Nowe posty

Autor Wątek: wiesza się  (Przeczytany 3818 razy)

jcd

  • Gość
wiesza się
« dnia: 2005-07-27, 17:16:18 »
Witam!

Posiadam zainstalowany na swoim notebooku systemu SuSE 9.3, zauwazylem jednak w nim dziwna rzecz. W notebooku jest procesor Athlon XP-M 1800+, ktory naprawde taktowany jest czestotliwoscia 1533 Mhz, jednak /proc/cpuinfo pokazuje mi zupelnie cos innego:

cat /proc/cpuinfo
processor       : 0
vendor_id       : AuthenticAMD
cpu family      : 6
model           : 8
model name      : mobile AMD Athlon(tm) XP-M 1800+
stepping        : 1
cpu MHz         : 799.721
cache size      : 256 KB
fdiv_bug        : no
hlt_bug         : no
f00f_bug        : no
coma_bug        : no
fpu             : yes
fpu_exception   : yes
cpuid level     : 1
wp              : yes
flags           : fpu vme de pse tsc msr pae mce cx8 sep mtrr pge mca cmov pat pse36 mmx fxsr sse pni syscall mp mmxext 3dnowext 3dnow
bogomips        : 1585.15

Czy ktos moze mi wyjasnic dlaczego tak sie dzieje?

Maciek_Rutecki

  • Gość
wiesza się
« Odpowiedź #1 dnia: 2005-07-27, 18:45:01 »
2005-07-27 17:16:18 jcd napisał:

> Witam!
 >
 > Posiadam zainstalowany na swoim notebooku systemu SuSE 9.3, zauwazylem jednak w nim dziwna
 > rzecz. W notebooku jest procesor Athlon XP-M 1800+, ktory naprawde taktowany jest
 > czestotliwoscia 1533 Mhz, jednak /proc/cpuinfo pokazuje mi zupelnie cos innego:
 >
 > cat /proc/cpuinfo
 > processor       : 0
 > vendor_id       : AuthenticAMD
 > cpu family      : 6
 > model           : 8
 > model name      : mobile AMD Athlon(tm) XP-M 1800+
 > stepping        : 1
 > cpu MHz         : 799.721
 > cache size      : 256 KB
 > fdiv_bug        : no
 > hlt_bug         : no
 > f00f_bug        : no
 > coma_bug        : no
 > fpu             : yes
 > fpu_exception   : yes
 > cpuid level     : 1
 > wp              : yes
 > flags           : fpu vme de pse tsc msr pae mce cx8 sep mtrr pge mca cmov pat pse36 mmx fxsr
 > sse pni syscall mp mmxext 3dnowext 3dnow
 > bogomips        : 1585.15
 >
 > Czy ktos moze mi wyjasnic dlaczego tak sie dzieje?

Sprobuj uruchomic cos, co obciaza mocno procesor i sprawdz /proc/cpuinfo ponownie. Troche (a nawet bardzo) strzelam ale moze zarzadzanie energia jest wlaczone.

Chyba, ze sa zle ustawienia w biosie.

--
Maciek

jcd

  • Gość
wiesza się
« Odpowiedź #2 dnia: 2005-07-27, 18:47:28 »
2005-07-27 18:45:01 Maciek_Rutecki napisał:

 > Sprobuj uruchomic cos, co obciaza mocno procesor i sprawdz /proc/cpuinfo ponownie. Troche (a
 > nawet bardzo) strzelam ale moze zarzadzanie energia jest wlaczone.

Zarzadzanie energia jest rzeczywiscie wlaczone. Obciazenie procesora nic nie zmienia, zawartosc pliku jest dokladnie taka sama jak byla.
 
 > Chyba, ze sa zle ustawienia w biosie.

W BIOSie procesor jest poprawnie wykrywany (1533 MHz)

xis

  • Gość
wiesza się
« Odpowiedź #3 dnia: 2005-07-27, 19:32:01 »
Te procesory AMD wyposażone są w technologię PowerNow!, która pozwala na zwolnienie procesora w celu zaoszczędzenia energii i zmniejszeniu wydalania ciepła.
Domyślnie masz włączony najniższy stopień zużycia procesora - stąd taki mały zegar. Zainstaluj demona powernowd i poczytaj o nim (jest b. prosty w instalacjii  użytkowaniu), uruchom i obeserwuj jak ładnie procesor przyspieszy przy np. kompilacji, a pójdzie \\'spać\\' przy mniej obciążających operacjach.

jcd

  • Gość
wiesza się
« Odpowiedź #4 dnia: 2005-07-27, 21:22:26 »
2005-07-27 19:32:01 xis napisał:

> Te procesory AMD wyposażone są w technologię PowerNow!, która pozwala na zwolnienie procesora w
 > celu zaoszczędzenia energii i zmniejszeniu wydalania ciepła.
 > Domyślnie masz włączony najniższy stopień zużycia procesora - stąd taki mały zegar. Zainstaluj
 > demona powernowd i poczytaj o nim (jest b. prosty w instalacjii  użytkowaniu), uruchom i
 > obeserwuj jak ładnie procesor przyspieszy przy np. kompilacji, a pójdzie \\'spać\\' przy mniej
 > obciążających operacjach.

Dzieki za info. Rzeczywiscie wszystko jest tak jak napisales.

kobziaks

  • Gość
wiesza się
« Odpowiedź #5 dnia: 2005-07-27, 14:54:35 »
Miałem już z tym iwele razy problem i nigdy nie umiałem sobie poradzić. Na systemach Aurox +10.1 i Mandrake +10.1 czyli takich z x.org wiesza mi się komputer. Mam Auroksa 10.2 Pentium 3 733 Mhz 128 MB RAM i kartę graficzną NVidia GeForce 2 MX. Podejżewam, że problem tkwi w karcie graficznej. Próbowałem coś majstrować ale chyba trochę  naszkodziłem bo system nie chciał się włączyć i musiałem przeinstalować tura. Z góry serdecznie dziękuję za pomoc bo linux jest mi naprawdę potrzebny...

jcd

  • Gość
wiesza się
« Odpowiedź #6 dnia: 2005-07-27, 18:30:32 »
2005-07-27 14:54:35 kobziaks napisał:

> Mam Auroksa 10.2 Pentium 3 733 Mhz
 > 128 MB RAM i kartę graficzną NVidia GeForce 2 MX. Podejżewam, że problem tkwi w karcie
 > graficznej.

A instalowales sterowniki do grafiki? Jesli nie to sciagnij i zainstaluj z adresu http://download.nvidia.com/XFree86/Linux-x86/1.0-7667/NVIDIA-Linux-x86-1.0-7667-pkg1.run

Poza tym nie napisales czy wiesza sie system w konsoli czy tylko po odpaleniu Xow.