tak wlasnie powstal Beton Linux!
 >
 > POZDRAWIAM
 
I o to chodzi, wlasnie to mi sie podoba, pelna kontrola nad kazdym zakamarkiem i pelna konfigurowalnosc ;) to jest moja dystrybucja mimo tego ze stwiam w linuksie swoje pierwsze kroki ;)