Nowe posty

xx Problem ze sterownikami. (5)
2024-04-13, 21:25:16
xx Instalacja xfce4 (2)
2024-04-13, 16:20:17
xx Serie kompilacji bez instalacji dla “emerge” w Gentoo (2)
2024-04-08, 18:40:04
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (17)
2024-04-05, 10:03:46
xx Problem z Linux Lite po instalacji (3)
2024-04-03, 14:23:40
xx Jak właczyć num locka przy starcie systemu debian 12? (12)
2024-04-02, 17:43:54
xx Brak dźwieku w systemie. (5)
2024-04-02, 16:13:41
xx Dystrybucja pod HP Omen (7)
2024-03-29, 11:33:05
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
2024-03-27, 21:08:23
xx Ile pingwinów? (1)
2024-03-27, 08:59:24

Autor Wątek: jaki język do nieskomplikowanych programów?  (Przeczytany 8855 razy)

pawo12

  • Gość
jaki język do nieskomplikowanych programów?
« dnia: 2007-07-02, 19:30:16 »
Witam. Zainteresowało mnie ostatnio programowanie i chciałbym postawić pierwsze kroki w tym kierunku. Nie jestem zbyt dobry w tych sprawach i chciałbym to raczej robić dla "gimnastyki mózgu" i rozwinięcia zdolnosci logicznego myślenia :-), bez głębokiego wnikania w trudne zagadnienia związane z programowaniem i działaniem systemu operacyjnego. Szukam więc jakichś nieskomplikowanych języków programowania do pisania niezbyt skomplikowanych aplikacji działających przede wszystkim w trybie tekstowym, a także do tworzenia prostych aplikacji działających w trybie graficznym w linuksie. Chciałbym zapytać Was, które języki mi polecacie, i jakich zainstalowanych pakietów wymagają?

de_laurent

  • Gość
jaki język do nieskomplikowanych programów?
« Odpowiedź #1 dnia: 2007-07-03, 23:28:49 »
2007-07-02 19:30:16 pawo12 napisał:

> Witam. Zainteresowało mnie ostatnio programowanie i chciałbym postawić pierwsze kroki w tym
 > kierunku. Nie jestem zbyt dobry w tych sprawach i chciałbym to raczej robić dla "gimnastyki
 > mózgu" i rozwinięcia zdolnosci logicznego myślenia :-), bez głębokiego wnikania w trudne
 > zagadnienia związane z programowaniem i działaniem systemu operacyjnego. Szukam więc jakichś
 > nieskomplikowanych języków programowania do pisania niezbyt skomplikowanych aplikacji
 > działających przede wszystkim w trybie tekstowym, a także do tworzenia prostych aplikacji
 > działających w trybie graficznym w linuksie. Chciałbym zapytać Was, które języki mi polecacie, i
 > jakich zainstalowanych pakietów wymagają?

Polecam Pythona.

http://www.ppcg.eu.org/

flak

  • Gość
jaki język do nieskomplikowanych programów?
« Odpowiedź #2 dnia: 2007-07-05, 08:52:51 »
2007-07-03 23:28:49 de_laurent napisał:

> 2007-07-02 19:30:16 pawo12 napisał:
 >
 > > Witam. Zainteresowało mnie ostatnio programowanie i chciałbym postawić pierwsze kroki w
 > tym
 >  > kierunku. Nie jestem zbyt dobry w tych sprawach i chciałbym to raczej robić dla
 > "gimnastyki
 >  > mózgu" i rozwinięcia zdolnosci logicznego myślenia :-), bez głębokiego wnikania w
 > trudne
 >  > zagadnienia związane z programowaniem i działaniem systemu operacyjnego. Szukam więc
 > jakichś
 >  > nieskomplikowanych języków programowania do pisania niezbyt skomplikowanych aplikacji
 >  > działających przede wszystkim w trybie tekstowym, a także do tworzenia prostych
 > aplikacji
 >  > działających w trybie graficznym w linuksie. Chciałbym zapytać Was, które języki mi
 > polecacie, i
 >  > jakich zainstalowanych pakietów wymagają?
 >
 > Polecam Pythona.
 >
 > http://www.ppcg.eu.org/

Polecam C++.
Duża/bardzo duża popularność języka, łatwy dostęp do fachowej literatury, bardzo dużo narzędzi (nie tylko kompilatorów) na rynku, dostępne buildery interfaceów graficznych.

Zestaw narzędzi (kompilator - gcc, debugger - gdb, środowisko programistyczne - KDevelop, builder interfaceów - KDevelop Designer) masz w prawie każdej dystrybucji Linuxa.

Większość moich znajomych zaczynała od C++.

xis

  • Gość
jaki język do nieskomplikowanych programów?
« Odpowiedź #3 dnia: 2007-07-05, 09:51:59 »
> Polecam C++.
 > Duża/bardzo duża popularność języka, łatwy dostęp do fachowej literatury, bardzo dużo narzędzi

...I baaaardzo dużo zbędnych słów kluczowych, które nawet wyjadaczy wprawiają w konsternację ;)

Owszem, C++ jest popularny, ale ja jednak polecałbym C - jeśli to ma być tylko gimnastyka mózgu. Jeśli jednak chcesz pouczyć się prgramowania obiektowego (takiego jak C++ czy Python) to - absolutnie, bezapelacyjnie, na 100% - tylko Java :) Głównie ze względu na 'czystość' składni, która to owocuje łatwiejszym poznaniem i zrozumieniem języka.

A jak już opanujesz C albo Javę - to wtedy C++ jak najbardziej. Koniecznie z Qt :)

Vear

  • Gość
jaki język do nieskomplikowanych programów?
« Odpowiedź #4 dnia: 2007-07-05, 13:35:13 »
 > Owszem, C++ jest popularny, ale ja jednak poleca^3bym C - jesli to ma byc tylko gimnastyka
 > mozgu. Jesli jednak chcesz pouczyc sie prgramowania obiektowego (takiego jak C++ czy Python) to

A ja polecaÂ^3by pascala. -L-atwy, obiektowy i w ogole O.K. A gdy poduczysz sie FreePascala (http://www.freepascal.org) to mozesz sie zabrac do Lazarusz (www.lazarus.freepascal.org) - Odpowiednika Delphi dla Linuksa (i nie tylko).

flak

  • Gość
jaki język do nieskomplikowanych programów?
« Odpowiedź #5 dnia: 2007-07-06, 10:10:31 »
2007-07-05 13:35:13 Vear napisał:

 >  > Owszem, C++ jest popularny, ale ja jednak poleca^3bym C - jesli to ma byc tylko
 > gimnastyka
 >  > mozgu. Jesli jednak chcesz pouczyc sie prgramowania obiektowego (takiego jak C++ czy
 > Python) to
 >
 > A ja polecaÂ^3by pascala. -L-atwy, obiektowy i w ogole O.K. A gdy poduczysz sie FreePascala
 > (http://www.freepascal.org) to mozesz sie zabrac do Lazarusz (www.lazarus.freepascal.org) -
 > Odpowiednika Delphi dla Linuksa (i nie tylko).


Nie demonizujmy C++ nikt nie każe początkującemu siadać do programowania orientalno obiektowego i niewiadomo jakich niestandardowych funkcji. Na pierwszy ogień i C i C++ się sprawdzą może nawet C++ lepiej bo ma luźniejszą składnię.

Pascal jest popularny w Polskich liceach i piewszych latach studiów informatycznych (potem zaczyna się C, C++, Java). Niestety poza uczelniami Europy środkowej i wschodniej jest prawie nie używany. Istnieje problem z dobraniem narzędzi do tego języka. Poza Delphi dla Windows i Freepascal/Lazarus dla Linuxa po prostu nie ma kompilatorów.

P.S. Czy ktoś wie jak "przykręcić" debugger (gdb) do Freepascala?


xis

  • Gość
jaki język do nieskomplikowanych programów?
« Odpowiedź #6 dnia: 2007-07-06, 12:18:17 »
Taki bardziej żart na marginesie. Przeczytałem kiedyś o składni C++ takie zdanie:

"Co to jest 'public static virtual volatile register void**' i kiedy ostatnio go używałeś?"

;)


Lorenzo

  • Gość
jaki język do nieskomplikowanych programów?
« Odpowiedź #7 dnia: 2007-07-17, 18:56:18 »
Najpierw naucz sie proceduralnego C.
A do obiektów weź jave - jest łatwa, dodatkowo kompilator odwala brudną robote i nie jest zafiksowana wskaźnikami jak C++ (tylko wolna franca). A okienka za pomoca glade'a w gtk - obsłuży C/C++ jave i pewnie kilka innych języków.