Nowe posty

Autor Wątek: su(Jakie hasło???)  (Przeczytany 9344 razy)

Oktawian Kitala

  • Gość
su(Jakie hasło???)
« dnia: 2007-05-20, 19:54:42 »
Siema,

Mam duży problem. Mianowicie wpisuję w terminalu whoami i wyświetla mi moją nazwę użytkownika(oktawian). Chcę zalogować się na su. Więc wpisuję su. No i pojawia się pytanie Password. Ok... próbuję hasła do swojego konta, root, admin, su, sudo, a tu lipa. W instalacji nie byłem proszony o żadne hasło do su. Plx powiedzcie mi jak dowiedzieć się co to za hasło.

chmooreck

  • Gość
su(Jakie hasło???)
« Odpowiedź #1 dnia: 2007-05-20, 20:08:56 »
man su

P.S. ubuntu ? $ sudo su

Oktawian Kitala

  • Gość
su(Jakie hasło???)
« Odpowiedź #2 dnia: 2007-05-20, 20:10:14 »
2007-05-20 20:08:56 chmooreck napisał:

> man su
 >
 > P.S. ubuntu ? $ sudo su

Taa Ubuntu. Dzięki. Wiem już. Wpisuję polecenie sudo su i jako hasło wpisuję pass do swojego konta ;)

Edit (ChmOOrecK): oznaczyłem wątek jako rozwiązany... na następny raz proszę o to zadbać samemu ;-)

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
su(Jakie hasło???)
« Odpowiedź #3 dnia: 2007-05-20, 23:18:20 »
2007-05-20 19:54:42 Oktawian Kitala napisał:

Chcę zalogować się na su. Więc wpisuję su. No i pojawia się pytanie
 > Password. Ok... próbuję hasła do swojego konta, root, admin, su, sudo, a tu lipa. W instalacji

Widze, że korzystasz z Ubuntu, a w ubuntu zamiast su używa się sudo

 > nie byłem proszony o żadne hasło do su. Plx powiedzcie mi jak dowiedzieć się co to za hasło.

I właśnie dlatego hasło roota jest takie samo jak hasło użytkownika, który ma uprawnienia do logowania sie do roota, czyli jeśli podałeś podczas instalacji nazwę użytkownika oktawian i hasło, np.: 123456, to takie samo hasło wpisujesz po wpisaniu w konsoli sudo. Oczywiscie samego sudo nie wpisujesz, jak np.: w przypadku mandrivy, gdzie wpisujesz su, podajesz hasło i działasz jako root, w ubuntu wpisujesz sudo jakies_polecenie, np. sudo apt-get install nazwa_paczki (instalacja z repozytoriów) i podajesz hasło. Wystarczyło się tylko domyślić :)

Oczywiście nie musisz się obawiać, że każdy użytkownik systemu zaloguje się na roota wykorzystując swoje hasło logowania, gdyż musi mieć najpierw uprawnienia do administrowania systemem (coś jak ograniczone konto w winxp lub konto gościa, w zależności od indywidualnych ustawień konta użytkownika), więc pamietaj o tym kiedy będziesz chciał stworzyć konto dla kogoś kto, np. korzysta z kompa tylko do przeglądania neta i redagowania tekstów a ma małe pojęcie o komputerach, a zwłaszcza linuksie i boisz się, że nachrzani Ci coś w systemie:)

Pozdrawiam!

chmooreck

  • Gość
su(Jakie hasło???)
« Odpowiedź #4 dnia: 2007-05-21, 08:18:31 »
2007-05-20 23:18:20 roobal napisał:

 > I właśnie dlatego hasło roota jest takie samo jak hasło użytkownika, który ma uprawnienia do
 > logowania sie do roota, czyli jeśli podałeś podczas instalacji nazwę użytkownika oktawian i
 > hasło, np.: 123456, to takie samo hasło wpisujesz po wpisaniu w konsoli sudo.

Niestety nieprawda (to że niby jest ustawiane jakieś hasło dla root'a)... poczytaj man sudo

Pytanie o hasło aktualnie zalogowanego użytkownika jest normalne przy użyciu sudo (chyba, że w pliku /etc/sudoers admin pozwolił na wykonanie polecenia beż użycia hasła) i nie ma nic wspólnego z konfiguracją konta root'a.