Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Nowe forum - do moderatorów  (Przeczytany 30473 razy)

xis

  • Gość
Nowe forum - do moderatorów
« Odpowiedź #15 dnia: 2007-06-24, 14:43:30 »
Odnośnie wyszukiwarki, znalazłem takie coś, co kiedys proponowałem. (należy jednak wziąć poprawkę na to, że forum.linux.pl korzysta z MATCH zamiast LIKE, ale to nie tak istotne):

-----
Wyszukiwarka pozwala na wpisanie więcej niż jednego slowa kluczowego. Np.
wpisanie słów 'ala' i 'kota' znajdzie wszystkie posty, w których wystąpi
'ala' LUB 'kota', natomiast wpisanie 'ala +kota' (jak w google) znajdzie
tylko te, w których występuja oba słowa kluczowe. Jeśli kilka słów zamkniemy
w cudzysłów (rodzaj nie ma znaczenia, akceptujemy ' oraz ", może też ` ?), to
związek ten utworzy nowe słowo kluczowe np. '"ala ma" + kota' da w rezultacie
"...WHERE tresc_posta IS LIKE '%ala ma%' AND tresc_posta IS LIKE '%kota%'".

Analogicznie z minusem '"ala ma" -kota' znajdzie wszystkie posty z 'ala ma', ale bez 'kota'.
-------

Zatem: musimy wyszczególnić co w wyszukiwaniu jest SŁOWEM (wszystkie pojedyncze słowa, albo zbitki słów ograniczone apostrofami traktujemy jak jedno SŁOWO), oraz czym jest FRAZA (wszystkie związki SŁÓW połączone za pomocą spacji, plusa, lub rozdzielone minusem).

Mam nadzieję, że nie zamotałem.

Jeszcze taki luźny pomysł i w sumie nie do końca krytyczny, ale może byc inspirujący. Można złożyć dwa (a nawet trzy) zapytania, jedno dla tytułów postów (raczej tylko pierwszego posta w temacie), drugie dla treści pierwszego posta w temacie, trzecie dla postów z odpowiedziami i odpowiednio je 'ważyć' np.:
SELECT 1 AS waga, id posta, tytuł posta, treść posta
FROM posty
WHERE tytul posta LIKE (tu złożona klauzula where wg powyższych receptur)
AND post jest pierwszy w temacie
UNION
SELECT 2, id posta, tytuł posta, treść posta
FROM posty
WHERE tresc posta LIKE (tu złożona klauzula where wg powyższych receptur)
AND post jest pierwszy w temacie
UNION
SELECT 3, id posta, tytuł posta, treść posta
FROM posty
WHERE tresc posta LIKE (tu złożona klauzula where wg powyższych receptur)
AND post NIE jest pierwszy w temacie
ORDER BY waga
Takie zapytanko sprawiłoby, że pierwsze będą zawsze posty, których tytuł pasuje do szukanej frazy, drugie takie, w których treści padła szukana fraza, a na końcu te, w których odpowiedzi jest szukana fraza.
Jest to dość logiczne, bo użytkownik na ogół szuka np. 'Mandriva +karta wi-fi' - jest spore prawdopodobieństwo, że ktoś właśnie tak zatytułował wątek itd. itp.

No, mam nadzieję, że nie namieszałem aż tak mocno :)
Pozdrawiam

xis

  • Gość
Nowe forum - do moderatorów
« Odpowiedź #16 dnia: 2007-06-24, 14:47:30 »
Jeszcze jedno (sorry za double posting, ale kwestia jest na troszkę inny temat):

http://en.wikipedia.org/wiki/Markdown - jest bardzo wiele skryptów gotowych, które implementują ten niesamowicie wygodny sposób formatowania (np. chyba to http://www.michelf.com/projects/php-markdown/). Może warto się zainteresować? (ale tu KONIECZNIE musi być opcja wyłączenia parsowania markdown przy wklejaniu np. logów, czyli omijanie tagów CODE).

ZipoKing

  • Gość
Nowe forum - do moderatorów
« Odpowiedź #17 dnia: 2007-06-24, 17:14:20 »
2007-06-24 01:35:15 A.B. napisał:

> OK,
 > Pozostańmy przy tym co jest - usprawni się o najważniejsze rzeczy i będzie dobrze.

A ja już sobie na kompie PunBB zainstalowałem, żeby mieć jakiś poligon doświadczalny ;-P.
IMHO, doprawienie do PunBB paru rzeczy z istniejącej formy (np. lewy panel z nowymi postami, RSS) byłoby rozwiązaniem wręcz idelanym...

Offline Arkadiusz Bednarczyk

  • Linux.pl
  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 654
    • Zobacz profil
    • Linux.pl
Nowe forum - do moderatorów
« Odpowiedź #18 dnia: 2007-06-24, 17:44:43 »
2007-06-24 17:14:20 ZipoKing napisał:

> 2007-06-24 01:35:15 A.B. napisał:
 >
 > > OK,
 >  > PWozostańmy przy tym co jest - usprawni się o najważniejsze rzeczy i będzie dobrze.
 >
 > A ja już sobie na kompie PunBB zainstalowałem, żeby mieć jakiś poligon doświadczalny ;-P.
 > IMHO, doprawienie do PunBB paru rzeczy z istniejącej formy (np. lewy panel z nowymi postami,
 > RSS) byłoby rozwiązaniem wręcz idelanym...

Wcale jeszcze nie jest pewne ze punBB nie zastąpi obecnego forum :)
Myślę, że spokojnie możemy to potraktować jako alternatywne rozwiązanie.

Jest do spełnienia kilka założeń:
- intergracja z resztą treści i wystroju strony
- możliwość wydzielenia części forum dla podstron - tak jak obecnie każda podstrona ma swoje niezależne forum, które jednak mogą się sumować na podstronie forum.linux.pl
- integracja z bazą użytkowników linux.pl
- gdyby dało się (na pewno można) przenieść obecne posty do bazy pubBB to byłoby świetnie
- reszta gadżetów, które obecnie są

Zalety przejścia na PunBB:
- gotowy kod
- sporo dodatkowych ficzerów możliwych do dodania

Wady:
- większy nakład pracy i niewiadomy efekt integracji z serwisem

Btw. ten pomysł z RSSami był świetny - już dawno powinienem to zrobić ;)

Btw2: Założyłem dzisiaj wiki (wiki.linux.pl) - myślę, że to będzie dobre miejsce do takich dyskusji - szkoda zaśmiecać forum ;)
Nic tam jeszcze nie ma ciekawego, ale można już się rejestrować i edytować stronę. (hasło do zostania członkiem wiki: linux.pl)
--
pozdrawiam
Arkadiusz Bednarczyk
email/jabber: arek@linux.pl

Offline Arkadiusz Bednarczyk

  • Linux.pl
  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 654
    • Zobacz profil
    • Linux.pl
Nowe forum - do moderatorów
« Odpowiedź #19 dnia: 2007-06-24, 17:54:05 »
2007-06-24 14:47:30 xis napisał:

> Jeszcze jedno (sorry za double posting, ale kwestia jest na troszkę inny temat):
 >
 > http://en.wikipedia.org/wiki/Markdown - jest bardzo wiele skryptów gotowych, które implementują
 > ten niesamowicie wygodny sposób formatowania (np. chyba to
 > http://www.michelf.com/projects/php-markdown/). Może warto się zainteresować? (ale tu KONIECZNIE
 > musi być opcja wyłączenia parsowania markdown przy wklejaniu np. logów, czyli omijanie tagów
 > CODE).

Całkiem niezły ten Markdown, ma jedną znaczącą wadę: ludzie będą się mieszać - większość się już nauczyła tagów BB i mogą narzekać :)
W sumie w kodzie bloga są gotowe funkcje obsługi BB, więc można je wykorzystać.
--
pozdrawiam
Arkadiusz Bednarczyk
email/jabber: arek@linux.pl

xis

  • Gość
Nowe forum - do moderatorów
« Odpowiedź #20 dnia: 2007-06-24, 20:44:24 »
2007-06-24 17:54:05 A.B. napisał:

 > Całkiem niezły ten Markdown, ma jedną znaczącą wadę: ludzie będą się mieszać - większość się
 > już nauczyła tagów BB i mogą narzekać :)
 > W sumie w kodzie bloga są gotowe funkcje obsługi BB, więc można je wykorzystać.

Spoko, to była luźna koncepcja (ja osobiście wolę Markdown, bo jest 'czystszy' w edycji, ale to kwestia gustu ;) ).
A BB to też fajny gadżet :)

Kaka

  • Gość
Nowe forum - do moderatorów
« Odpowiedź #21 dnia: 2007-06-24, 20:51:16 »
To ja jeszcze zaproponuję jedną rzecz aby była na forum. Już ktoś o tym kiedyś wspominał (chyba Lorenzo). Mianowicie marzy mi się także opcja: "Zobacz posty od ostatniej wizyty", lub coś w tym stylu :)

To menu z lewej strony bardzo mi się podoba, jednak koło nazw wątków mógłby być jakiś "znak", który informowałby zalogowaną osobę, że w tym temacie się wypowiadała. Dzięki temu jak wejdzie się na forum, kliknie na "Zobacz posty od ostatniej wizyty", łatwiej będzie rozpoznać, w który temacie się wypowiadało. Moim zdaniem jest to też dość wygodna rzecz, jeśli siedzi się na kilku forach (ja np. siedzę na kilku i to jest trudno zapamiętać na tych wszystkich forach, w jakich tematach się wypowiadało).


ZipoKing

  • Gość
Nowe forum - do moderatorów
« Odpowiedź #22 dnia: 2007-06-24, 21:47:10 »
2007-06-24 20:51:16 Kaka napisał:

> To ja jeszcze zaproponuję jedną rzecz aby była na forum. Już ktoś o tym kiedyś wspominał (chyba
 > Lorenzo). Mianowicie marzy mi się także opcja: "Zobacz posty od ostatniej wizyty", lub
 > coś w tym stylu :)
 >
 > To menu z lewej strony bardzo mi się podoba, jednak koło nazw wątków mógłby być jakiś
 > "znak", który informowałby zalogowaną osobę, że w tym temacie się wypowiadała. Dzięki
 > temu jak wejdzie się na forum, kliknie na "Zobacz posty od ostatniej wizyty", łatwiej
 > będzie rozpoznać, w który temacie się wypowiadało. Moim zdaniem jest to też dość wygodna rzecz,
 > jeśli siedzi się na kilku forach (ja np. siedzę na kilku i to jest trudno zapamiętać na tych
 > wszystkich forach, w jakich tematach się wypowiadało).
 >
 >

W PunBB jest to w standardzie.
Jak już wspomniał Arek, aby nie zaśmiecań forum książką życzeń i zażaleń również zapraszam na wiki.linux.pl, gdzie można będzie sprawą pokierować jakoś bardziej porządnie ;-)

xis

  • Gość
Nowe forum - do moderatorów
« Odpowiedź #23 dnia: 2007-06-26, 07:39:58 »
Spisałem kilka uwag dot. wyszukiwania na wiki.linux.pl, poruszyłem też temat spisania Zasad Dla Moderatorów.

raavs

  • Gość
Nowe forum - do moderatorów
« Odpowiedź #24 dnia: 2007-07-26, 16:04:30 »
witam, jestetm tutaj nowy i zapewne moja propozycja zostanie pominieta. Z gory pisze przeczytalem szybciochem ten temat i jezeli cos bylo to sorry za powtorke.
Wtacajac do tematu czyli nowego forum to niekoniecznie musi byc to phpbb przema ani punbb. mozna zawsze jednak skorzystac z phpbb3 ktore bazuje na nowym silniu zgodnym ze standardami...
Mialem doczynienia z wieloma skryptami for i musze szczerze ze nie ma idealnego skryptu. Kazdemu moze sie cos nie podobac...
Mysle ze jak na tak ogromny serwis przydalo by sie cos zmienic pod wgledem graficznym forum a takze funkcjonalnym.
Jezeli bedzie potrzebna jakas pomoc... moge rowniez sie dolaczyc... pozdrawiam

xis

  • Gość
Nowe forum - do moderatorów
« Odpowiedź #25 dnia: 2007-07-26, 17:32:59 »
Część!
No to ładuj się na wiki (http://wiki.linux.pl)i, tam znajdziesz wszystkie informacje jak podjąć współpracę :)

Trivelt

  • Gość
Nowe forum - do moderatorów
« Odpowiedź #26 dnia: 2007-08-02, 16:38:57 »
Wprawdzie temat nowy już nie jest ale i ja się wypowiem.

Uważam że przydałaby się zmiana skryptu. Oczywiście phpBB nie powinno się nawet brać pod uwagę. Osobiście administruję kilka for opartych na IPB oraz MyBB, i nietrudno było mi  zauważyć że Invision Power Board jest jednym z najlepszych skryptów for. I takie forum wcale nie musi wyglądać jak dziesiątki innych. Do IPB są setki modyfikacji, skinów etc....

Jeżeli decyzją byłoby jedynie unowocześnienie obecnego forum, trzeba by się naprawdę postarać. Jeśli chodzi o funkcjonalnośc i wygląd trochę to jednak odstaje od reszty (chociaż oczywiście od phpBB jest i tak lepsze:P ). Należałoby wprowadzić wiele funkcji, jak chociaż ostrzeżenia userów czy przyklejanie wątków. W kwesti programowania niestety dopiero się kształcę, tak więc nie będę miał możliwości udzielić pomocy w tym zakresie.

Pozdrawiam
Informatyk

raavs

  • Gość
Nowe forum - do moderatorów
« Odpowiedź #27 dnia: 2007-08-05, 09:08:21 »
2007-08-02 16:38:57 Informatyk napisał:

 > Uważam że przydałaby się zmiana skryptu. Oczywiście phpBB nie powinno się nawet brać pod uwagę.
 > Osobiście administruję kilka for opartych na IPB oraz MyBB, i nietrudno było mi  zauważyć że
 > Invision Power Board jest jednym z najlepszych skryptów for. I takie forum wcale nie musi
 > wyglądać jak dziesiątki innych. Do IPB są setki modyfikacji, skinów etc....
 > Jeżeli decyzją byłoby jedynie unowocześnienie obecnego forum, trzeba by się naprawdę postarać.
 > Jeśli chodzi o funkcjonalnośc i wygląd trochę to jednak odstaje od reszty (chociaż oczywiście od
 > phpBB jest i tak lepsze:P ). Należałoby wprowadzić wiele funkcji, jak chociaż ostrzeżenia userów

hmmm.. bardzo interesujace podejscie..
ja mysle ze to twoje zauroczenie IPB oraz MyBB krytykuja np phpbb...
no coz kazdy ma wlasne zdanie na temat for i nikomu tego zdania nie mozna zabronic...

mysle ze twoje zdanie:
 > Invision Power Board jest jednym z najlepszych skryptów for...
powinno brzmiec:
"mysle ze IPB jest jednym z najlepszych skryptow for..."

ja mysle ze decyzja co do skryptu forum juz zostala podjeta wiec nie ma sensu zmieniac na ostatnia chwile wszystkiego tego co zostalo juz w pewnym znaczeniu wykonane..

pozdrawiam ;)


Trivelt

  • Gość
Nowe forum - do moderatorów
« Odpowiedź #28 dnia: 2007-08-05, 10:06:22 »
2007-08-05 09:08:21 raavs napisał:

> 2007-08-02 16:38:57 Informatyk napisał:
 >
 >  > Uważam że przydałaby się zmiana skryptu. Oczywiście phpBB nie powinno się nawet brać pod
 > uwagę.
 >  > Osobiście administruję kilka for opartych na IPB oraz MyBB, i nietrudno było mi  zauważyć
 > że
 >  > Invision Power Board jest jednym z najlepszych skryptów for. I takie forum wcale nie
 > musi
 >  > wyglądać jak dziesiątki innych. Do IPB są setki modyfikacji, skinów etc....
 >  > Jeżeli decyzją byłoby jedynie unowocześnienie obecnego forum, trzeba by się naprawdę
 > postarać.
 >  > Jeśli chodzi o funkcjonalnośc i wygląd trochę to jednak odstaje od reszty (chociaż
 > oczywiście od
 >  > phpBB jest i tak lepsze:P ). Należałoby wprowadzić wiele funkcji, jak chociaż ostrzeżenia
 > userów
 >
 > hmmm.. bardzo interesujace podejscie..
 > ja mysle ze to twoje zauroczenie IPB oraz MyBB krytykuja np phpbb...
 > no coz kazdy ma wlasne zdanie na temat for i nikomu tego zdania nie mozna zabronic...
 >
 > mysle ze twoje zdanie:
 >  > Invision Power Board jest jednym z najlepszych skryptów for...
 > powinno brzmiec:
 > "mysle ze IPB jest jednym z najlepszych skryptow for..."
 >
 > ja mysle ze decyzja co do skryptu forum juz zostala podjeta wiec nie ma sensu zmieniac na
 > ostatnia chwile wszystkiego tego co zostalo juz w pewnym znaczeniu wykonane..
 >
 > pozdrawiam ;)
 >
 >

Tak, obecnie wiadomo już raczej jaki skrypt wprowadzimy.

PS. Nie jest to temat o nazwie "jaki skrypt forum jest najlepszy?" więc nie Offtopicujmy :P Na nowym forum proponuję założyć taki wątek ;)

raavs

  • Gość
Nowe forum - do moderatorów
« Odpowiedź #29 dnia: 2007-08-05, 21:38:02 »
> Tak, obecnie wiadomo już raczej jaki skrypt wprowadzimy.
 >
 > PS. Nie jest to temat o nazwie "jaki skrypt forum jest najlepszy?" więc nie
 > Offtopicujmy :P Na nowym forum proponuję założyć taki wątek ;)

hehe mysle ze napewno taki temat zaistnieje [predzej czy pozniej] ;) szacunek ;]