Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: instalacja kadu  (Przeczytany 9797 razy)

  • Gość
instalacja kadu
« dnia: 2007-07-09, 21:31:04 »
Witam!
Mam Mandrive 2007.1 Spring, mam tez na płytce kadu kadu i są tam 2 pliki:
kadu-0.5.0-5.mdv2007.i586 oraz
kadu-0.5.0-5.mdv2007.x86_64

Jak kliknelam na ten pierwszy to niby sie wszystko zainstalowalo, kadu sie właczylo ale nie dziala bo przy importowaniu kontaktow pisze ze nie ma połaczenia z serwerem.
A jak klikam na ten drugi plik to wyskakuje:
Niezgodna architektura dla pakietu rpm [/media/cdrom/kadu mandriva/kadu-0.5.0-5.mdv2007.x86_64.rpm]
i potem:
błąd w trakcie rejestrowania pakietów lokalnych

Bardzo prosze o pomoc.

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
instalacja kadu
« Odpowiedź #1 dnia: 2007-07-09, 22:58:40 »
2007-07-09 21:31:04 hanuka napisał:

> Witam!
 > Mam Mandrive 2007.1 Spring, mam tez na płytce kadu kadu i są tam 2 pliki:
 > kadu-0.5.0-5.mdv2007.i586 oraz
 > kadu-0.5.0-5.mdv2007.x86_64
 >
 > Jak kliknelam na ten pierwszy to niby sie wszystko zainstalowalo, kadu sie właczylo ale nie
 > dziala bo przy importowaniu kontaktow pisze ze nie ma połaczenia z serwerem.
 > A jak klikam na ten drugi plik to wyskakuje:
 > Niezgodna architektura dla pakietu rpm [/media/cdrom/kadu
 > mandriva/kadu-0.5.0-5.mdv2007.x86_64.rpm]
 > i potem:
 > błąd w trakcie rejestrowania pakietów lokalnych
 >
 > Bardzo prosze o pomoc.

A nie łatwiej instalować z repozytoriów ?? Zaglądałaś na www.kadu.net ??

Najpierw w konsoli logujesz się na konto roota, czyli wpisujesz

su i podajesz hasło roota

potem w konsoli wklejasz to

urpmi.addmedia Contrib ftp://ftp.tuniv.szczecin.pl/pub/Linux/mandrakelinux/official/2007.1/i586/media/contrib/release with ./synthesis.hdlist.cz

i teraz zoastało tylko zainstalować kadu, w konsoli wpisujesz to

urpmi kadu

i to wszystko

Aha tylko przed instalacją kadu z repozytoriów odinstaluj najpierw kadu, które instalowałaś z płyty, w tym celu w konsoli wpisujesz

rpm -e nazwa_pakietu.rpm

czyli

rpm -e kadu-0.5.0-5.mdv2007.i586

Pozdrawiam!

Brix

  • Gość
instalacja kadu
« Odpowiedź #2 dnia: 2007-07-09, 23:48:00 »
Co prawda nie wiem dlaczego Kadu Ci nie działa, ale taki sposób instalacji programów naprawdę nie ma sensu...

Używaj do tego Mandriva -> System -> Konfiguracja -> Pakiety -> Instalacja, usuwanie i aktualizacja oprogramowania.

Drugi plik raczej nie miał prawa się zainstalować, to na komputery 64 bitowe.

Koniecznie skonfiguruj urpmi, by ściągać pakiety z sieci i by móc zaktualizować system. (w razie czego mogę pomóc)

@roobal

Aby *dobrze* skonfigurować repozytoria, potrzeba o wiele więcej komend urmpi.addmedia :)

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
instalacja kadu
« Odpowiedź #3 dnia: 2007-07-09, 23:55:28 »
2007-07-09 23:48:00 Brix napisał:

 > @roobal
 >
 > Aby *dobrze* skonfigurować repozytoria, potrzeba o wiele więcej komend urmpi.addmedia :)

Kierowałem się tym co jest na kadu.net, poza tym tam jest urpmi.addmedia ... Tak samo robiłem jak używałem Mandrivy i tam było wiecej komend od main i contrib ale na kadu.net podany jest tylko contrib, ja używałem na 2007.1 repo dla 2007.0 i tez działało a te dla 2007. jakoś nie bardzo :) Poza tym co wg Ciebie znaczy dobrze skonfigurowane repo ?? To jest repo od kadu urpmi.addmedia Contrib i adres serwera

Poza tym skonfiguruj sobie repo przy pomocy tej strony http://easyurpmi.zarb.org

Pozdrawiam!

xavery

  • Gość
instalacja kadu
« Odpowiedź #4 dnia: 2007-07-10, 09:51:50 »
> kadu-0.5.0-5.mdv2007.i586 oraz
 > kadu-0.5.0-5.mdv2007.x86_64

Większość odpowiedzi skoncentrowana była na tym jak skonfigurować urpmi żeby to samo zainstalować za pomocą urpmi a nie rpm:) Jeśli kadu nie działa bo nie ma połączenia z serwerem to niezależnie z czego się zainstaluje (z płytki czy repoztytorium) to i tak pewnie nadal nie będzie działać. Najprawdopodobniej nawet nie zainstaluje się z repozytorium sieciowego jeśli przyczyną problemu jest nie skonfigurowane połączenie sieciowe.

 >
 > Jak kliknelam na ten pierwszy to niby sie wszystko zainstalowalo, kadu sie właczylo ale nie
 > dziala bo przy importowaniu kontaktow pisze ze nie ma połaczenia z serwerem.

No więc zasadnicze pytanie brzmi: czy masz połączenie z internectwem a jeśli tak to czy masz prawidłowo skonfigurowane kadu.

 > A jak klikam na ten drugi plik to wyskakuje:
 > Niezgodna architektura dla pakietu rpm [/media/cdrom/kadu
 > mandriva/kadu-0.5.0-5.mdv2007.x86_64.rpm]

Literki x86_64 oznacza architekturę 64 bitową systemu. Instalujesz, jeśli masz taki procesor.

  • Gość
instalacja kadu
« Odpowiedź #5 dnia: 2007-07-10, 11:03:09 »
 > No więc zasadnicze pytanie brzmi: czy masz połączenie z internectwem a jeśli tak to czy masz
 > prawidłowo skonfigurowane kadu.
 
Połączenie z internetem mam, a kadu chyba dobrze mam skonfigurowane, nie wiem co mogłoby być źle.
Pozatym jak instalowałam z konsoli to rzeczywiście nic to nie dało, a jak chciałam odinstalować to na konsoli wyskoczyło mi że kadu nie jest zainstalowane.

xavery

  • Gość
instalacja kadu
« Odpowiedź #6 dnia: 2007-07-10, 16:20:05 »
 > Pozatym jak instalowałam z konsoli to rzeczywiście nic to nie dało, a jak chciałam odinstalować
 > to na konsoli wyskoczyło mi że kadu nie jest zainstalowane.

W pierwszym poście piszesz: "kadu sie właczylo ale nie dziala bo przy importowaniu kontaktow pisze ze nie ma połaczenia z serwerem. " Jeśli się włączyło to rozumiem, że jest zainstalowane.
W konsoli wydaj polecenie rpm -qa | grep kadu jeśli pojawi się jakaś linijka to znaczy, że jest zainstalowane a jeśli nie no to nie ma. Jeśli nie ma zainstalowanego, to zainstaluj go albo z tej płyty którą masz (rpm -Uvh kadu_costam.rpm - mogą być problemy z zależnościami ) lub skonfiguruj urpmi według wskazówek zawartych w tym wątku i w ten sposób to zainstaluj. Jeśli już upewnisz się, że jest zainstalowane wtedy trzeba go skonfigurować aby coś mogło działać.

  • Gość
instalacja kadu
« Odpowiedź #7 dnia: 2007-07-10, 17:25:12 »
 > W pierwszym poście piszesz: "kadu sie właczylo ale nie dziala bo przy importowaniu
 > kontaktow pisze ze nie ma połaczenia z serwerem. " Jeśli się włączyło to rozumiem, że jest
 > zainstalowane.
 > W konsoli wydaj polecenie rpm -qa | grep kadu jeśli pojawi się jakaś linijka to znaczy, że jest
 > zainstalowane a jeśli nie no to nie ma. Jeśli nie ma zainstalowanego, to zainstaluj go albo z
 > tej płyty którą masz (rpm -Uvh kadu_costam.rpm - mogą być problemy z zależnościami ) lub
 > skonfiguruj urpmi według wskazówek zawartych w tym wątku i w ten sposób to zainstaluj. Jeśli już
 > upewnisz się, że jest zainstalowane wtedy trzeba go skonfigurować aby coś mogło działać.


Wpisałam w konsoli to polecenie i wyskoczyla linijka: kadu-0.5.0-5mdv2007.1
Dodam jeszcze że ja jestem widoczna na innych komputerach ale nie ma miedzy nami komunikacji, nie moge wysylac wiadomości ani nie przychodzą do mnie. Na co zwrócić uwage w konfiguracji kadu?

  • Gość
instalacja kadu
« Odpowiedź #8 dnia: 2007-07-10, 17:52:52 »
Ok, już działa, nie mam pojecia dlaczego bo nic nie zmienialam ale dziala.
Dzieki za pomoc.

Brix

  • Gość
instalacja kadu
« Odpowiedź #9 dnia: 2007-07-10, 18:47:34 »
@roobal

> Kierowałem się tym co jest na kadu.net, poza tym tam jest urpmi.addmedia

Tamta komenda urpmi.addmedia w zasadzie jest tylko przykładem dodania źródła "contrib". Po prostu Kadu znajduje się już w oficjalnych repozytoriach Mandrivy, więc nie trzeba dodawać repo z kadu.net lub ściągać pakietów rpm ręcznie. Podawanie tamtej komendy pojedynczo (i z konkretnym serwerem) moim zdaniem większego sensu nie ma, choć działać prawdopodobnie będzie. Bo jeśli nie ma się skonfigurowanych repozytoriów, to i tak trzeba je skonfigurować. I warto to zrobić raz, a dobrze.

> ja używałem na 2007.1 repo dla 2007.0 i tez działało a te dla 2007. jakoś nie bardzo :)

Różne rzeczy mogą się zdarzać, był czas, kiedy w cholerę nie dało się dodać źródeł plf, był czas, kiedy przez parę dni nie działał server ftp.tuniv.szczecin.pl itp. Ale błędy w repo niestety zdarzają się i są (oraz muszą być) poprawiane.

> Poza tym co wg Ciebie znaczy dobrze skonfigurowane repo ??

Usunięta baza pakietów z DVD (urpmi.removemedia -a) oraz dodane źródła main, contrib, non-free, plf oraz wszystkie updates. I oczywiście wszystko z działających serwerów. Choć nie wiem, czy warto dodawać źródła backports.


@xavery

> Większość odpowiedzi skoncentrowana była na tym jak skonfigurować urpmi

No bo koniecznie trzeba to zrobić. Bez tego praca z Linuksem na dłuższą metę nie ma sensu. Niestety, Mandrivy Free nie konfigurują automatycznie choćby podstawowych źródeł, a ładny graficzny instalator oprogramowania też jest wspaniale ukryty przed użytkownikiem. :)

> połączenie z internectwem

Skoro pisała z Mandrivowego Firefoksa 2.0.0.3, to raczej trudno by internet nie działał. :)


@hanuka

> Ok, już działa, nie mam pojecia dlaczego

Może po prostu były jakieś problemy z serwerem gg? Emotki inne niż z pingwinkami znajdziesz na kadu.net. I naprawdę skonfiguruj urpmi oraz zaktualizuj system.