Nowe posty

Autor Wątek: łączenie partycji  (Przeczytany 3799 razy)

mayer_king

  • Gość
łączenie partycji
« dnia: 2007-05-25, 16:12:44 »
Witam,

Mam obecnie strukture partycji :
/dev/hda1 FA32 (boot)
/dev/hda2 Linux (działajacy system)
/dev/hda3 Win95 ext'd
/dev/hda4 Linux (nie dzialajacy system)
/dev/hda5 linux swap
/dev/hdb1 Fat32

Jak, ze na partycji hda4 mam distro do wywalenie wobec czego ta partycje chcialbym podpiac pod hda2
Celem jest polaczenie partycji hda2 i hda4 w jedno
Grub jest zainstalowany na hda1 w MBR.

Nie zadawalabym tego pytania bo sprawa wydaje sie prosta ale kiedys zrobilem podobnie i grub zwariowal bo brakowalo mu partycji, ktora miala byc.
Oczywiscie nie chce stracic danych, ktore mam na hda2 i hda4 wiec najlepszym wyjsciem wydaje mi sie polaczyc partycje pod windowsem uzywajac jakiegos sharewaru. Ale co potem z grubem? Po takiej operacji sie chyba nie uruchomii wiec jak to rozwiazac?
 

Offline Robert

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2516
    • Zobacz profil
łączenie partycji
« Odpowiedź #1 dnia: 2007-05-25, 23:12:22 »
2007-05-25 16:12:44 mayer_king napisał:

> Witam,
 >
 > Mam obecnie strukture partycji :
 > /dev/hda1 FA32 (boot)
 > /dev/hda2 Linux (działajacy system)
 > /dev/hda3 Win95 ext'd
 > /dev/hda4 Linux (nie dzialajacy system)
 > /dev/hda5 linux swap
 > /dev/hdb1 Fat32
 >
 > Jak, ze na partycji hda4 mam distro do wywalenie wobec czego ta partycje chcialbym podpiac pod
 > hda2
 > Celem jest polaczenie partycji hda2 i hda4 w jedno
 > Grub jest zainstalowany na hda1 w MBR.
 >
 > Nie zadawalabym tego pytania bo sprawa wydaje sie prosta ale kiedys zrobilem podobnie i grub
 > zwariowal bo brakowalo mu partycji, ktora miala byc.

 > Oczywiscie nie chce stracic danych, ktore mam na hda2 i hda4 wiec najlepszym wyjsciem wydaje mi
 > sie polaczyc partycje pod windowsem uzywajac jakiegos sharewaru.


Ale co potem z grubem? Po
 > takiej operacji sie chyba nie uruchomii wiec jak to rozwiazac?
 >  
 >

Nie wiem, jakie masz rozmiary tych partycji, ale wydaje mi sie rozsądnym rozwiązaniem przeniesienie katalogu /home na tę nie uzywana partycję i podmontowac ją w fstabie jako /home. dzieki temu przy zmianie dystrybucji nie tracisz ustawień w programah, których uzywasz, swoich dokumentów, itp. Zauwaz, ze przy połaczeniu dwóch partycji, jesli wystąpi powazniejszy błąd na jednej z nich, to z tej drugiej tez raczej nie skorzystasz. Poza tym trzeba odróznic MBR od pierwszego sektora pierwszej partycji. Łaczenie partycji linuksowych programem z windowsowym trudno nazwać "najlepszym rozwiązaniem". To wyglada tak jak kupowanie drugiego samochodu zeby ciagnał ten co już mamy, bo nie chce sie nam wlac benzyny. :-)
Zanim popełnisz grafomaństwo: 1 | 2 | 3
Baza RPM Jak szukać informacji

mayer_king

  • Gość
łączenie partycji
« Odpowiedź #2 dnia: 2007-05-26, 11:30:27 »
> Nie wiem, jakie masz rozmiary tych partycji, ale wydaje mi sie rozsądnym rozwiązaniem
 > przeniesienie katalogu /home na tę nie uzywana partycję i podmontowac ją w fstabie jako /home.
 > dzieki temu przy zmianie dystrybucji nie tracisz ustawień w programah, których uzywasz, swoich
 > dokumentów, itp. Zauwaz, ze przy połaczeniu dwóch partycji, jesli wystąpi powazniejszy błąd na
 > jednej z nich, to z tej drugiej tez raczej nie skorzystasz. Poza tym trzeba odróznic MBR od
 > pierwszego sektora pierwszej partycji. Łaczenie partycji linuksowych programem z windowsowym
 > trudno nazwać "najlepszym rozwiązaniem". To wyglada tak jak kupowanie drugiego
 > samochodu zeby ciagnał ten co już mamy, bo nie chce sie nam wlac benzyny. :-)

To jest stary komputer zony z malym dyskiem, montowanie home na nieuzywanej partycji spowosuje, ze nei bedzie mozna sciagnac zadnego wiekszego pliku bo sie nie zmiesci.
Dlatego chcce polaczyc - masz na to jakis sposob?

xavery

  • Gość
łączenie partycji
« Odpowiedź #3 dnia: 2007-05-26, 15:47:53 »
> Celem jest polaczenie partycji hda2 i hda4 w jedno
 > Grub jest zainstalowany na hda1 w MBR.
 >
 > Nie zadawalabym tego pytania bo sprawa wydaje sie prosta ale kiedys zrobilem

Ciekaw jestem w jaki sposób (w świetle tego co napisałeś) tak łatwo połączyłbys dwie nie sąsiadujące ze soba partycje:)
Jak dla mnie to jedynym rozwiązaniem jest LVM ale nie powiedziałbym, że jest to bardzo proste.

mayer_king

  • Gość
łączenie partycji
« Odpowiedź #4 dnia: 2007-05-26, 16:26:44 »
 > Jak dla mnie to jedynym rozwiązaniem jest LVM ale nie powiedziałbym, że jest to bardzo proste.

Tak czytalem o tym programiku ale rzeczywiscie to moze byc trudne..Czy moge liczyc wobec tego na jakas pomoc?

mayer_king

  • Gość
łączenie partycji
« Odpowiedź #5 dnia: 2007-05-27, 16:37:35 »
Gparted liveCD rozwiazalo problem :)