Nowe posty

Autor Wątek: nic nie działa  (Przeczytany 2964 razy)

virusek123

  • Gość
nic nie działa
« dnia: 2007-06-13, 22:46:39 »
Próbowałem zainstalowac sobie linuxa ale nie da rady. żadna płyta z linuxem sie nie uruchamia. windowsa normalnie odpala z płyty a linuxa nie chce. próbowałem zainstalować fedore, ubuntu i nic. Nawet livecd nie startuje. bios mam dobre ustawiony bo windowsy narmolnie startują.Czy istnieją komputery na których nie da sie zainstalować linuxa? Mój sprzęt Celeron 1.7, 512 MB RAM, GeForce 4 MX 440 64 MB

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
nic nie działa
« Odpowiedź #1 dnia: 2007-06-13, 22:57:44 »
2007-06-13 22:46:39 virusek123 napisał:

> Próbowałem zainstalowac sobie linuxa ale nie da rady. żadna płyta z linuxem sie nie uruchamia.

Założę się, że na 100% źle nagrałeś obraz płyt :)

Napisz w jaki sposób nagrywałeś płyty z linuksem :)

Pozdrawiam!

Offline Robert

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2516
    • Zobacz profil
nic nie działa
« Odpowiedź #2 dnia: 2007-06-13, 22:58:30 »
Skąd wziąłeś płyty z linuksem?
Zanim popełnisz grafomaństwo: 1 | 2 | 3
Baza RPM Jak szukać informacji

Offline Arkadiusz Bednarczyk

  • Linux.pl
  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 654
    • Zobacz profil
    • Linux.pl
nic nie działa
« Odpowiedź #3 dnia: 2007-06-13, 23:02:59 »
2007-06-13 22:46:39 virusek123 napisał:

> Próbowałem zainstalowac sobie linuxa ale nie da rady. żadna płyta z linuxem sie nie uruchamia.
 > windowsa normalnie odpala z płyty a linuxa nie chce. próbowałem zainstalować fedore, ubuntu i
 > nic. Nawet livecd nie startuje. bios mam dobre ustawiony bo windowsy narmolnie startują.Czy
 > istnieją komputery na których nie da sie zainstalować linuxa? Mój sprzęt Celeron 1.7, 512 MB
 > RAM, GeForce 4 MX 440 64 MB

Twoja konfiguracja wygląda na jak najbardziej działającą pod Linuksem - być może masz źle wypalone cd z Linuksem, lub zawierają błędy (uszkodzone). Ewentualnie jakiś problem z napędem CD?
--
pozdrawiam
Arkadiusz Bednarczyk
email/jabber: arek@linux.pl

virusek123

  • Gość
nic nie działa
« Odpowiedź #4 dnia: 2007-06-14, 23:14:30 »
Linuxsy ścigałem ze strony jakilinux.org i robiłem to 2 razy na każdą wersję. Łącznie zmarnowałem 6 płyt na kilakrotne nagranie każdego.Płyty które nagrałem działają na inny kompie(nie sprawdzałem czy linux się zainstaluje, ale z każdej płyty można było go zainstalować,bo płyta startowa w napędzie), a u mnie : uruchamiam kompa, wkładam płytkę, dioda na cdromie zaświeci sie 3 razy podczas bootowanie(cdrom mam ustawiony jako pierwszy w biose) i uruchamia sie windows.I jeszcze słówko do roobala: jeżeli uważasz mnie za takiego idiotę który ma 3 lata i nagrywa obrazy iso. bezpośredno na płytę to sie mylisz. Mam 17 lat i nie jestem takim kretynem,wiec przestań sie mądrzyć na 100% i napisz jeżeli potrafisz odpowiedzieć na mój problem.

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
nic nie działa
« Odpowiedź #5 dnia: 2007-06-14, 23:30:42 »
2007-06-14 23:14:30 virusek123 napisał:

I jeszcze słówko do roobala: jeżeli uważasz
 > minie za takiego idiotę który ma 3 lata i nagrywa obrazy iso. bezpośredno na płytę to sie
 > mylisz.

Sorry nie chciałem Cie urazić i nie napisałem również, że uważam Cię za idiotę, ale zdarzało się, że byli tu najróżniejsi geniusze, którzy nie potrafili poprawnie nagrać obrazu płyty. Nawet najprostsze rzeczy wydają się skomplikowane, więc nie masz się co oburzać i wywoływać fermentu na forum, każdy chce Ci pomóc, więc weź na wstrzymanie

2007-06-14 23:14:30 virusek123 napisał:

 Mam 17 lat i nie jestem takim głąbem, gdybym nim był to nie potrafiłbym zainstalować
 > żadnego system na kompie, a tak nie jest: win xp instaluje średnio co 4 miesiące i wszystko jest
 > ok, wiec przestań sie mądrzyć i napisz jeżeli potrafisz odpowiedzieć na mój problem.
 >

Wiek tu nie ma nic do rzeczy! A windowsa to chyba każdy potrafi zainstalować, więc nie pochwaliłeś się zbytnio!
Zamiast się oburzać odpisałbyś lepiej na moje wcześniejsze pytanie - W jaki sposób nagrałeś płyty? To, że napisałeś, że potrafisz bezpośrednio nagrać iso na płytę mało mi mówi, nagrać bezpośrednio ma wiele znaczeń a nas interesują konkrety, czyli w jaki sposób, jakim programem, czy sprawdzałeś sumy kontrolne MD5, czy sprawdzałeś płytę pod kontem błędów!
Zamiast się oburzać i uważać za fachowca od instalacji systemów (z windowsem w końcu idzie Ci całkiem nieźle to jesteś fachura) pisz konkrety!

Jeszcze raz się pytam, żeby nie było, że się znów wymądrzam:

1. W jaki sposób nagrałeś iso na płytę?
2. Jakim programem?
3. Sprawdzałeś sumy kontrolne md5?
4. Sprawdzałeś czy płyty nie mają błędów?
5. Sprawdzałeś czy na innym kompie jest to samo co na twoim sprzęcie?
6. Co się konkretnie dzieje po zbootowaniu płyty z linuksem?

Mam nadzieję, że tym razem zamiast się oburzać to napiszesz jakieś konkrety, w końcu chcemy Ci pomóc i skoro będziesz uważał, że ktoś się wymądrza to wątpię żeby Ci ktoś pomógł :)

Pozdrawiam!

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
nic nie działa
« Odpowiedź #6 dnia: 2007-06-14, 23:56:18 »
2007-06-14 23:14:30 virusek123 napisał:

Płyty które nagrałem działają na inny
 > kompie(nie sprawdzałem czy linux się zainstaluje, ale z każdej płyty można było go
 > zainstalować,bo płyta startowa w napędzie), a u mnie : uruchamiam kompa, wkładam płytkę, dioda
 > na cdromie zaświeci sie 3 razy podczas bootowanie(cdrom mam ustawiony jako pierwszy w biose) i
 > uruchamia sie windows.

Wygląda na to, że z CD-ROMem może być coś nie tak, jeśli masz możliwość spróbuj odpalić linuksa z oryginalnej płyty, chodzi mi konkretnie o to, żeby płyta miała białą warstwę pod spodem taką jaką mają oryginały, kiedyś u mojej żony miałem taki przypadek, że jej CD-ROM czytał tylko oryginalną płytę z linuksem i Win98, który również ma w oryginale w wersji OEM, który dostała wraz z kompem a linuksów nagranych na CD-R nie bootowało a dodam, że CD-R na przykład ze zdjęciami czytało normalnie. Oczywiście CD-ROM został poddany czyszczeniu lasera i od tej pory każda płyta lata u niej bez problemu. Może to być wina sprzętu po prostu.

Spróbuj jeszcze zbootować w taki sposób:

Uruchom kompa i zaraz po włączeniu wciśnij któryś z klawiszy funkcyjnych (najczęściej F5, F8 lub F11 - mój przypadek, ale to zależy pod którym klaiwszem masz ustawione bootowanie w BIOSie, ale ta informacja powinna być napisana na pierwszym ekranie powitalnym zaraz po starcie kompa) i gdy pojawi Ci się lista z wyborem nośnika, z którego ma być bootwany system wybierz odpowiedni napęd CD-ROM.

Spróbuj jeszcze zainstalować, jeśli masz oczywiście taką możliwość, jakiegoś linuksa livecd z pendrive. Tu masz opis jak to zrobić http://newbie.linux.pl/?id=article&kategoria=3&show=301

Pozdrawiam!

virusek123

  • Gość
nic nie działa
« Odpowiedź #7 dnia: 2007-06-16, 20:28:33 »
Płytki nagrywałem nero 7 premium. Obraz otworzył mi program. Próbowałem też rozpakować winrarem i nagrałem. Sumy kontrolne zgadzają się. Sztuczkę z F8 też próbowałem. Niestety nie jestem w posiadaniu pendriva o tak dużej pojemnośći żeby mi się zmieścił linux. A co do cdromu to posiadam 2: nagrywarkę cd i dvd i raczej chyba nie popsuły sie obydwie. płyty które nagrałem odpalają sie na innym kompie. Sory za to co napisałem wcześniej ale jak czytam coś takiego poraz 5, to mnie trochę krew zalewa.

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
nic nie działa
« Odpowiedź #8 dnia: 2007-06-16, 23:54:54 »
2007-06-16 20:28:33 virusek123 napisał:

> Płytki nagrywałem nero 7 premium.

Spróbuj jeszcze nagrać programem do wypalania obrazów o nazwie ImageBurn jest bardzo dobry i ściądniesz go stąd http://imgburn.com/index.php?act=download i najlepiej zrób tak aby żaden inny poza tym program nie czytał plików iso czyli winrar nero :)

[Xavery] Polecać windziany produkt zamiast cdrtools lub w ostateczności K3b? A fe!:)

2007-06-16 20:28:33 virusek123 napisał:

> Próbowałem też rozpakować winrarem
 > i nagrałem.

To jest właśnie zły sposób ;)

2007-06-16 20:28:33 virusek123 napisał:

>  Sory za to co napisałem wcześniej ale jak czytam coś takiego poraz
 > 5, to mnie trochę krew zalewa.
 >

W sumie to też niepotrzebnie wyskoczyłem z tym na 100%, ale jak czytałem przynajmniej 20 podobnych postów i większości przypadków ludzie źle nagrywali obrazy iso no to wiesz... W każdym bądź razie sorki za to :)

Pozdrawiam!

Blizzi

  • Gość
nic nie działa
« Odpowiedź #9 dnia: 2007-06-18, 00:24:16 »
2007-06-16 20:28:33 virusek123 napisał:

> Płytki nagrywałem nero 7 premium. Obraz otworzył mi program. Próbowałem też rozpakować winrarem
 > i nagrałem. Sumy kontrolne zgadzają się. Sztuczkę z F8 też próbowałem. Niestety nie jestem w
 > posiadaniu pendriva o tak dużej pojemnośći żeby mi się zmieścił linux. A co do cdromu to
 > posiadam 2: nagrywarkę cd i dvd i raczej chyba nie popsuły sie obydwie. płyty które nagrałem
 > odpalają sie na innym kompie. Sory za to co napisałem wcześniej ale jak czytam coś takiego poraz
 > 5, to mnie trochę krew zalewa.
 >

Hmm masz moze przypadkiem dwa kontrolery ata lub scsi i ata lub scsi i 2 ata ?

Pozdrawiam

virusek123

  • Gość
nic nie działa
« Odpowiedź #10 dnia: 2007-06-20, 16:46:46 »
Dzieki wszystkim a najbardziej roobalowi Imgburn pomógł, linux odpala sie z płyty.