Nowe posty

Autor Wątek: Linux Mandriva 2007, a jakiś antywirus  (Przeczytany 5164 razy)

Ragless

  • Gość
Linux Mandriva 2007, a jakiś antywirus
« dnia: 2007-03-03, 13:16:16 »
Witam

Czy dla Linux Mandriva 2007 potrzebny jest jakiś program antywirusowy i cos do ochrony internetu??
Podobno z tego co słyszałem to nie no ale jako cos takiego jest to zawsze sie może przydać


//edit
Sprawdzaj czy dobrze napisałeś post, przed jego wysłaniem. Poprawiłem jeszcze tytuł.
Kaka

user~

  • Gość
Linux Mandriva 2007, a jakiś antywirus
« Odpowiedź #1 dnia: 2007-03-03, 14:55:51 »
2007-03-03 13:16:16 Ragless napisał:

> Witam
 >
 > Czy dla Linux Mandriva 2007 potrzebny jest jakiś program antywirusowy i cos do ochrony
 > internetu??
 > Podobno z tego co słyszałem to nie no ale jako cos takiego jest to zawsze sie może przydać
 >
 >
 > //edit
 > Sprawdzaj czy dobrze napisałeś post, przed jego wysłaniem. Poprawiłem jeszcze tytuł.
 > Kaka

:D Słyszałem coś o tym że jakaś panda jest na linux :D
Podobno kupa kasy :D
http://forum.linux.pl/?id=forum&show=post&post=106032

:D
Pozdrawiam.

Offline ultr

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1177
    • Zobacz profil
Linux Mandriva 2007, a jakiś antywirus
« Odpowiedź #2 dnia: 2007-03-03, 23:37:26 »
> Czy dla Linux Mandriva 2007 potrzebny jest jakiś program antywirusowy

Nie. Nie istnieją właściwie wirusy na ten system, wcale nie dlatego ze jest mało popularny, ale dlatego, ze ciężko jest komuś takiego wirusa "wcisnąć". Widziałem niedawno bardzo dobry artykuł na ten temat, ale nie pamiętam gdzie :/

> i cos do ochrony Internetu
Teoretycznie firewall. Ale to nie jest jak windowsowy firewall. Tu nie blokuje się ruchu wychodzącego (można ale po co), ale przychodzący, głownie po to, żeby jak masz zewnętrzne IP to ktoś nie kożystał z twojej drukarki albo nie brutował ssh jeżeli i tak go nie używasz.

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Linux Mandriva 2007, a jakiś antywirus
« Odpowiedź #3 dnia: 2007-03-04, 02:00:19 »
2007-03-03 13:16:16 Ragless napisał:

> Witam
 >
 > Czy dla Linux Mandriva 2007 potrzebny jest jakiś program antywirusowy i cos do ochrony
 > internetu??
 > Podobno z tego co słyszałem to nie no ale jako cos takiego jest to zawsze sie może przydać
 >
 >
 > //edit
 > Sprawdzaj czy dobrze napisałeś post, przed jego wysłaniem. Poprawiłem jeszcze tytuł.
 > Kaka

Witam!

Z tego co wiem to w Mandriva 2007 Power Pack Gold jest Kaspersky. Skoro jest w tej wersji Mandrivy to powinien byc i sam Kaspersky na linuksa, przynajmniej tak mi sie wydaje. Oczywiscie Kaspersky darmowy tez nie jest. Zajrzyj na strone Kasperskiego. Poza tym w Mandrivie w wersji free, powinienes miec zainstalowanego antywirusa, ktory sie nazywa ClamAV (jesli dobrze pamietam). Ja uzywam ClamAV glownie do skanowania roznnych plikow, do ktorych nie mam pelnego zaufania. Moze tym programem skanowac pliki i poczte.

Pozdrawiam!

tuksik-foksik

  • Gość
Linux Mandriva 2007, a jakiś antywirus
« Odpowiedź #4 dnia: 2007-03-04, 13:11:19 »
2007-03-03 13:16:16 Ragless napisał:

> Witam
 >
 > Czy dla Linux Mandriva 2007 potrzebny jest jakiś program antywirusowy i cos do ochrony
 > internetu??
 > Podobno z tego co słyszałem to nie no ale jako cos takiego jest to zawsze sie może przydać
 >
 
Komercyjni producenci windowsowych antywirusów sieją propagandę o rzekomej podatności linuksa na wirusy z obawy o całkowite zniknięcie rynku na ich produkty którego sprawcą będzie właśnie linux (brak komatybilności na poziomie binarnym, różne zależności między pakietami na różnych dystrybucjach, zróżnicowane czytniki poczty oraz przeglądarki www).
Zróżnicowanie narzędzi to główna podstawa bezpieczeństwa sieciowego.

PS: Gdy się ktoś spyta jakiegoś guru linuksowego o wirusy komputerowe, to odpowiedź będzie tylko jedna i całkiem szczera : "a co to takiego ten wirus komputerowy?" :-)

Ragless

  • Gość
Linux Mandriva 2007, a jakiś antywirus
« Odpowiedź #5 dnia: 2007-03-04, 15:55:26 »
a konie torjańskie i różnego rodzaju robaki które są w sieci?
A jeszcze zapytam o próby włąmania do systemu bo na windowsie mialem Nortona antywirusa 2006 full wersje no i tam od czasu do czasu pojaiwał sie komunikat " ze to i to o takim i takim ip próbaował  sie włamać do sytemu"
Tak tylko pytam bo od niedawna mam tego Linuxa Mandrive 2007. Mam jeszcze kilka kłópotów i problemów z zaintalowaniem programów no ale jak dłużej posiedze to do wszystkiego dojde:) Narazie szukam tego "antywirusa" no i cos w stylu gadu gadu i winampa:) Ściągnołem sobie Kadu oraz xmms no ale mam problem zeby to zainstalowac:/

miraculix

  • Gość
Linux Mandriva 2007, a jakiś antywirus
« Odpowiedź #6 dnia: 2007-03-05, 15:26:25 »
Rozumiem, że masz dostęp do internetu spod linuksa. Jeżeli tak, to instalacja będzie śmiesznie prosta (piszę na podstawie Ubuntu ale powinno być podobnie):

Instalacja firewalla:
W konsoli jako superuser: sudo apt-get install firestarter

Instalacja analizatora ruchu sieciowego:
W konsoli jako superuser: sudo apt-get install wireshark

Instalacja serwera antywirusowego:
W konsoli jako superuser: sudo apt-get install clamav

Aktualizacja bazy wirusów:
W konsoli jako superuser: sudo freshclam

  • Gość
Linux Mandriva 2007, a jakiś antywirus
« Odpowiedź #7 dnia: 2007-04-29, 16:11:03 »
2007-03-04 15:55:26 Ragless napisał:

> a konie torjańskie i różnego rodzaju robaki które są w sieci?
 > A jeszcze zapytam o próby włąmania do systemu bo na windowsie mialem Nortona antywirusa 2006
 > full wersje no i tam od czasu do czasu pojaiwał sie komunikat " ze to i to o takim i takim
 > ip próbaował  sie włamać do sytemu"
 > Tak tylko pytam bo od niedawna mam tego Linuxa Mandrive 2007. Mam jeszcze kilka kłópotów i
 > problemów z zaintalowaniem programów no ale jak dłużej posiedze to do wszystkiego dojde:)
 > Narazie szukam tego "antywirusa" no i cos w stylu gadu gadu i winampa:) Ściągnołem
 > sobie Kadu oraz xmms no ale mam problem zeby to zainstalowac:/

xmms powinien być standardowo w systemie (spora większość dystrybucji)

Brix

  • Gość
Linux Mandriva 2007, a jakiś antywirus
« Odpowiedź #8 dnia: 2007-04-29, 18:48:30 »
2007-03-04 15:55:26 Ragless napisał:

> Ściągnołem sobie Kadu oraz xmms no ale mam problem zeby to zainstalowac:/

I znowu mam wrażenie, że ktoś nie wie, co to są repozytoria, jak się je dodaje (by system ściągał soft i aktualizacje z sieci) oraz jak się instaluje programy przez urpmi i rpmdrake... :/ To są absolutne podstawy...

Na M2007 powstał programik MDVeXtra dedykowany początkującm userom, który ma służyć do łatwej konfiguracji repozytoriów, aktualizacji systemu oraz instalacji paru popularnych programów.

http://mandriva.org.pl/content/view/249/97/

Nie wiem jednak niestety jak on działa i co jest wart, bo go nigdy nie używałem.

Antywirus jak na razie jest w cholerę potrzebny przeciętnemu użytkownikowi, a sposób instalacji Kadu (przez dodanie repozytoriów i urpmi) jest na kadu.net.