no nie do końca się zgodzę z przedpiścą;) - to nie programy są zachowywane w pamięci (gdy program wyłączysz, to jest on z pamięci usuwany). System buforuje w pamięci (w RAMie, nie w buforze dysku twardego, który służy do nieco innych rzeczy) zawartość dysku twardego (ostatnio czytanych obszarów), dzięki czemu gdy drugi raz odpalasz ten sam program, system nie ładuje go z dysku a z bufora.
W centrum informacyjnym KDE jest takie coś jak Pamięć - na wykresach na zielono pokazane są właśnie bufory dyskowe w pamięci RAM.
Jednak gdy system operacyjny potrzebuje pamięci dla jakiegoś programu, a cała jest już zajęta, to część bufora dysku jest usuwana, żeby zrobić miejsce.
Poza tym jeśli sprawdzasz ilość wolnej pamięci przez jakiś zewnętrzny program (na przykład przez SuperKarambę), to nie jest uwzględniana pamięć zajęta przez bufor dyskowy (np. masz 1024 MB, programy zajmują 600, bufor dysku 300, to będziesz i tak widział, że zajęte jest 600 - bo i tak programy mają priorytet i jeśli uruchomisz program który będzie potrzebował kolejne 400 mega, to bufor dysku zostanie usunięty).