Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
2024-03-27, 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
2024-03-27, 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
2024-03-27, 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
2024-03-27, 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Działa pod Linuksem nie działa pod Windowsem?!  (Przeczytany 8560 razy)

LordD

  • Gość
Działa pod Linuksem nie działa pod Windowsem?!
« dnia: 2008-02-02, 11:24:13 »
Mam dziwny problem z netem pod windą. Mam net z kablówki i dzielę go na dwa kompy przez router (D-Link Dl604). I zrobiło się jakoś tak dziwnie, że net działa na Linuksie a na Windowsie nie. Lampka w routerze sygnalizująca podłączenie kabla (powinna się świecić nawet przy wyłączonym kompie) pali się tylko gdy jestem na Linuksie, a gdy Linuksa wyłączam od razu gaśnie, a po odpaleniu Windowsa dalej jest zgaszona i jest komunikat, że kabel jest odłączony. Wcześniej mi normalnie wsio działało, a nic nie zmieniałem nic nie kombinowałem... Po prostu nie kumam o co tu może chodzić.

chmooreck

  • Gość
Działa pod Linuksem nie działa pod Windowsem?!
« Odpowiedź #1 dnia: 2008-02-02, 11:39:03 »
Linuks wyłącza całkowicie interfejs sieciowy, można to wyłączyć. Miejsce włączania tej funkcji zależne jest od dystrybucji.
Możesz jeszcze też w biosie zaznaczyć opcję starty z sieci (WakeOnLan) - o ile masz tam taką opcję, być może to ci też pomoże.
Poszukaj w googlach ;-)

LordD

  • Gość
Działa pod Linuksem nie działa pod Windowsem?!
« Odpowiedź #2 dnia: 2008-02-02, 13:19:15 »
Mam Fedorę; nie wiem gdzie można wyłączyć `wyłączanie interfejsu sieciowego`.

rompiotr

  • Gość
Działa pod Linuksem nie działa pod Windowsem?!
« Odpowiedź #3 dnia: 2008-02-02, 13:29:42 »
Może na jakimś forum Windows wiedzą co zrobić

Offline ultr

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1177
    • Zobacz profil
Działa pod Linuksem nie działa pod Windowsem?!
« Odpowiedź #4 dnia: 2008-02-02, 13:54:08 »
To dziwne żeby windowsowi zależało na tym, jak interfejs został wcześniej wyłączony.

Spróbuj zabootwać komputer z jakiegoś livecd, ew. z płyty instalacyjnej, i sprawdź, czy tam wykrywa kartę sieciową po takim wyłączeniu komputera.

Jeżeli tak, to problem jest w windows. Spróbuj może usunąć mu urządzenie karty sieciowej i pozwól wykryć ją ponownie. W sumie to nie wiem co może mu przeszkadzać, a diagnostyka problemu na windowsie to koszmar :/

Czy windows widzi kartę, jeżeli po takim wyłączeniu komputera odłączysz całkowicie prąd od komputera na chwilę i po podłączeniu od razu zabootujesz windowsa?


Pozdrawiam.

LordD

  • Gość
Działa pod Linuksem nie działa pod Windowsem?!
« Odpowiedź #5 dnia: 2008-02-02, 14:13:54 »
Na livecd normalnie wykrywa kartę sieciową. Nie ma żadnych problemów z wykrywaniem ani Windows ani Linux, bez względu na to czy komp wcześniej był wyłączony jakiś czas czy nie.
Zauważyłem, że sieciówkę wyłącza mi NetworkManager, gdy go wywalę to mi nie wyłącza już jej przy wyłączaniu Fedory i mam net na Windowsie potem, ale z drugiej strony przez to muszę teraz aktywować sieciówkę ręcznie przy każdym włączeniu Fedory, bo sama z siebie nie startuje, a uzależnić jej od NetworkManagera nie mogę bo rozłącza mi on net przy wychodzeniu z Fedory. Błędne koło!!

chmooreck

  • Gość
Działa pod Linuksem nie działa pod Windowsem?!
« Odpowiedź #6 dnia: 2008-02-02, 14:45:18 »
W takim razie musisz się trochę poduczyć o 'Network Manager' i dowiedzieć się jak go dostosować do swoich potrzeb - tego raczej nikt za Ciebie nie zrobi ;-)

Edit:
co to za karta ?
http://www.linuxquestions.org/questions/susenovell-60/linux-shuts-down-built-in-network-card-then-windows-tells-me-network-card-is-unplugge-379486/

LordD

  • Gość
Działa pod Linuksem nie działa pod Windowsem?!
« Odpowiedź #7 dnia: 2008-02-02, 14:55:53 »
Niom, pewnie tak, choć dziwne jest to trochę, że mimo braku jakichkolwiek działań z mojej strony sieć nagle zaczęła pracować na innych zasadach. Samo się przestawiło? Dziwne to wszystko jest jak Jozin z Bazin. :)

chmooreck

  • Gość
Działa pod Linuksem nie działa pod Windowsem?!
« Odpowiedź #8 dnia: 2008-02-02, 15:05:46 »
i jeszcze jedno... jakbyś miał gentoo, to bym ci napisał, że wystarczy zmienić opcję:
RC_DOWN_INTERFACE
w /etc/conf.d/rc
;-)

Swoją drogą ultr ma rację, że windows powinien sobie z tym poradzić: może zastanów się nad rezygnacją z tego... hmmm... nie w pełni sprawnego, jak widać na załączonym obrazku, systemu ? :-D

LordD

  • Gość
Działa pod Linuksem nie działa pod Windowsem?!
« Odpowiedź #9 dnia: 2008-02-02, 16:20:56 »
Siedzę na Fedorze bo to jedyna wśród testowanych przeze mnie dystrybucji która mi się nie zawiesza (testowali mi w serwisie kompa przez 2 tygodnie i nie znaleźli żadnych błędów w sprzęcie, wiec nie wiem czemu mi się Linuksy wieszają). A Windows potrzebny mi jest, gdyż niektórzy domownicy nie chcą patrzeć na Linuksa.

chmooreck

  • Gość
Działa pod Linuksem nie działa pod Windowsem?!
« Odpowiedź #10 dnia: 2008-02-02, 17:14:50 »
to najwyżej będą mieli windowsa bez sieci :-P

a tak na serio.. znalazłeś coś ?
próbowałeś uaktualnić sterowniki pod windowsem ?

LordD

  • Gość
Działa pod Linuksem nie działa pod Windowsem?!
« Odpowiedź #11 dnia: 2008-02-02, 17:22:57 »
Jakie sterowniki masz na myśli? To pytanie dotyczące zwieszek czy braku netu?
Z netem sobie poradziłem częściowo i działa już wszystko, no tyle, że muszę sobie ręcznie go aktywować za każdym razem. :)

chmooreck

  • Gość
Działa pod Linuksem nie działa pod Windowsem?!
« Odpowiedź #12 dnia: 2008-02-02, 17:40:57 »
Widać nie przeczytałeś wątku, który ci podesłałem... no ale to już nie mój problem ;-)

LordD

  • Gość
Działa pod Linuksem nie działa pod Windowsem?!
« Odpowiedź #13 dnia: 2008-02-02, 18:22:46 »
A sorki nie zauważyłem... niestety mój angielski jest dość słaby. Raczej nie sądzę aby był to problem sprzętowy, to problem raczej systemowy. Wszak wcześniej było wszystko normalnie, założę się, że jakbym zainstalował cały system od nowa to by było już normalnie. :)
Próbuję wgrać świeży sterownik, podaje mu lokalizacje jak na tacy, a system marudzi, że nie może znaleźć sterownika odpowiedniejszego niż ten który jest już zainstalowany, czyli tego nowego nie akceptuje. :/
P.S. Przez tego Linuksa się leniwy zrobiłem i nie chce mi się już grzebać w różnych rzeczach za bardzo. Wgrywam i wszystko działa i nic nie muszę kombinować... oczywiście nie porywałem się na jakieś takie cuda jak Gentoo ani nawet nie konfigurowałem ręcznie np. Debiana. :P