Nowe posty

Autor Wątek: partycjonowanie  (Przeczytany 2256 razy)

123456

  • Gość
partycjonowanie
« dnia: 2007-05-09, 17:10:31 »
witam szukałem takiego tematu lecz nie znalazłem więć go zakładam

mam na komputerze windows xp mam 4 partycje jedna na windows a dwie następne muzyka/programy. i czwarta wydzieliłem 20 GB na linuxa pobrałem wersję mandriva 2007 free  i czy jest jakaś funkcja w instalatorze abym wskazał wybraną partycję (20 GB)i on sam się tam zainstaluje i wszystko podzieli

                                                        Pozdrawiam Arkadiusz

Bees

  • Gość
partycjonowanie
« Odpowiedź #1 dnia: 2007-05-09, 17:46:01 »
2007-05-09 17:10:31 123456 napisał:

> witam szukałem takiego tematu lecz nie znalazłem więć go zakładam
 >
 > mam na komputerze windows xp mam 4 partycje jedna na windows a dwie następne muzyka/programy. i
 > czwarta wydzieliłem 20 GB na linuxa pobrałem wersję mandriva 2007 free  i czy jest jakaś funkcja
 > w instalatorze abym wskazał wybraną partycję (20 GB)i on sam się tam zainstaluje i wszystko
 > podzieli
 >
 >                                                         Pozdrawiam Arkadiusz
A nie łatwiej samemu sprawdzić ;)?
Oczywiście , że jest , wybierasz podziel osobiście na partycje (lub coś w ten deseń ;) , nie zapomnij wydzielic partycji swap z tych 20GB... no chyba że masz powyżej 1Giga ramu to można ten krok pominąć. Poczytaj wczesniej troche o partycjonowaniu w linuksie ... im wiecej wiesz tym mniej stres.
Pozdrawiam!

123456

  • Gość
partycjonowanie
« Odpowiedź #2 dnia: 2007-05-09, 17:55:48 »
ok. właśnie oglądnołem demonstracje dowiedziałem się ze mam podzielić te20 GB na "/"  /home  i swap  za pomoca programu Gparted  
i mam pytanie czy w instalatorze mandriva jest gparted a jak nie to gdzie moge to podzielić

Bees

  • Gość
partycjonowanie
« Odpowiedź #3 dnia: 2007-05-09, 18:22:24 »
2007-05-09 17:55:48 123456 napisał:

> ok. właśnie oglądnołem demonstracje dowiedziałem się ze mam podzielić te20 GB na "/"
 > /home  i swap  za pomoca programu Gparted  
 > i mam pytanie czy w instalatorze mandriva jest gparted a jak nie to gdzie moge to podzielić
 >
Zacznij w końcu instalacje nie taki diabeł straszny jak go malują!
Instalator cię poprowadzi za ręke i po polsku ... ;)
Możesz zrobić jak pisałeś , ale absolutne minimum to "/" i "swap".
W trakcie instalacji instalator cię spyta gdzie ma zainstalować... wybierasz własny podział na partycje i partycjonujesz ... chyba w zaawansowanych opcjach to będzie.
Chociaż partycjoner chyba inaczej się nazywa ale nie będę się sprzeczał.
Powodzenia!

123456

  • Gość
partycjonowanie
« Odpowiedź #4 dnia: 2007-05-09, 20:23:29 »
ale czy jest taki program

Offline Robert

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2516
    • Zobacz profil
partycjonowanie
« Odpowiedź #5 dnia: 2007-05-09, 22:27:50 »
2007-05-09 20:23:29 123456 napisał:

> ale czy jest taki program
 >

Odpowiedź już dostałeś.

ja sie odzywam tylko w obronie wydzielenia partycji  /home. To jest naprawdę dobre rozwiązanie. Np przy zmianie dystrybucji, czy tez reinstalacji, nie tracisz swoich dokumentów, ani ustawień programów, haseł do skrzynki mailowej w programie pocztowym, itp.
Zanim popełnisz grafomaństwo: 1 | 2 | 3
Baza RPM Jak szukać informacji

Brix

  • Gość
partycjonowanie
« Odpowiedź #6 dnia: 2007-05-09, 23:43:59 »
Ale masz niepotrzebną partycję Windows, czy prawdziwe wolne miejsce na dysku? Bo jeśli partycję, to może weź najlepiej ją usuń, nawet z poziomu Windows, jeśli na razie lepiej się w nim czujesz. Choć oczywiście wszystko łatwo da się zrobić podczas instalacji Linuksa, nawet zmniejszyć partycję Windows.

A instalator nowoczesnego Linuksa potrafi automatycznie stworzyć swoje partycje na wolnej przestrzeni dyskowej, więc można się zupełnie nie przejmować jakimiś home, swap itp. :D

Aczkolwiek zanim zaczniesz coś usuwać i instalować (zwłaszcza jeśli niepewnie się czujesz w tej materii), na BHP zrób kopię swoich ważnych danych :) Licho nie śpi, zawsze np. mogą prąd wyłączyć. Albo poćwicz na jakimś starym dysku.