Nowe posty

Autor Wątek: Pracownia komputerowa  (Przeczytany 2753 razy)

  • Gość
Pracownia komputerowa
« dnia: 2007-05-10, 00:19:18 »
Czy nie istnieje jakieś zintegrowane oprogramowanie pozwalające na szybkie postawienie pracowni komputerowej? (klienci + serwer przez nfs/sambę, ewentualnie serwer samby i klienci windowsowi)

Chodzi mi o jakieś wspomaganie zarządzania użytkownikami itp. Podejrzewam że nie ma - ale może komuś wpadło coś w oko?

maneo

  • Gość
Pracownia komputerowa
« Odpowiedź #1 dnia: 2007-05-10, 12:15:12 »
2007-05-10 00:19:18 paweusz napisał:

> Czy nie istnieje jakieś zintegrowane oprogramowanie pozwalające na szybkie postawienie pracowni
 > komputerowej? (klienci + serwer przez nfs/sambę, ewentualnie serwer samby i klienci windowsowi)
 >
 > Chodzi mi o jakieś wspomaganie zarządzania użytkownikami itp. Podejrzewam że nie ma - ale może
 > komuś wpadło coś w oko?

Ja kiedys napisalem cos podobnego dla jednej szkoly. Server Linuksowy z malym programem do zarzadzania tym serverem zeby nauczyciel nie znajacy linuxa potrafil nim zarzadzac. Za pomoca programu mozna blokowac komputerom dostep do internetu, blokowac czaty, blokowac komunikatory, oraz blokowac strony z  niepozadanymi tresciami. Dodatkowo dorzucilem to o co pytasz czyli "szybkie stawianie pracowni". Za pomoca jednej plytki mozna przywrocic calego windowsa do swiezej instalacji, wszystko odbywa sie bez jednego klikniecia w klawiature. Trzeba aby wlozyc plytke wystartowac komputer z tej plytki i wyjac plytke:)
Dodam ze na starszych komputerach z dyskami 20 GB postawienie jednego komputera trwalo ponizej 3 minut :)

Pozdrawiam

rise

  • Gość
Pracownia komputerowa
« Odpowiedź #2 dnia: 2007-06-06, 01:40:36 »
2007-05-10 00:19:18 paweusz napisał:

> Czy nie istnieje jakieś zintegrowane oprogramowanie pozwalające na szybkie postawienie pracowni
 > komputerowej? (klienci + serwer przez nfs/sambę, ewentualnie serwer samby i klienci windowsowi)
 >
 > Chodzi mi o jakieś wspomaganie zarządzania użytkownikami itp. Podejrzewam że nie ma - ale może
 > komuś wpadło coś w oko?


Wydaje mi sie ze obecnie wiekszosc dytrybucji posiada proste narzedzia do konfiguracji takich funkcji jak samba, czy urzytkownicy. Ja osobiscie uzywam dystrybucji openSUSE i wydajemi sie, ze doskonale nadaje sie ona zarowno jako klient jak i serwer. Wszystkie funcje mozna w prosty sposob skonfigurowac narzedziami graficznymi, a jezeli interesuja cie funkcje typu ograniczanie dostepu, czy filtrowanie tresci to linux sie do tego swietnie nadaje. Najprostrze rozwiazania sa najleposze, mozna to zrobic odpowiednio konfigurujac firewall i proxy.