Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Petycja - Linux w szkołach  (Przeczytany 9038 razy)

WMP

  • Gość
Petycja - Linux w szkołach
« dnia: 2007-04-12, 13:33:12 »

Offline Robert

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2516
    • Zobacz profil
Petycja - Linux w szkołach
« Odpowiedź #1 dnia: 2007-04-12, 16:30:30 »
2007-04-12 13:33:12 WMP napisał:

> http://www.presja.org/index.php?action=show&idp=90 Proszę o głosy :)

Ważna rzecz. Tym bardziej, że obecnie nie można wprowadzić linuksa w szkole podstawowej, ze względu na brak podręcznika. Co do gimnazjum, to taki podręcznik istnieje, wystarczy tylko dobra wola nauczyciela. A co do szkół srednich - nie mam żadnych wiadomości w tym temacie. Na pewno również spadły by koszty załozenia nowoczesnej pracowni komputerowej. Zamiast kilku licencji możnaby kupić kilka komputerów więcej.
Zanim popełnisz grafomaństwo: 1 | 2 | 3
Baza RPM Jak szukać informacji

flak

  • Gość
Petycja - Linux w szkołach
« Odpowiedź #2 dnia: 2007-04-12, 18:35:13 »
2007-04-12 16:30:30 roca napisał:

> 2007-04-12 13:33:12 WMP napisał:
 >
 > > http://www.presja.org/index.php?action=show&idp=90 Proszę o głosy :)
 >
 > Ważna rzecz. Tym bardziej, że obecnie nie można wprowadzić linuksa w szkole podstawowej, ze
 > względu na brak podręcznika. Co do gimnazjum, to taki podręcznik istnieje, wystarczy tylko dobra
 > wola nauczyciela. A co do szkół srednich - nie mam żadnych wiadomości w tym temacie. Na pewno
 > również spadły by koszty załozenia nowoczesnej pracowni komputerowej. Zamiast kilku licencji
 > możnaby kupić kilka komputerów więcej.
 >

Nie chciałbym krakać ale tej petycji trzeba poważnej korekty językowej. Już w samym tytule jest błąd "Lnuxa". Jest też trochę kolokwializmów ("przeżuciłaby", "boom"). Ministwo Edukacji to użąd publiczny i raczej należałoby posługiwać się adekwatnym językiem do powagi użędu (pomijając nasze prywatne opinie o ministrze Romanie G.) i celu petycji. Przypominam również iż nasz minister jest wyczulony na temat stanu wiedzy (w tym z języka polskiego) Polaków i taką petycje mógłby po prostu zignorować lub wyśmiać.

arctgx

  • Gość
Petycja - Linux w szkołach
« Odpowiedź #3 dnia: 2007-04-13, 11:02:03 »
Do Romka mi wprawdzie daleko, ale i na mnie polszczyzna tej petycji działa jak ość w gardle. Więcej samokontroli! A programy sprawdzające pisownię też wszystkiego nie wyłapią.

A merytoryczna zawartość to druga sprawa. Myślę że warto byłoby poczekać na bardziej przekonujące argumenty ze strony forumowiczów i innych osób znających się na temacie zamiast pospiesznie słać lichej jakości tekst.

Sam pomysł uważam za warty dopracowania, ale pod taką wersją nie myślę się podpisywać ani też poddawać jej obróbce językowej.

Pozdrawiam!

arctgx

  • Gość
Petycja - Linux w szkołach
« Odpowiedź #4 dnia: 2007-04-13, 11:23:47 »
Nie przekonują mnie np. przesadnie optymistycznie ujęte wizje "boomu informatycznego" czy "złamania monopolu".  Nie ma ani słowa o otwartości źródeł i korzyściach z tego płynących. Cała treść wymaga przeformułowania i rozwinięcia. Obecna wersja to, moim zdaniem, przewaga entuzjazmu nad rzeczowością. Nie znaczy to, że sam byłbym w stanie napisać coś, co uważałbym za wystarczające do wysłania. Dlatego liczę na większy odzew.

vi

  • Gość
Petycja - Linux w szkołach
« Odpowiedź #5 dnia: 2007-04-13, 13:56:51 »
2007-04-12 13:33:12 WMP napisał:

> http://www.presja.org/index.php?action=show&idp=90 Proszę o głosy :)


Żal. Pomysłodawca chce naprawdę to komuś wysłać? Przecież to pisał jakiś analfabeta. Nawet jak zdobędzie pod tym milion podpisów, to każdy inteligentny minister machnie tą petycję do kosza.

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Petycja - Linux w szkołach
« Odpowiedź #6 dnia: 2007-04-13, 14:10:25 »
Bledow tam co nie miara, ale i tak sie pod tym podpisuje!

Pozdrawiam!

benyo

  • Gość
Petycja - Linux w szkołach
« Odpowiedź #7 dnia: 2007-04-13, 19:27:36 »
Witam

Spokojnie da sie zrealizowac zajecia korzystajac z linuksa w szkole sredniej na przedmiocie technologia informacyjna. Co niniejszym czynie ;) Mam w pracowni komputerki postawione KateOS
Czy uczniowie sa zadowoleni?? roznie to wyglada, niektorzy sie smuca ze nie mozna zainstalowac gadu-gadu ( tego z oficjalnej strony :) ), bo tylko tyle potrafia, tudziez zadnej gry, no i dobrze bo to nie miejsce i czas na to.
Ale sa i tacy ktorzy po zajeciach juz pracuja na Linuksie w domu i to jest juz jakis efekt.  ( a jakim wzieciem sie cieszyl  Linux, gdy w moim miescie policja zrobila akcje walki z piractwem :) )
Program nauczania spokojnie na to pozwala, bo przeciez o sieci mozna opowiadac korzystajac z linuksa, o internecie, tworzeniu stron itd takze, grafika ?? no przeciez ze tak, prezentacje edytory tekstu arkusze kalkulacyjne - no czemu by nie ?? Mowie tu oczywiscie o Technologii Informacyjnej. Jest tez w programie nauczania miejsce na omowienie innych systemow operacyjnych, ja ta czesc przenioslem sobie na poczatek, zeby nauczyc ich podstawowej idei pracy na linuksie, podsatwowych komend i wszystko co potrzebne do pracy. Podrecznik?? no tu juz trudniej , ale zawsze mozna sie postarac samodzielnie przygotowywac materialy, ktorych zreszta w Internetcie jest zatrzesienie. (a korzystanie z internetu jest czescia programu nauczania :) jak sie fajnie sklada) .  
Petycje mozna pisac, ale moze warto byloby ja sformulowac w jezyku blizszym jezykowi polskiemu :)  

Pozdrawiam