Nowe posty

Autor Wątek: Jak zainstalować Linuxa na F:/ ?  (Przeczytany 4054 razy)

aleksg

  • Gość
Jak zainstalować Linuxa na F:/ ?
« dnia: 2007-07-31, 19:44:33 »
Witam serdecznie,
Mam zainstalowanego Windowsa XP na partycji C, a Linuxa chciałbym zainstalować na partycji F (mam tam kilka plików, wolnego miejsca ok. 14GB). I moje pytanie brzmi- jak zainstalować Linuxa na partycji F? I czy będę musiał formatować tą partycję? Proszę o szybką odpowiedź, ponieważ właśnie dostałem płytki z Ubuntu.

chmooreck

  • Gość
Jak zainstalować Linuxa na F:/ ?
« Odpowiedź #1 dnia: 2007-07-31, 19:52:44 »
2007-07-31 19:44:33 aleksg napisał:

> Proszę o szybką odpowiedź, ponieważ
 > właśnie dostałem płytki z Ubuntu.

zacznij od tego:
http://rtfm.killfile.pl
...bo oczywiście prośbę o przeczytanie tego artykułu przed założeniem wątku dziwnym trafem przeoczyłeś...

aleksg

  • Gość
Jak zainstalować Linuxa na F:/ ?
« Odpowiedź #2 dnia: 2007-07-31, 20:03:03 »
2007-07-31 19:52:44 chmooreck napisał:

> 2007-07-31 19:44:33 aleksg napisał:
 >
 > > Proszę o szybką odpowiedź, ponieważ
 >  > właśnie dostałem płytki z Ubuntu.
 >
 > zacznij od tego:
 > http://rtfm.killfile.pl
 > ...bo oczywiście prośbę o przeczytanie tego artykułu przed założeniem wątku dziwnym trafem
 > przeoczyłeś...

;S Nie wiem o co ci chodzi, o wersję? 6.06 LTS.

Wszystko ładnie mi się bootuje, wybieram Polski, taki ładny brązowy ekranik i tam wybieram Install no i na koniec nie ma wybpru dysku ;(

Brix

  • Gość
Jak zainstalować Linuxa na F:/ ?
« Odpowiedź #3 dnia: 2007-07-31, 22:51:57 »
2007-07-31 20:03:03 aleksg napisał:

> I czy będę musiał formatować tą partycję?

Gorzej. Będziesz musiał ją zupełnie usunąć (najlepsze i najprostsze wyjście). Najlepiej, jeśli jest to ostatnia partycja na dysku i nie masz na niej żadnych ważnych danych. Jakimś softem do partycjonowania pod Windows, możesz to *chyba* też zrobić z poziomu instalatora Linuksa - ale teraz nie powiem nic więcej, bo po prostu nie pamiętam jak to wygląda w praktyce. Instalator może mieć opcję zmniejszania partycji Windows, ale to na własną odpowiedzialność i nie polecam.

Ale nim zaczniesz coś robić z twardym dyskiem, naprawdę najpierw zrób kopię najważniejszych swoich danych.

> koniec nie ma wybpru dysku ;(

Jesteś pewny, że instalator nie wykrywa ci dysku?? Jeśli tak, to bardzo niedobrze. Sprawdź nowszą wersję Ubuntu (np. 7.04) albo inną dystrybucję.

aleksg

  • Gość
Jak zainstalować Linuxa na F:/ ?
« Odpowiedź #4 dnia: 2007-08-01, 14:00:08 »
Jak instaluję, teraz wykrywa dyski więc mam coś schrzanione, ponieważ jest coś takiego (nie konkretnie tak samo napisane):

Dysk lokalny C
Dyski lokalne D E F
-Dysk lokalny D
-Dysk lokalny E
-Dysk lokalny F

I te trzy ostatnie są jakby 'sklejone' ze sobą więc jak kasuję ostatni, to w tej taśmie dalej jest a jak chcę zrobić potem poza tą listą D E F to nie mam tam takiej pamięci ;S

Może dzisiaj wieczorem lub jutro będę miał telefon z aparatem 1.3mpx to zrobię zdjęcie jak to wygląda.

sz0p

  • Gość
Jak zainstalować Linuxa na F:/ ?
« Odpowiedź #5 dnia: 2007-08-02, 19:12:11 »
> Może dzisiaj wieczorem lub jutro będę miał telefon z aparatem 1.3mpx to zrobię zdjęcie jak to
 > wygląda.

Bez przechwałek ;p

ankul

  • Gość
Jak zainstalować Linuxa na F:/ ?
« Odpowiedź #6 dnia: 2007-09-22, 23:13:31 »
Witam

Chciałbym tylko dodać, że gdzieś czytałem, że
można zainstalować linuxa na partycji dos-fat32 lub windows-ntfs
(bez sztuczek - pełny system plików - nie image na loop/cloop)
Jet to jednak rozwiązanie BEZSENSOWNE bo
fat32/ntfs nie obsługuje praw_dostepu/atrybutów/czy_jak_to_zwał
czyli każdy mógłby sobie nieźle poużywać na takiej partycji.

PAX