Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Nowe forum - do moderatorów  (Przeczytany 30481 razy)

Offline Arkadiusz Bednarczyk

  • Linux.pl
  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 654
    • Zobacz profil
    • Linux.pl
Nowe forum - do moderatorów
« dnia: 2007-06-23, 13:29:53 »
Cześć :)

Ponieważ ilość wolnego czasu sukcesywnie się zmniejsza, a forum już dawno miało być unowocześnione mam taką propozycję - co powiecie na zmianę silnika forum na jakiś ogólnodostępny?
Wolałbym, żeby nie było to kolejne forum typu "phpbb_by_przemo", ale na przykład punBB? Coś co można będzie dostosować do serwisu i w miarę bezproblemowo zaimportować istniejące wpisy do nowego forum. Powiem szczerze, że odciążyłoby to mnie dosyć poważnie ;)

Ewentualnie gdyby ktoś miał chęci i czas to może zająć się istniejącym kodem, jednak bardziej skłaniałbym się do wdrożenia gotowego rozwiązania i przystosowania go do naszego serwisu.

Ktoś chętny do podjęcia się tego zadania?

AB
--
pozdrawiam
Arkadiusz Bednarczyk
email/jabber: arek@linux.pl

TheUsh

  • Gość
Nowe forum - do moderatorów
« Odpowiedź #1 dnia: 2007-06-23, 14:11:51 »
Myślę Arku, że skorzystanie z jakiegoś gotowego skryptu forum byłoby naprawdę dobre :)
PunBB wydaje się dobrym pomyłem, bo jak można przeczytać na wikipedii jest szybki, lekki i ma np. ostatnie posty jako kanał RSS, a z tego co pamiętam ktoś zgłaszał zapotrzebowanie na to rozwiązanie :)

chmooreck

  • Gość
Nowe forum - do moderatorów
« Odpowiedź #2 dnia: 2007-06-23, 15:14:35 »
Ja tu tylko sprzątam... i niestety nie mam zbyt wiele czasu na wiele więcej...

...oczywiście dostosuję się do waszych decyzji :-)

ZipoKing

  • Gość
Nowe forum - do moderatorów
« Odpowiedź #3 dnia: 2007-06-23, 19:55:17 »
Sesja zbliża się ku końcowi,  więc jakby nie patrzeć, do października (a raczej do lutego, czyli kolejnej sesji ;-)) miałbym w końcu czas na dział news/artykuły no i pewnie znalazłoby się parę chwil na forum. Tak więc, po 5 lipca, wyłączając czas na spanie i pracę, jestem zwarty i gotowy... Na programowaniu trochę się znam (zwłaszcza w dziedzinie fizyki komputerowej ;-), więc myślę, że podołam. Ktoś się dołączy?

xis

  • Gość
Nowe forum - do moderatorów
« Odpowiedź #4 dnia: 2007-06-23, 20:18:35 »
Wszystko dobre, byleby miało dobrą wyszukiwarkę.
Też jestem za gotowcem, bo tam już 'na tacy' wiele rozwiązań. W modyfikacji istniejącego kodu chętnie bym pomógł (znam się trochę na PHP i SQL), ale niestety dla mnie to też napięty czasowo okres.
 
Proponuję też zastanowić się nad usunięciem WSZYSTKICH postów i zaczęciem od nowa, ew. wszystkie stare posty wrzucić do wspólnego wora pt. 'Archiwum' (tak chyba nawet lepiej ze względu na to, że forum zawiera jednak masę istotnych wiadomości), a nowego forum pilnować przed duplikatami/nieodpowiednimi kategoriami itd (skoro już mamy moderację).


Offline Robert

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2516
    • Zobacz profil
Nowe forum - do moderatorów
« Odpowiedź #5 dnia: 2007-06-23, 21:52:58 »
Znowu się zaczęła "księga skarg i wniosków" :-)

Ja się na programowaniu nie znam, więc mimo dobrych chęci w tym kierunku chyba raczej nie pomogę.

Obecna forma forum jest niezła. Przede wszystkim jest przejrzyste. Osobiście przeglądam forum z podstrony newbie, a nie FORUM ze względu właśnie na lewy pasek, w którym są newsy i artykuły. To jest naprawdę bardzo wygodne. Ale jeżeli to ma być gotowiec, to również nie jestem za kolejnym php by przemo. Przeglądnąłem przed chwilą kilka wyników z google po wpisaniu "forum" i niestety większość wygląda tak samo, niby szata graficzna inna, ale jednak ten sam schemat i to wcale nie najlepszy. Naprawdę jestem za pozostawieniem/delikatnym unowocześnieniem obecnej formy.

******************************************************************************
To tak na wypadek, gdyby jednak wszedł jakiś gotowiec
-----------------------------------------------------------------------------------------------------

W nowej wersji chciałbym, jeżeli będzie, aby jednak pozostała z lewej kolumny przynajmniej lista z nowymi wątkami -inne fora tego nie mają, a jest to naprawdę fajna rzecz. Przydałoby się wprowadzić znaczniki
, a do tego zawijanie tekstu i pionowy pasek przewijania (czasami niektórzy wklejają bardzo długie logi) tekstu między tymi znacznikami. Dodatkowo dział /dev/null, no i oczywiście sprawniejsza wyszukiwarka. Można przecież do wyszukiwania w forum zatrudnić google. Mam gdzieś w kompie taki skrypt. Jestem za niewprowadzaniem emoticon. przydało by się też wprowadzenie przyznawania punktów tym, którzy pomagają, jako takiej skromnej formy wdzięczności.

Co do edycji postów jestem za tym, aby była możliwa do czasu, aż ktoś pod nim nie napisze nowego.

No ale jak tego nie będzie, to przecież się z tego powodu nie powieszę :-)
******************************************************************************

pozdrawiam,
roca
Zanim popełnisz grafomaństwo: 1 | 2 | 3
Baza RPM Jak szukać informacji

Kaka

  • Gość
Nowe forum - do moderatorów
« Odpowiedź #6 dnia: 2007-06-23, 22:49:40 »
> Obecna forma forum jest niezła. Przede wszystkim jest przejrzyste.

Dokładnie i to się liczy najbardziej. Szczerze mówiąc, mnie to wszystko jedno czy skorzystamy z jakiegoś "gotowca" czy nie - byle było przejrzyście i RSS'y :)


> Jestem za niewprowadzaniem emoticon.

Popieram, emoty to zło :P

 > przydało
 > by się też wprowadzenie przyznawania punktów tym, którzy pomagają, jako takiej skromnej formy
 > wdzięczności.

Przeciw! ;) Przytoczę historię z dobreprogramy.pl Mianowicie, ludzie tam na forum zakładali sobie kilka kont, z jednego pisali nowy temat z problemem, a z drugiego sami sobie odpowiadali i dawali punkty. Mimo, że tutaj może się to nie zdarzyć, nie ryzykowałbym...



Podsumowując, na forum by się przydało (IMHO):

* RSS'y - dla mnie np. to bardzo ważna rzecz
* jakieś tagi [code] i
Cytuj
* dział /dev/null

Reszta jak dla mnie jest OK.


Pozdrawiam.

Offline Robert

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2516
    • Zobacz profil
Nowe forum - do moderatorów
« Odpowiedź #7 dnia: 2007-06-23, 23:31:06 »
2007-06-23 22:49:40 Kaka napisał:

 >  > by się też wprowadzenie przyznawania punktów tym, którzy pomagają, jako takiej skromnej
 > formy
 >  > wdzięczności.
 >
 > Przeciw! ;) Przytoczę historię z dobreprogramy.pl Mianowicie, ludzie tam na forum zakładali
 > sobie kilka kont, z jednego pisali nowy temat z problemem, a z drugiego sami sobie odpowiadali i
 > dawali punkty. Mimo, że tutaj może się to nie zdarzyć, nie ryzykowałbym...
 >

Myślę, że nie będzie tak źle :-)
Większość takich delikwentów da się zidentyfikować - są na to sposoby, których nie będę publicznie podawał. Poza tym, nawet, jak taki gościu opisze problem, a potem go rozwiąże, to przecież, jeśli zrobi to dobrze, to inni będą mogli z tego skorzystać. Poza tym, można dać ograniczenia, np.:
tylko 1 punkt dla jednego "pomagacza" za jeden problem, który ostatecznie został oznaczony jakoo "rozwiązany".

Ew. można też wprowadzić zatwierdzanie punktów przez moderatorów, tzn, taki newbie po rozwiązaniu jego problemu zaznacza przy nicku "pomagatora" pole "przyznaj punkt", a tym samym idzie np wiadomość na priv do moderatorów i dowolny moderator dodaje punkt. A w przypadku róznicy zdań między moderatorami zawsze jest administrator  i causa finita :-)
Zanim popełnisz grafomaństwo: 1 | 2 | 3
Baza RPM Jak szukać informacji

ZipoKing

  • Gość
Nowe forum - do moderatorów
« Odpowiedź #8 dnia: 2007-06-24, 00:04:14 »
2007-06-23 22:49:40 Kaka napisał:

>  > Obecna forma forum jest niezła. Przede wszystkim jest przejrzyste.
 >
 > Dokładnie i to się liczy najbardziej. Szczerze mówiąc, mnie to wszystko jedno czy skorzystamy z
 > jakiegoś "gotowca" czy nie - byle było przejrzyście i RSS'y :)
 >
 >
 > > Jestem za niewprowadzaniem emoticon.
 >
 > Popieram, emoty to zło :P

Także popieram brak emotów - jakby się pojawiły, zaraz znalazłoby się paru "mądrych", którzy floodowali by tymi emotami. Poza tym sam tekst stałby się także mniej czytelny.

 >
 >  > przydało
 >  > by się też wprowadzenie przyznawania punktów tym, którzy pomagają, jako takiej skromnej
 > formy
 >  > wdzięczności.
 >
 > Przeciw! ;) Przytoczę historię z dobreprogramy.pl Mianowicie, ludzie tam na forum zakładali
 > sobie kilka kont, z jednego pisali nowy temat z problemem, a z drugiego sami sobie odpowiadali i
 > dawali punkty. Mimo, że tutaj może się to nie zdarzyć, nie ryzykowałbym...

Także jestem przeciw.

 >
 >
 >
 > Podsumowując, na forum by się przydało (IMHO):
 >
 > * RSS'y - dla mnie np. to bardzo ważna rzecz

Nad wprowadzeniem RSS'ów osobiście bym się jeszcze zastanowił - wg mnie nie RSS pasuje do forum jak kalosz do garnituru.

 > * jakieś tagi [code] i
Cytuj
Tu moje poparcie w 200% ;-)

 > * dział /dev/null

Także jestem za. Poza tym przydałby się jeszcze dział a'la "Perełki", żeby niektóre posty za wybitne osiągnięcia na polu głupoty nie lądowały w koszu, ale żeby zachowane zostały dla potomności ;-).


P.S.: w/w życzenia/zażalenia (niepotrzebne skreślić ;-) nie zmieniają faktu, że trzeba się wziąć za robotę, bo samym gadaniem nic się nie zrobi...

xavery

  • Gość
Nowe forum - do moderatorów
« Odpowiedź #9 dnia: 2007-06-24, 00:14:57 »
To i ja się dopiszę:)
Osobiście sądzę, że między innymi po to istnieje Open Source aby z tego korzystać. W związku z tym uważam, że jeśli są (a są) gotowe rozwiązania wspomagające zarządzaniem webowych forumów to należy z nich korzystać bez większego względu na formę. Uważam, że to forum jak i ten serwis mają tak znaczącą pozycję wśród podobnych sobie, że szkoda by było marnotrawić ten dorobek.
Nie mam nic przeciwko zmianie engine'u na jakiś standardowy o ile ten standard będzie udostępniał użytkownikom porównywalny lub większy zasób wiadomości i możliwości. Tym bardziej, jeśli miało by to odciążyć Administratora od zajęć typowo developerskich a przyczyniłoby się to do wzrostu poziomu merytorycznego a co za tym idzie poziomu i prestiżu naszego forum.

xavery

  • Gość
Nowe forum - do moderatorów
« Odpowiedź #10 dnia: 2007-06-24, 00:29:04 »
>  > > Jestem za niewprowadzaniem emoticon.
 >  >
 >  > Popieram, emoty to zło :P
 >
 > Także popieram brak emotów - jakby się pojawiły, zaraz znalazłoby się paru "mądrych",
 > którzy floodowali by tymi emotami. Poza tym sam tekst stałby się także mniej czytelny.

Ze względu na zmniejszenie czytelności tekstu jestem za nie wprowadzaniem zbędnych pierdół:)

 >  > * jakieś tagi [code] i
Cytuj
>
 > Tu moje poparcie w 200% ;-)

300% agree:)

 >
 >  > * dział /dev/null
 >
 > Także jestem za. Poza tym przydałby się jeszcze dział a'la "Perełki", żeby niektóre
 > posty za wybitne osiągnięcia na polu głupoty nie lądowały w koszu, ale żeby zachowane zostały
 > dla potomności ;-)

Również popieram. Nawet kiedyś coś podobnego postulowałem:) Zróbmy "Fortunki" a'la linux.pl:)

Osobiście dodałbym jeszcze blokadę edycji wątku. Kiedy jakiś durny wątek ma zamiar stać się flame'em to IMHO powinna być możliwość zablokowania możliwości propagacji durnoty.

Offline Arkadiusz Bednarczyk

  • Linux.pl
  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 654
    • Zobacz profil
    • Linux.pl
Nowe forum - do moderatorów
« Odpowiedź #11 dnia: 2007-06-24, 01:35:15 »
OK,
Pozostańmy przy tym co jest - usprawni się o najważniejsze rzeczy i będzie dobrze.
Na początek zrobiłem RSS poszczególnych wątków oraz głównej listy pokazującej wątki z nowymi postami.

Zajmę się też wprowadzeniem tagów pseudo-BB ;) To nie jest dużo pracy.

Nad wyszukiwarką jednak musimy pomyśleć razem - obecnie jest standardowa metoda mysql przeszukiwania bazy po "fulltekstach", daje to dobre wyniki + dodatkowo sortuje i podaje trafność. Kwestia właśnie połączenia kilku przeszukań bazy w przypadku np. fraz złożonych (tekst + tekst - tekst itp).

Resztę można wprowadzać sukcesywnie - w sumie to skończyłem właśnie większy projekt i mogę trochę się tym zająć ;)
--
pozdrawiam
Arkadiusz Bednarczyk
email/jabber: arek@linux.pl

xis

  • Gość
Nowe forum - do moderatorów
« Odpowiedź #12 dnia: 2007-06-24, 06:16:48 »
2007-06-24 01:35:15 A.B. napisał:

 > Nad wyszukiwarką jednak musimy pomyśleć razem - obecnie jest standardowa metoda mysql
 > przeszukiwania bazy po "fulltekstach", daje to dobre wyniki + dodatkowo sortuje i
 > podaje trafność. Kwestia właśnie połączenia kilku przeszukań bazy w przypadku np. fraz złożonych
 > (tekst + tekst - tekst itp).
 >
 > Resztę można wprowadzać sukcesywnie - w sumie to skończyłem właśnie większy projekt i mogę
 > trochę się tym zająć ;)

O, i super :) Kiedyś pisałem jak ja widzę wyszukiwarkę, więc jak znajdę chwilkę, odkopię tamten wątek i wkleję. Ale to jak znajdę chwilkę :)


Kaka

  • Gość
Nowe forum - do moderatorów
« Odpowiedź #13 dnia: 2007-06-24, 08:29:10 »
> Na początek zrobiłem RSS poszczególnych wątków oraz głównej listy pokazującej wątki z nowymi
 > postami.

:D

 > Nad wyszukiwarką jednak musimy pomyśleć razem - obecnie jest standardowa metoda mysql
 > przeszukiwania bazy po "fulltekstach", daje to dobre wyniki + dodatkowo sortuje i
 > podaje trafność. Kwestia właśnie połączenia kilku przeszukań bazy w przypadku np. fraz złożonych
 > (tekst + tekst - tekst itp).
 
Co do wyszukiwarki, to jeżeli na jakimś forum zawodzi to ja korzystam z Google, a dokładniej, na przykład:

`site:forum.linux.pl debian amule`

To już daje o niebo lepsze rezultaty, choć nie podoba się to, że Google indeksuje także informacje powyżej treści posta o systemie, przeglądarce itd. Zresztą, wejdźcie w google i samo zobaczcie.

Także moja propozycja co do wyszukiwarki: skorzystać z pomocy Google. Można np. zrobić, że jak wpisze się jakąś frazę tutaj w szukajce, następuje przekierowanie do Google...


Pozdrawiam.

Offline Arkadiusz Bednarczyk

  • Linux.pl
  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 654
    • Zobacz profil
    • Linux.pl
Nowe forum - do moderatorów
« Odpowiedź #14 dnia: 2007-06-24, 10:38:40 »
2007-06-24 08:29:10 Kaka napisał:

 > Co do wyszukiwarki, to jeżeli na jakimś forum zawodzi to ja korzystam z Google, a dokładniej,
 > na przykład:
 >
 > `site:forum.linux.pl debian amule`
 >
 > To już daje o niebo lepsze rezultaty, choć nie podoba się to, że Google indeksuje także
 > informacje powyżej treści posta o systemie, przeglądarce itd. Zresztą, wejdźcie w google i samo
 > zobaczcie.
 >
 > Także moja propozycja co do wyszukiwarki: skorzystać z pomocy Google. Można np. zrobić, że jak
 > wpisze się jakąś frazę tutaj w szukajce, następuje przekierowanie do Google...
 >

W temacie google

Na forum.linux.pl, na samym dole jest taka wyszukiwarka w ajaksie korzystająca z API google, właśnie skonfigurowana do przeszukania forum. To można łatwo wpleść w kod forum w razie czego.
Jednak nie wiem czy to jest "eleganckie" rozwiązanie ;)
--
pozdrawiam
Arkadiusz Bednarczyk
email/jabber: arek@linux.pl