Nowe posty

Autor Wątek: Tracer Iluminator  (Przeczytany 5654 razy)

kamil_iiid

  • Gość
Tracer Iluminator
« dnia: 2007-08-03, 12:10:47 »
Witam,

Właśnie przyszła do mnie nowa klawiatura Tracer Iluminator z podświetlanymi klawiszami, tylko właśnie problem w tym, że te podświetlanie na Mandrivie 2006 mi nie działa. Przy włączaniu systemu wszystko jest ok (mogę włączać i wyłączać podświetlanie) aż do momentu gdy zobacze ekran logowania, potem podświetlanie jest cały czas off i nie da się z tym nic zrobić. Myślę że chodzi tu o Scrol Lock'a (włącznik podświetlania jest właśnie w tym klawiszu). Klawiatura fizycznie jest sprawna, sprawdzałem ją na windowsie a i u mnie do pewnego momentu działa. Jakby ktoś miał jakieś pomysły co z tym zrobić to piszcie. Z góry dziękuje za odpowiedzi

Pozdrawiam
Kamil

de_laurent

  • Gość
Tracer Iluminator
« Odpowiedź #1 dnia: 2007-08-03, 21:09:09 »
2007-08-03 12:10:47 kamil_iiid napisał:

> Witam,
 >
 > Właśnie przyszła do mnie nowa klawiatura Tracer Iluminator z podświetlanymi klawiszami, tylko
 > właśnie problem w tym, że te podświetlanie na Mandrivie 2006 mi nie działa. Przy włączaniu
 > systemu wszystko jest ok (mogę włączać i wyłączać podświetlanie) aż do momentu gdy zobacze ekran
 > logowania, potem podświetlanie jest cały czas off i nie da się z tym nic zrobić. Myślę że chodzi
 > tu o Scrol Lock'a (włącznik podświetlania jest właśnie w tym klawiszu). Klawiatura fizycznie
 > jest sprawna, sprawdzałem ją na windowsie a i u mnie do pewnego momentu działa. Jakby ktoś miał
 > jakieś pomysły co z tym zrobić to piszcie. Z góry dziękuje za odpowiedzi
 >
 > Pozdrawiam
 > Kamil

Jakiego srodowiska uzywasz?
Sprawdz czy ten klawisz jest przyporzadkowany do jakiegos skrotu klawiaturowego?
Czy dmesg wypowiada sie na ten temat?
Sprobuj odlaczyc klawirke i podlaczyc ponownie a nastepnie sprawdzic ten klawisz.
uruchom xev, najedz na kwadrat i nacisnij klawisz, pokazuje sie cos?
Jezeli masz mozliwosc, to wylacz Xy calkowicie i wtedy sprawdz.

pzdr

kamil_iiid

  • Gość
Tracer Iluminator
« Odpowiedź #2 dnia: 2007-08-05, 16:13:23 »
2007-08-03 21:09:09 de_laurent napisał:

 > Jakiego srodowiska uzywasz?
 > Sprawdz czy ten klawisz jest przyporzadkowany do jakiegos skrotu klawiaturowego?
 > Czy dmesg wypowiada sie na ten temat?
 > Sprobuj odlaczyc klawirke i podlaczyc ponownie a nastepnie sprawdzic ten klawisz.
 > uruchom xev, najedz na kwadrat i nacisnij klawisz, pokazuje sie cos?
 > Jezeli masz mozliwosc, to wylacz Xy calkowicie i wtedy sprawdz.
 >
 > pzdr

Używam KDE (zapomniałem napisać)
Wydaje mi sie że nie jest przyporządkowany ale nie sprawdzałem, bo szczerze mówiąc nie wiem jak  :(
W dmseg znalazłem tylko to:

input:  USB-compliant keyboard on usb-0000:00:02.0-1
usbcore: registered new driver usbkbd
drivers/usb/input/usbkbd.c: :USB HID Boot Protocol keyboard driver

(wydaje mi sie że to to akurat ok jest), oraz coś takiego (co chyba bezposrednio nie dotyczny klawiatruy ale ze względu na "error" wychwyciłem to):

usb 1-1: new low speed USB device using ohci_hcd and address 2
usb 1-1: device not accepting address 2, error -110

Odłączenie podłączenie nic nie daje, dalej podświetlanie nie działa
Nie wiem co to jest xev, takiego plecenia ani programu u mnie nie ma :P
W trybie tekstowym klawiatrua normalnie włącza i wył ącza podświetlanie z tym że    
na włączonym podświetlaniu przy wpisywaniu tekstu (np. słowa "klawiatura") nie widać go, pojawia sie dopiero po wyłączeniu podświetlania.
W KDE jest tak że po naciśnięciu tego Scroll Locka system tak jakby sie zawiesza (tak jakby, bo np muzyka dalej gra ale komputer na nic nie reaguje, ani na klawiatrue ani na myszke-zostaje tylko reset).

kamil_iiid

  • Gość
Tracer Iluminator
« Odpowiedź #3 dnia: 2007-08-10, 22:31:41 »
Pomorze ktoś czy nie bardzo?? Bo formata nie chcę robić z powodu tak błachej sprawy, a coś mi mówi ze to by pomogło...  :P

chmooreck

  • Gość
Tracer Iluminator
« Odpowiedź #4 dnia: 2007-08-11, 08:00:01 »
Cytat: kamil_iiid
Pomorze ktoś czy nie bardzo?? Bo formata nie chcę robić z powodu tak błachej sprawy, a coś mi mówi ze to by pomogło...  :P
Zdecydowanie nie, przeinstalowanie systemu nie jest rozwiązaniem. 99,9% problemów w linuksie jest "rozwiązywalnych" bez tak drastycznych środków. Trzeba nieźle namieszać w systemie, żeby nie dało się go naprawić.

Problem z Twoją klawiaturą zapewne leży w jakiejś niezgodności z obecnymi sterownikami klawiatury X'ow.
Na twoim miejscu przeglądnąłbym archiwum list mailingowych sterownika klawiatury X'ów, czy już ktoś zgłosił problem, jeśli nie, to zwrócił bym się do tracera o pomoc (w końcu to im dałeś zarobić) i ew. jakieś materiały, które mogłyby pomóc w uruchomieniu klawiatury/napisaniu sterownika, a później z tymi materiałami bezpośrednio do deweloperów sterownika.

Chyba, że ci się nie chce, lub jednak stwierdzisz, że nie jest to kluczowa funkcjonalność twojego zestawu komputerowego... możesz po prostu poczekać - być może ktoś inny stwierdzi, że nie może żyć bez podświetlanej klawiatury i zrobi to za ciebie.

kamil_iiid

  • Gość
Tracer Iluminator
« Odpowiedź #5 dnia: 2007-08-12, 14:12:04 »
No to raczej poczekam, bo na dobrą sprawę nie jest mi to jakoś specjalnie potrzebne, po prostu miło by było żeby działało. Najwyżej jak kiedyś nie będę miał nic ciekawszego do roboty to zrobię tak jak radziłeś.
Dzięki za odpowiedź

Pozdrawiam
Kamil