Nowe posty

Autor Wątek: KDE - przyśpieszanie czasu startu aplikacji  (Przeczytany 6335 razy)

dude

  • Gość
KDE - przyśpieszanie czasu startu aplikacji
« dnia: 2007-04-25, 08:48:07 »
Ostanio zauważyłem, że aplikacje uruchomione w KDE (3.5.4) po raz pierwszy startują wolniej niż te uruchamiane po raz drugi. Np. Firefox uruchomiony zaraz po starcie KDE uruchamia się w ok.5-6s , a ten sam FF (oczywiście zamknięciu wcześniej otwartego FF) startuje w ok. 2s. Takie samo zachowanie zauważyłem w przypadku innych aplikacji (Amarok).
Domyślam się, że przyśpieszenie uzyskiwane jest dzięki temu, że aplikacje przy pierwszym odapaleniu są ładowane do pamięci i w niej pozostają co przyśpiesza ich czas startu przy kolejnych uruchomieniach.
Czy można zatem załadować aplikacje do pamięci (np. podczas startu KDE), tak żeby kosztem dłuższego czasu uruchamiania środowiska zyskać szybsze działanie aplikacji ?    


rise

  • Gość
KDE - przyśpieszanie czasu startu aplikacji
« Odpowiedź #1 dnia: 2007-11-23, 14:00:45 »
Jest dokladnie jak piszesz, aplikacja poprostu nie jest usuwana z pamieci, o ile tejze jest wystaczajaco duzo. Z tego co mi wiadomo nie ma jakiejs ogolnej metody na cos takiego, przynajmniej nic mi na ten temat nie wiadomo. Niektore programy jednak maja cos takiego, np openoffice, nazywa sie to quickstarter.

  • Gość
KDE - przyśpieszanie czasu startu aplikacji
« Odpowiedź #2 dnia: 2007-11-23, 22:42:42 »
no nie do końca się zgodzę z przedpiścą;) - to nie programy są zachowywane w pamięci (gdy program wyłączysz, to jest on z pamięci usuwany). System buforuje w pamięci (w RAMie, nie w buforze dysku twardego, który służy do nieco innych rzeczy) zawartość dysku twardego (ostatnio czytanych obszarów), dzięki czemu gdy drugi raz odpalasz ten sam program, system nie ładuje go z dysku a z bufora.

W centrum informacyjnym KDE jest takie coś jak Pamięć - na wykresach na zielono pokazane są właśnie bufory dyskowe w pamięci RAM.

Jednak gdy system operacyjny potrzebuje pamięci dla jakiegoś programu, a cała jest już zajęta, to część bufora dysku jest usuwana, żeby zrobić miejsce.

Poza tym jeśli sprawdzasz ilość wolnej pamięci przez jakiś zewnętrzny program (na przykład przez SuperKarambę), to nie jest uwzględniana pamięć zajęta przez bufor dyskowy (np. masz 1024 MB, programy zajmują 600, bufor dysku 300, to będziesz i tak widział, że zajęte jest 600 - bo i tak programy mają priorytet i jeśli uruchomisz program który będzie potrzebował kolejne 400 mega, to bufor dysku zostanie usunięty).