Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: O rybkach i wędkowaniu  (Przeczytany 7795 razy)

Offline Robert

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2516
    • Zobacz profil
O rybkach i wędkowaniu
« dnia: 2007-07-28, 23:45:19 »
Przeniosłem tu pewnego offtopa z wątku:
https://newbie.linux.pl/?id=forum&show=post&post=105160

2007-07-28 18:28:53 sj65 napisał:

>
> Te Twoje, nasze Google skierowały mnie do tego miejsca z powodu o którym wspomniał poprzednik,
> ja też szukam spolszczenia Firefoxa.

Bo na google trzeba umieć szukać. jak nie pomaga jedna kombinacja wyrażeń, to spróbować innej. Wystarczyło wpisać :
spolszczenie firefoxa
a otrzymałbyś to :
http://www.google.pl/search?q=spolszczenie+firefoxa&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:pl_PL:official&client=firefox-a
a tam wiele linków odnosi Cię tam, gdzie trzeba.

A poza tym, to naturalne jest, ze najpierw zagląda się na stronę producenta i tam szuka wskazówek. na http://firefox.pl/, a tam na pierwszej stronie jest do ściągnięcia paczka po polsku. poza tym trzeba czytać artykuły - np. ten:
http://newbie.linux.pl/?id=article&show=311

> Dzięki za życzliwość, miłe powitanie i wskazówki dotyczące spolszczenia.
> Myślę, że następny odsyłacz Goole lepiej trafi. Gdyby wszyscy byli równie uprzejmi to o
> linuksie by świat zapomniał już wiele lat temu.

Ja, na samym początku, kiedy nie było tu jeszcze moderatorów, tez wiele razy razy na swoje "odkrywcze" pytania dostawałem przekierowanie na google, tudzież google.pl/linux. I jakoś nie zniechęciłem się do linuksa. Dziwne, nie?

> Na szczęsie, prawdziwi linuksowcy odpowiadają nawet na najgłupsze pytania, pamiętając o
> problemach, które kiedyś sami rozwiązywali.

Nie należy zapominać, że pytanie świadczy o pytającym :-)

>
> Pozdrawiam i życzę Koledze wielu miłych i ciepłych dni, oraz życzliwch przyjaciół na forum.
> Niechaj Goole doprowadzą Cię za pierwszym trafieniem do rozwiązania Twoich problemów. Zacznij
> może:
>
> http://www.usmiech.pl/usmiech/zyczliwosc.html
>
Całkiem fajna stronka, jednak nie należy zapominać, ze:
życzliwość wobec głodującego nie polega na podaniu mu ryby, ale wędki, aby mógł zawsze sobie rybkę złowić, taką, jaką lubi :-)

Jeśli odrabiasz za kolegę pracę domową, czynisz mu krzywdę. jeśli uczysz go myślenia - dajesz mu przysługę.

pozdrawiam
roca
--------------------------------------------------------------------------------------------------
Drogi Kolego!
Zgadzam się. Masz w stu procentach rację. Jednak linuks jest taki nietypowy dla kogoś kto przesiada się z dowolnego windowsa i bardzo trudny dla zaczynającego zabawę, czy pracę z narzędziem jakim jest komputer.
Tutaj jest inna filozofia. Wiele opisanych rozwiazań nie działa. Np. do dzisiaj nie umiem zainstalować nvidii do mojej stareji popularnej kary. Żaden z opisów nie spełnił oczekiwań i wspomaganie 3D nadal nie działa, teraz dochodzę do wniosku, że być może trzeba coś jeszcze zainstlować, ale nie wiem co.
Jednak to wspomaganie jest mi potrzebne tylko dla jednego z wygaszaczy ekranów. Dziwne, że w Auroksie instalowałao się tak prosto.
Nie umiem także doprowadzić do pełnego zainstalowania programu antywirusoweg. Coś jest nie tak.
Wiele czsu straciłem na znalezienie sterowników do drukarki i jej zainstalowanie.
OpticFilm7200 -tego nawet Google nie widziały (sterownik do linuksa).
Bezpieczeństwo w sieci, podpisywanie i szyfrowanie poczty, ten problem, rozwiązany przy innym sformułowaniu pytania niż pierwotne.

A teraz co do tej ryby -myślę, ze trzeba pokazać:

1. Czym łowić? Siecią, wędką, może prąd lub granat.
2.Odrzucając dwa ostatnie jako wysoce nietyczne i niebezbieczne trzeba pokazać jak tę wędkę skonstruować
3. Jak zanęcić.
4. Jak założyć przynętę.
5. Nauczyć cierpliwie doczekac aż ryba się złowi lub zostanie złowiona.

Myślę, że developerzy za mało czasu poświęcają na przygotowanie dobrego opisu instalacji i konfiguracji oraz zastosowania. Dopiero w Debian Etch przyzwoicie opisano jak instalować programy, ale też redaktor nawet nieczytając,chyba -tak myśle mogąc się mylić, pobrał bardzo porządny opis z sieci, i wstawił do pisemka, gdyż autor wspomina o trudnej czynności jaką jest partycjonowanie i obiecuje jej opis w innym artykule (tegoż pisemka - takie odniosłem wrażeni), a tego artykułu brak, a w sieci jest.
Ponadto Google wyszukują po kilkanaście razy tę smą stronę jako następny znaleziony element. No i forma zadania problemu wyszukiwarce. Szukałem sterownika dla karty sieciowej dla windows 98 i płyty D1218. I wyobraź sobie, że znalazłem dla Windows XP, 2000, 98SE 95, a dla 98 nie. Czasami trzeba korzystać i z tego systemu (Window), scaner, program edukacyjny SuperMemo. Jendak w tym środowisku jak coś nie działa, to nie będzie działać, w linuksie jest nadzieja, że mądrzy ludzie "dorobią" i po następnej porawce będzie działać, lub pomogą.

Mnie najbardzej brakuje opisu co jest potrzebne i który pakiet zainstalować. Nie jestem przekonany, że to co zainstalowałem jest niezbędne. Być może wiele pakietów jest zbędnych.

W linuksie fascynuje mnie wolność programowania i to, że praktycznie za cenę płyty instalacyjnej i dostępu do internetu, bo opisy (w dołączanych do dystrybucji gazetakch) generalnie biorąc są kiepskie można mieć to co w windows, ale za darmo.
Wielu ludzi dobrze zarabiających chce wydawać pieniądze i tego nie można im odmówić, jednak ostatni OpenOffiece z bazami danych, Gimp, Latech VMWare server to są tysiące zaoszczędzonych pieniędzy w każdym przedsiębiorstwie, czy czyste sumienie w domu. Oprogramowanie to czasamiu niewiele ustępuje komercyjnym gigantom a w wielu miejscach je przewyższa. Jeżeli pojawi się ktoś nowy lub początkujący, jszcze pracujący lub uczący się, który chce być ucziwy i legalny to starajmy się pomagać. Będzie nas więcej.
Dlatego myślę,że Twoja reprymenda była zbyt ostra. Jendak każdy ma prawo wyrażac swoje opinie. Czasmi ostra reprymenda skutkuje w zadziwiajacy sposób.

Pozdrawiam!
sj65


Zanim popełnisz grafomaństwo: 1 | 2 | 3
Baza RPM Jak szukać informacji

Offline Robert

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2516
    • Zobacz profil
O rybkach i wędkowaniu
« Odpowiedź #1 dnia: 2007-07-29, 00:14:39 »
Najwazniejsze, zeby sie tak nie skończyło:           :-)

http://linux.pl/images/foto/3718920070613160644_med.jpg
Zanim popełnisz grafomaństwo: 1 | 2 | 3
Baza RPM Jak szukać informacji