Nowe posty

Autor Wątek: Klonowany root  (Przeczytany 3317 razy)

Biken

  • Gość
Klonowany root
« dnia: 2007-05-16, 17:01:42 »
Czy jest możliwość w linuxie skolonowania sobie konta roota ?
Tak na wszelki wypadek gdyby powiedzmy byl potrzebny drugi administrator  o tych samych prawach dostępu do plików.
Takie wyjście zapasowe aby można bylo wejsc i np zmienic haslo roota.
Nie chodzi mi tu o żadne wlamania czy furtki ale zabezpieczenie przed udstepnieniem komus konta roota.

Maciek_Rutecki

  • Gość
Klonowany root
« Odpowiedź #1 dnia: 2007-05-16, 17:21:07 »
2007-05-16 17:01:42 Biken napisał:

> Czy jest możliwość w linuxie skolonowania sobie konta roota ?
 > Tak na wszelki wypadek gdyby powiedzmy byl potrzebny drugi administrator  o tych samych prawach
 > dostępu do plików.
 > Takie wyjście zapasowe aby można bylo wejsc i np zmienic haslo roota.
 > Nie chodzi mi tu o żadne wlamania czy furtki ale zabezpieczenie przed udstepnieniem komus konta
 > roota.

Możesz się dodać do grupy root, możesz zmienić nazwę root na inną, tylko po co? Wiadomo, że użytkownik o uid=0 to admin/root (nazwij jak chcesz). To tylko daje złudzenie o bezpieczeństwie.

--
Maciek


Biken

  • Gość
Klonowany root
« Odpowiedź #2 dnia: 2007-05-17, 08:15:21 »
Czy będąc w grupie (admin/root) będę mógl zmienić haslo glównego admina jesli ja będę innym?
Chodzi mi o identyczne uprawnienia co root aby można bylo np usunąć jednego nawet gdy zmieni sobie haslo.

Maciek_Rutecki

  • Gość
Klonowany root
« Odpowiedź #3 dnia: 2007-05-17, 18:31:09 »
2007-05-17 08:15:21 Biken napisał:

> Czy będąc w grupie (admin/root) będę mógl zmienić haslo glównego admina jesli ja będę innym?
 > Chodzi mi o identyczne uprawnienia co root aby można bylo np usunąć jednego nawet gdy zmieni
 > sobie haslo.

Dodaj użytkownika do grupy root.

--
Maciek

Biken

  • Gość
Klonowany root
« Odpowiedź #4 dnia: 2007-05-23, 16:05:06 »
 >
 > Dodaj użytkownika do grupy root.
 >
 > --
 > Maciek

Czy to wystarczy  żeby potem ewentualnie zmienić hasło głównego roota będąc innym użytkownikiem w grupie root ?