Nowe posty

Autor Wątek: Skrypt/program do monitoringu serwera uslug  (Przeczytany 5068 razy)

mi_ko

  • Gość
Skrypt/program do monitoringu serwera uslug
« dnia: 2007-03-15, 20:39:59 »
Witam,

Prowadze mala siec osiedlowa, w serwerowni stoi dodatkowa maszynka serwujaca klientom dodatkowe uslugi - konta www, poczta itd...

Niestety jest tak, ze jak cos padnie, to klienci dzwonia i mowia ze cos nie dziala. i nie zawsze wiadomo co, gosc mowi ze nie dziala mu strona, a okazuje sie ze padl tylko serwer sql'a.

W zwiazku z tym, aby o awariach wiedziec przed klientami, chcial bym wprowadzic jakis system monitorujacy poszczegolne uslugi.

Czy ktos widzial cos(skrypt, program), co by kompleksowo sprawdzalo uslugi ? Moze byc to nawet platne narzedzie...

Ja to widze tak, ze system jest odpalony na maszynie niezaleznej od serwera i jego lacza, i co jakis czas pinguje srw www - w przypadku braku odpowiedzi daje znac. To samo w przypadku serwera pocztowego, bazy danych itd...

Bede bardzo wdzieczny za wszelkie podpowiedzi i informacje.

Pozdrawiam,
Michal K.

xavery

  • Gość
Skrypt/program do monitoringu serwera uslug
« Odpowiedź #1 dnia: 2007-03-15, 21:36:51 »
Przeszukaj sourceforge.net systemów monitorująco-alarmujących jest mnóstwo od prostych po bardzo rozbudowane (Zabbix, Pandora, Nagios). Zawsze też możesz zbudować własne rozwiązanie od podstaw wykorzystując SNMP

mi_ko

  • Gość
Skrypt/program do monitoringu serwera uslug
« Odpowiedź #2 dnia: 2007-03-15, 22:42:14 »
2007-03-15 21:36:51 xavery napisał:

Dziekuje, xavery :)

Pozdrawiam!