Nowe posty

Autor Wątek: Aktualizacja KDE 3.4.2??  (Przeczytany 11748 razy)

xis

  • Gość
Aktualizacja KDE 3.4.2??
« Odpowiedź #15 dnia: 2005-10-19, 21:35:32 »
A ja myślę, że za te 'cenne rady dot. shella' paran0id powinien dostać nagrodę w postaci np. większych uprawnień na forum.
Trzeba tylko powiedzieć Adminowi, że do zmiany uprawnień należy użyć w jego przypadku... rm. :)

Pozdrawiam


rosol

  • Gość
Aktualizacja KDE 3.4.2??
« Odpowiedź #16 dnia: 2005-10-20, 10:25:02 »
Witam

wszyskich was Panowie szanuję za posiadaną wiedzę na temat linux'a ale wasze bezsensowne spory są dla mnie niezrozumałe. Ja, jako początkujący w tym temacie po prostu mam problem z aktualizacją KDE 3.2 na 3.4. Mam ściągnięte paczki rpm ze strony KDE dla MDK 2005LE i przy próbie ich zainstalowania wywala mi błędy o niezgodności bibliotek lib* (przeróżnistych) - lista jest tak długa że nie ma sensu jej tu przedstawiać. Moja prośba jest prosta - może ktoś zlituje się i poda mi jak mam to zrobić. A tak na marinesie to polecenie rm jest mi znane i w niczym nie pomaga.
Pozdrawiam
rosol

xis

  • Gość
Aktualizacja KDE 3.4.2??
« Odpowiedź #17 dnia: 2005-10-20, 12:10:56 »
Żeby zrobic upgrade KDE polecam tak:
- znaleźć jakieś zasoby ftp, na których udostępniona jest nowa gałąź KDE przygotowana przez Twoją dystybucję (na ogól katalog taki nazywa się testing, albo contrib, albo experimental. Użyj wyszukiwarki rpm.pbone.net, żeby zlokalizować taki zasób)
- większość dystrybucji przygotowuje takie katalogi w ten sposób, że będzie tam leżało KDE oraz pakiety, od którego KDE zależy
- ściągnij sobie jeden pakiet np. kdebase i zapis do katalogu np. nowe_kde/
- spróbuj zrobić upgrade:

cd nowe_kde/
rpm -Uhv kdebase*rpm

Wyskoczy Ci mnóstwo komunikatów o zależnościach, więc będziesz wiedział jakie pakiety dociągać
Itd.
W końcu powinno pójść, a być może - kiedy ściągniesz już wszystkie wymagane pakiety - wystarczy samo:

cd nowe_kde/
rpm -Uhv *rpm


Rada: nie mieszaj zasobów, tzn jeśli już ściągasz z jednego to trzymaj się tylko jego. W ten sposób unikniesz nieporozumień z zależnościami.

Innym, dużo lepszym sposobem jest odpowiednie skonfigurowanie URPMI tj. dodanie do niego odpowiedniego zasobu. Odciąży Cię to od samodzielnego sprawdzania co jest jeszcze potrzebne, a przede wszystkim ustrzeże od pomyłki.

Jeszcze jedna rada: jakkolwiek kuszące to by nie było, nie używaj opcji --nodeps w rpm. Mimo, że pakiety wtedy zainstalowałyby się bez problemu to ich działanie mogłoby nie być stabilne.

cosmo

  • Gość
Aktualizacja KDE 3.4.2??
« Odpowiedź #18 dnia: 2005-10-21, 22:22:27 »
Linuxa zainstalowałem pierwszy raz (mandriva LE2005) ale czy nie wystarczy jak ściągniemy wszystkie pakiety z ftp://ftp.icm.edu.pl/packages/kde/stable/3.4.2/Mandriva/10.2/i586/

a dopiero potem
rpm -Uhv *rpm

to nie załatwi sprawy z aktualizacją ?

jeżeli nie to może ktoś już to zrbił i się podzieli insformacją coi jak

xis

  • Gość
Aktualizacja KDE 3.4.2??
« Odpowiedź #19 dnia: 2005-10-22, 00:34:35 »
Powinno wystarczyć :)
Wszystko zależy od tego Z jakiej wersji KDE chcesz wskoczyć na 3.4.2. Jeśli np. z 3.4.1 to zależności prawie nie będzie, ale jeśli np. z 3.2.x no to już musisz się liczyć z tym, że będziesz musiał kopać przez Qt aż do Xserwera, a może i głębiej.
I jeszcze uwaga: nie musisz instalować WSZYSTKICH znajdujących się tam pakietów, a jedynie te, które chcesz mieć zaktualizowane + wszystkie podstawowe (czyli m. in. kdebase i libkdebase).