./configure --help zazwyczaj wyświetla parametry, które możesz dorzucić, żeby zmienić pewne domyślne ustawienia. Standardem bywa --prefix=KAT, który mówi, by zainstalować wszystko co trzeba w KAT, np. /home/user/jakis_kat. Można też położenie potrzebnych plików nagłówkowych podawać. Jeśli masz włączone programowe dokańczanie w powłoce, klawisz Tab po "configure --" dokończy prawdopodobnie możliwe opcje. W ostateczności można przejrzeć sam skrypt, by zobaczyć co robi. Zdarzało mi się, że mogłem podać położenie jednych brakujących nagłówków, ale z innymi miałem już problemy.
Zazwyczaj, jeśli "configure" skończy pracę bez błędu, tworzony jest Makefile opisujący, co ma robić "make". W prostszych paczkach Makefile bywa podawany na gotowo i trzeba go samemu edytować w razie potrzeby.
Jeśli zabierasz się do kompilowania i brakuje Ci pewnych bibliotek w odpowiednich wersjach, będziesz raczej musiał pozaglądać do dokumentacji.
Jeśli admin jest otawrty na instalacje brakujących nagłówków, to może zabawa nie być warta świeczki, chyba że lubisz powalczyć z problemami.