Nowe posty

Autor Wątek: wolniejszy dysk  (Przeczytany 2398 razy)

mrmill

  • Gość
wolniejszy dysk
« dnia: 2007-03-19, 01:32:51 »
Witam.
Ostatnio zainstalowałem na próbę Debiana (wersja etch), główną dystrybucją której urzywam jest Slackware. I dzieje się dziwna rzecz: test szybkości transferów dysku twardego (hdparm -tT) pokazuje na Debianie prawie dwa razy mniejsze odczyty niż na Slacku (i faktycznie system "muli" się przy intensywniejszych operacjach dyskowych). Na obu dystrybucjach ustawienia dysku wykrywane są poprawnie (i tak samo), odpalałem je na tym samym jądrze i efekt nie ustępował. Nie mam pojęcia o co chodzi, może ktoś ma jakiś pomysł/miał podobny problem?

Dzięki za wszelkie wskazówki

Offline ultr

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1177
    • Zobacz profil
wolniejszy dysk
« Odpowiedź #1 dnia: 2007-03-19, 04:00:54 »
Może tryb DMA?

mrmill

  • Gość
wolniejszy dysk
« Odpowiedź #2 dnia: 2007-03-19, 10:05:10 »
2007-03-19 04:00:54 ultr napisał:

> Może tryb DMA?

DMA jest dobrze ustawione, pozostałe parametry także. Zresztą dla obu systemów tak samo.

ZipoKing

  • Gość
wolniejszy dysk
« Odpowiedź #3 dnia: 2007-03-19, 10:27:12 »
1) Wykonaj zarówno pod Debianem jak i pod Slackiem hdparm /dev/hd__ (dysk, na którym jest zainstalowany system). Różnice powinny się pokazać.
2) Jakie masz systemy plików (a jak ext3, to korzystasz z trybu ordered, writeback)??

mrmill

  • Gość
wolniejszy dysk
« Odpowiedź #4 dnia: 2007-03-20, 19:40:35 »
2007-03-19 10:27:12 ZipoKing napisał:

> 1) Wykonaj zarówno pod Debianem jak i pod Slackiem hdparm /dev/hd__ (dysk, na którym jest
 > zainstalowany system). Różnice powinny się pokazać.
 > 2) Jakie masz systemy plików (a jak ext3, to korzystasz z trybu ordered, writeback)??

1) Jak już pisałem dysk jest wykrywany poprawnie w obu systemach, czyli hdparm pokazuje to samo bez opcji, z opcją "-i", ale (i tu leży pies pogrzebany) nie z "-tT";
2) Na wszystkich partycjach jest ext3 montowany w trybie domyślnym (ordered);

Przyznam, że ta sprawa zabiła mi ćwieka ;)

micu

  • Gość
wolniejszy dysk
« Odpowiedź #5 dnia: 2007-03-21, 11:56:28 »
Witam,

Mam pytanko odnośnie kernela - czy na obu systemach zainstalowałeś ten sam kernel ? Slackware używa wersji "vanilla" (baz łatek), a Debian chyba ma jakieś łatki (ale pewien nie jestem bo nie używam) - sama zgodność wersji nie oznacza jeszcze, że binarnie jest to samo.

I drugie pytanie - czy polecenie hdparm jest to samo na obu systemach?

Pytania wydają się trywialne ale musimy ustalić, że narzędzia są dokładnie te same :-)

Pozdrawiam
Micu

mrmill

  • Gość
wolniejszy dysk
« Odpowiedź #6 dnia: 2007-03-21, 22:27:32 »
2007-03-21 11:56:28 micu napisał:

> Witam,
 >
 > Mam pytanko odnośnie kernela - czy na obu systemach zainstalowałeś ten sam kernel ? Slackware
 > używa wersji "vanilla" (baz łatek), a Debian chyba ma jakieś łatki (ale pewien nie
 > jestem bo nie używam) - sama zgodność wersji nie oznacza jeszcze, że binarnie jest to samo.
 >
 > I drugie pytanie - czy polecenie hdparm jest to samo na obu systemach?
 >
 > Pytania wydają się trywialne ale musimy ustalić, że narzędzia są dokładnie te same :-)
 >
 > Pozdrawiam
 > Micu

Debian ma dostarczone wraz z dystrybucją jądro w wersji 2.6.18 ("spaczowane" oczywiście przez załogę Debiana). Slack ostatnio chodzi na skompilowanym własnoręcznie, "waniliowym" jądrze z kernel.org w wersji 2.6.20.1 (wcześniej 2.6.18). Kiedy zacząłem szukać przyczyny problemu, odpaliłem na tym jądrze także Debiana (nie kompilowałem i nie "łatałem" go jednak na nim) tak na próbę. We wszystkich przypadkach efekt ten sam.

    hdparm na Slacku jest w wersji 6.6 (pakiet z płyty instalacyjnej), na Debianie w wersji 6.9 (instalowany aptem).

Pozdrawiam

ZipoKing

  • Gość
wolniejszy dysk
« Odpowiedź #7 dnia: 2007-03-21, 23:54:38 »
Spróbuj na wolniejszym distrze zrobić coś takiego:
hdparm -c3 -d1 -X69 /dev/hd_
(c3 - pełne 32bitowe I/O, d1 - włącza DMA, X69 - tryb UDMA133 - jeśli twój dysk obsługuje tylko DMA100 wpisz X68, itd. do X65). i wtedy sprawdzić szybkość dysku.