Nowe posty

Autor Wątek: Sferia CDMA EVDO AnyData ADU-E100D USB  (Przeczytany 16199 razy)

al-czerniawski

  • Gość
Sferia CDMA EVDO AnyData ADU-E100D USB
« dnia: 2007-04-12, 11:51:48 »
Korzystałem do niedawna z modemu Dowtel WS-2000. Instalowałem go jako standardowy modem z łańcuchem inicjującym: at+cmux=c,2;at+crm=150 . Działał idealnie także pod IPcop'em. Obecnie korzystam z AnyData ADU-E100D i niestety tylko pod WIN. Czy ktoś potrafi podać wskazówki jak zainstalować ten modem pod linuksem?

al-czerniawski

  • Gość
Sferia CDMA EVDO AnyData ADU-E100D USB
« Odpowiedź #1 dnia: 2007-04-13, 01:52:36 »
Pojawiła się instrukcja Serii:
http://www.sferia.pl/files/11755928531767715249.pdf
Znalazłem też stronę:
http://jk.ufisa.uninett.no/anydata/
Trochę trudne jak dla mnie do wykonania, ale będę próbował. Chętnie skorzystam ze wsparcia osoby mocnej w linuksie.

al-czerniawski

  • Gość
Sferia CDMA EVDO AnyData ADU-E100D USB
« Odpowiedź #2 dnia: 2007-04-17, 01:03:59 »
Odpowiadam sam sobie i innym.
Recepta łopatologiczna konfiguracji połączenia internetowego na modemie AnyData Sferia w Fedora 6.
Wchodzimy kolejno w SYSTEM - ADMINISTRACJA - SIEĆ
Wyświetla się okno - Konfiguracja sieci
Będąc na zakładce - Urządzenia, klikamy - NOWY,
następnie wybieramy z listy - Połączenie modemowe i Do przodu,
W WYBIERZ DOSTAWCĘ wklepujemy kolejno:
Numer telefonu #777,
Nazwę dostawcy np. Sferia,
Login otrzymany od Sferii,
Hasło otrzymane od Sferii
i Do przodu - Ustawienia IP
Tu zaznaczamy: Automatycznie pobierz IP oraz Automatycznie pobierz informacje o DNS
i Do przodu, potem Zastosuj
Wróciliśmy do Konfiguracja sieci. Zapisz Pilk.
Podświetlamy nasze nowe połączenie ppp0.
Klikamy - EDYTUJ. Wchodzimy do okna Konfiguracja modemu dial-up.
Na zakładce OGÓLNE:
wpisujemy w pole Pseudonim np. Sferia,
zaznaczamy: Aktywuj urządzenie podczas uruchamiania systemu
zaznaczamy: Pozwól wszystkim użytkownikom na włącznie i wyłączanie urzadzenia,
zaznaczamy: Automatycznie pobierz IP, a obok wybieramy: dial-up,
zaznaczamy: Automatycznie pobierz informacje o DNS,
możemy zaznaczyć Ustaw MTU i wklepać w okienku 1500, ale połączenie działa też przy nie zaznaczonej opcji MTU.
Zakładkę TRASA omijamy bez wprowadzania zmian.
W zakładce DOSTAWCA jak poprzednio: numer telefonu #777, login i hasło.
Zakładka - KOMPRESJA zaznaczamy wszystkie pola.
Zakładka - OPCJE omijamy bez wprowadzania zmian.
Zakładka - ZAAWANSOWANE:
Czas oczekiwania przed rozłączeniem  można wpisać np. 600, lub inny.
Tryb wybierania:   RĘCZNY
zaznaczamy: Niech uwierzytelnienia dokonuje PPP
zaznaczamy: Ustaw to połączenie jako domyślną trasę.
Ciąg znaków inicjujących modem POZOSTAWIAMY PUSTE!!
Port modemu: Modem0.(jeśli mamy jeden).
Klikamy OK i zapamiętujemy plik!
Będąc w Konfiguracji Sieci przechodzimy na zakładkę SPRZĘT.
Podświetlamy nasz Generic Modem i klikamy EDYTUJ.
Jesteśmy w Konfiguracja modemu.
W okienku Modem edytujemy: /dev/ttyUSB0 - WAŻNE! nie wybieramy innego z listy ale wpisujemy!
Ewentualnie inny numer USB do jakiego podpięty został modem.
Prędkość w baudach: 115200
Kontrola przepływu: Sprzętowa (CRTSCTS),
zaznaczamy: Użyj wybierania tonowego.
Klikamy OK.
Pomijamy zakładkę IPsec.
W zakładce DNS wpisujemy DNS Sferii 193.41.112.18.
Zakładka KOMPUTERY pozostaje bez zmian.
Plik znowu zapamiętaj!
Wracamy na zakładkę URZĄDZENIA w oknie Konfiguracja Sieci.
Podświetlamy nasze urzadzenie ppp0 i Aktywujemy połączenie.
No jest duża szansa, że złapaliśmy Interneta ;-).
Mi się przynajmniej udało. A to dzieki wsparciu kogoś kto na Knopixie 5.1 uruchomił AnyDatę. Dla mnie największym sukcesem było odkrycie,
że w prosty sposób można było wpisać port urządzenia: /dev/ttyUSB0.
Nie wiem jak to wygląda w innych dystrybucjach ale Fedora 6 zaskoczyła mnie prostotą konfiguracji. Tego manewru nie udało mi się wykonać w IPcop-ie.
Tam lista portów modemów nie daje się w tak prosty sposób edytować.
A grzebanie w bebechach systemu na razie jest dla mnie zbyt trudne.
Mam nadzieję, że znajdzie się jakaś dobra dusza i opisze inne dystrybucje i złamie IPcopa.
Nawiasem, wskazówki podane przez Sferię są cenne, ale nie dla "okienkowców".
Cały tok myślenia jest podobny do instalacji modemu Dowtel WS2000. Przećwiczyłem go od Red Hat 9, Aurox 12, Fedora 6 i IPcop. Dla potrzebujących mogę wypisac podobną receptę;-). Choć jestem zielony i jestem otwarty na nanoszenie korekt w moich notatkach.
Na koniec, szczególne podziekowania Markowi P.-"pisy3"za udzielone wsparcie .



alwek

  • Gość
Sferia CDMA EVDO AnyData ADU-E100D USB
« Odpowiedź #3 dnia: 2007-04-18, 15:03:30 »
Przydałaby się taka łopatologiczna wykładnia dla Mandrivy 2007... Takiego mam Linuxa...

al-czerniawski

  • Gość
Sferia CDMA EVDO AnyData ADU-E100D USB
« Odpowiedź #4 dnia: 2007-04-18, 16:48:37 »
Wydaje mi się, że w Mandrivie konfiguracja powinna wyglądać podobnie. Stosując te same parametry co w Fedorze. Dla mnie progiem, który musiałem pokonać to była możliwość przyporządkowania portu USB modemowi. Fedora wyświetla listę dostępnych do wyboru portów ale bez USB0 i USB1.
Jeśli uda Ci się to zrobić to może wtedy opiszesz dla innych.
Rzucam do starych wyjadaczy pytanie: czy fakt tak łatwego zainstalowania w Fedorze 6 modemu AnyData wynika z tego, że posiada ona w sobie sterowniki do tego modemu? Czy też sposób w jaki zainstalowałem, na tzw. czuja, jako modem standardowy, nie wymagał specjalnych sterowników, podobnie jak modem Dowtel.
Drugie pytanie: jak uruchomić IPcopa z AnyDatą?

alwek

  • Gość
Sferia CDMA EVDO AnyData ADU-E100D USB
« Odpowiedź #5 dnia: 2007-04-23, 10:48:44 »
Dla jasności: przeczytałem tę instrukcję Sferii. Piszą tam o tych trzech plikach konfiguracyjnych: jakie powinny być, jaką mają mieć zawartość itd. W związku z tym mam taką wątpliwość: czy te pliki powstaną "same" po wprowadzeniu tych ustawień o których pisałeś wcześniej? Czy też trzeba je utworzyć w odpowiednim katalogu?

al-czerniawski

  • Gość
Sferia CDMA EVDO AnyData ADU-E100D USB
« Odpowiedź #6 dnia: 2007-04-23, 13:59:43 »
Nie jestem znawcą tajników Linuksa. Poruszam się po nim głównie w trybie graficznym, okienkowym. Na mój rozum, to te pliki konfiguracyjne linuksa, ustawiając parametry modemu i połączenia przez okienka, automatycznie powstają. Oczywiście po każdorazowym zapamiętywaniu. Podstawowymi warunkami powodzenia jest jpewnie właściwy kernel i obecne moduły w systemie do obsługi USB. Próbowałem w Fedorze dogrzebać się do plików związanych z konfiguracją połączenia, ale bez powodzenia. Chciałem porównać teoretyczne, książkowe wiadomości z rzeczywistością. Chciałem też ten problem poznać nieco bliżej z uwagi na podobne kłopoty z IPcopem. Mam w tej chwili IPcopa 1.4.15. W nim można dość łatwo odnaleźć pliki związane z ppp. Ale wydaje mi się, że brak w systemie driverów i kernel wyświetla się na liście komunikatów z komendy:
less /var/log/messages  jako 2.4.34. A Sferia pisała o konieczności posiadania 2.6.
Szkoda, że do tematu  instalacji tego modemu nie włączają się lepsi znawcy tematu. Szukałem na wielu innych forach ale jakoś nie doczytałem prostych wskazówek. Ale i samo urządzenie ogłaszane jest jako NOWOŚĆ.
Być może najprostszym rozwiązaniem jest skorzystanie z Fedory, lub innych sprawdzonych dystrybucji. Dla mnie Fedora 6 jest doskonałym, dość prostym, narzędziem do korzystania z Internetu.

alwek

  • Gość
Sferia CDMA EVDO AnyData ADU-E100D USB
« Odpowiedź #7 dnia: 2007-04-23, 14:19:18 »
Wczoraj kombinowałem. Dotarłem do tych plików konfiguracyjn ych ale zatrzymałem się na braku możliwości zmiany treści pliku lub dodania nowego... Ciągle jeszcze nie mam opanowanych komend umożliwiających obejście kłodki na plikach czy folderach.
A propos - a jaki rodzaj połaczenia wybierałeś konfigurując modem?
Co do steroiwnika - wiem, że jest bo Anydatę wykrywa tyle, że w kategorii Inne.

al-czerniawski

  • Gość
Sferia CDMA EVDO AnyData ADU-E100D USB
« Odpowiedź #8 dnia: 2007-04-23, 15:45:16 »
W Fedorze nie próbowałem zmieniać zawartości plików. Choć wydaje mi się, że z poziomu roota, w jakimś edytorze nie powinno być problemów. Bawiąc się w instalację modemu zaufałem konfiguracji przez okienka. Z poziomu okienek powinien być dostęp do wszystkich opcji potrzebnych do skonfigurowania połączenia. Trafiłem kiedyś na wypowiedź kogoś lubiącego grzebać w plikach, że w dopracowanych graficznie linuksach nie ma potrzeby sięgania tak głęboko. Sprawa dotyczyła w tamtej dyskusji udostępniania Internetu przez Auroxa. Znaczna część wypowiedzi oparta była na sążnistych skryptach i konfiguracji bezpośrednio w plikach. Inna sprawa to nauczyć się znajdowania tych możliwości w okienkach. Czasem mała wskazówka wystarczy by samemu dalej się poruszać.
Nie wiem czy dobrze zrozumiałem pytanie:
> A propos - a jaki rodzaj połaczenia wybierałeś konfigurując modem?
W Fedorze to było "Połączenie modemowe".
Natomiast:
> Co do steroiwnika - wiem, że jest bo Anydatę wykrywa tyle, że w kategorii Inne.
Nie wiem czy wykrywanie modemu, z podawaniem jego nazwy i innych danych jest jednoznaczne z obecnością sterowników czy tylko z rozpoznawaniem podłącznych urządzeń USB. One same mogą udostępniać te informacje.
W przypadku IPcopa, AnyData jest widziana przez system, ale przy próbie uruchamiania połączenia w logach wyświetlanych less/var/log/messages wyraźnie jest napisane, że brak driverów. Ale mogę być w błędzie.
Warto poczytać logi by dojść do tego w jakim momencie coś się zacina.

alwek

  • Gość
Sferia CDMA EVDO AnyData ADU-E100D USB
« Odpowiedź #9 dnia: 2007-05-09, 12:39:22 »
Siedziałem nad tym trochę. Nie powiem - łatwo nie było. Miałem program KPPP , czyli inny niż Twój. Ale Twoje ustawienia i podpowiedzi pr5zydały się. Okazało się, że w tym progreamie wybór portu jest bardzo prosty - są tam wszystkie możliwe. Nie trzeba nic wpisywać. Niestety - radośc moja była przedwczesna. Po rozłaczeniku okazało się, że nie za bardzo chce znowu pracować. System nie mógł znależć interfejsu sieciowego. Po kilku próbach i testach modemu (było OK) udało sie złapać połączenie. Potem znowu nie było...
Teraz szukam jakichś rad w przypadku takiego problemu....

skandalek

  • Gość
Sferia CDMA EVDO AnyData ADU-E100D USB
« Odpowiedź #10 dnia: 2007-06-20, 21:59:24 »
W suse z kernel 2.6.x pod iksami wyglada to dosyc prosto [ w końcu to dystrybucja dla sekretarek :)]
Mianowicie:
Progrmik KPPP
Wybieramy - Menu Konfiguruj

W oknie Konfiguracja KPPP wybieramy zakładke połaczenia
Menu Nowe - Zakladka Dzwonienie - Nazwa polaczenia: wpisujemy(np:) sferia; Numer telefonu / Dodaj / wpisujemy #777 reszte pozostawiamy bez zmian i OK.
I dalej
W oknie konfiguracja KPPP wybieramy zakładke modemy
Menu Nowe: W oknie Nowy modem wybieramy zakladke Urzadzenia;
Nazwa modemu (np:) anydata;
Urzadzenie modemu: wybieramy lub wpisujemy /dev/ttyUSB0
Odznaczamy pole: Uzyj pliku blokujacego
W zakładce modem odznaczamy pole: Czekaj na sygnał przed wybraniem numeru I oczywiście klikamy OK.
Reszta to wpisanie nazwy Uzytkownika, Hasla i klikniecia połacz.
Miłej zabawy

cook71

  • Gość
Sferia CDMA EVDO AnyData ADU-E100D USB
« Odpowiedź #11 dnia: 2007-12-29, 11:08:09 »
Witam

Trochę odgrzeję kotleta,

Mam to skonfigurowane na debianie, ale czasami zrywa połączenie, ma może ktoś pomysł na skrypt sprawdzający co jakiś czas czy jest połączenie a jeśli nie to będzie wdzwaniać automatycznie.

dzięki

norbert_ramzes

  • Gość
Sferia CDMA EVDO AnyData ADU-E100D USB
« Odpowiedź #12 dnia: 2007-12-29, 11:56:49 »
Na twoim miejscu zacząłbym od sprawdzenia logów żeby stwierdzić co się dzieje (np utrata synchro) a potem trzeba rozwiązać problem jak się już zna przyczynę.

Jak chcesz automatyczne połączenie w takim przypadku to jest np. cron, pytanie tylko w jaki sposób się łączysz? Tzn. przez jaki skrypt/demona?

cook71

  • Gość
Sferia CDMA EVDO AnyData ADU-E100D USB
« Odpowiedź #13 dnia: 2007-12-29, 23:24:14 »
kiepsko bo orłem w debianie nie jestem, po prostu jakoś to ogarnąłem z pomocą instrukcji sferii i tego co wyczytałem na forach.

pliki konfiguracyjne są w
/etc/ppp/peers/sferia
/etc/ppp/chap-secrets
/etc/chatscripts/sferia

połączenie uruchamia się # pppd call sferia

pisałem to zgodnie z instrukcją na http://www.sferia.pl/files/11755928531767715249.pdf , choć i tak są w niej drobne błędy np:

"ATZ
OK "ATZ"
OK-AT-OK "ATDT#777"
CONNECT \\d\\c

u mnie ruszył dopiero w takiej postaci

"" ATZ
OK "ATZ"
OK-AT-OK "ATDT#777"
CONNECT \\d\\c

trochę o cron czytałem ale miałem nadzieję że ktoś ma już sprawdzonego gotowca.

nie chce skryptu który będzie np co 3 minuty wykonywał wdzwonienie niezależnie od stanu połączenia. Lepiej jak najpierw sprawdzi czy jest a jak nie to niech wdzwania ponownie.

próbowałem kombinować  ze skryptami pod neostradę ale nie dałem rady.

norbert_ramzes

  • Gość
Sferia CDMA EVDO AnyData ADU-E100D USB
« Odpowiedź #14 dnia: 2007-12-30, 01:54:35 »
Ja z kolei orłem z ppp nie jestem, ale napisałem już żebyś lepiej zaczął od sprawdzenia logów, żeby sprawdzić dlaczego rozłącza.

Skrypt raczej nikt (ja na pewno nie) za Ciebie nie napisze. Jak się grzebie w skryptach/sofcie do danego ISP ściągnięte z jakiegoś tam źródła to trzeba te skrypty/soft dokładnie przeglądnąć żeby coś takiego zrobić. Choć można by pewnie jakoś to obejść, ale to nie jest zadanie na 5min.