Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Kilka pytań na temat Linux'a Sabayon'a...  (Przeczytany 14886 razy)

Mateusz14212

  • Gość
Kilka pytań na temat Linux'a Sabayon'a...
« dnia: 2007-02-24, 18:00:03 »
Siemka. Chce się przerzucić na Linuxa Sabayon i mam kilka pytań. Wcześniej używałem z serii Linux produktu o nazwie Mandriva a obecnie używam Windows'a XP ale chce coś jednak z linuksa.To będzie tak:

1. Może mi ktoś napisać coś więcej o nim bo szukałem w google i praktycznie nic się nie dowiedziałem.

2. Może mi ktoś podać "dokładną" instrukcje jak zainstalować neostradę bo kiedyś się bawiłem na linuxach i zainstalowałem ale z wielkim trudem (miałem dwa systemy operacyjne zainstalowane i miałem dostęp do internetu na windowsie XP ale teraz chce zainstalować tylko linuxa Sabayon).

3. Czy posiada język polski?

4. Użytkowałem Linuxa Mandrive i nie sprawiał mi on problemów większych oprócz neostrady. Czy jest on trudniejszy od Linuxa Mandrivy???

Z góry dzięki za odpowiedzi.

Pozdrawiam

Mateusz14212

TheUsh

  • Gość
Kilka pytań na temat Linux'a Sabayon'a...
« Odpowiedź #1 dnia: 2007-02-25, 12:16:06 »
Powiem Ci jedno: jak będziesz korzystał z czegoś tak egzotycznego jak sabayon (mimo tego że z linuksa używam od dawna pierwszy raz słyszę w ogóle taką nazwę dystrybucji), to twoich problemów nie będzie końca... Weź poprostu ściągnij ubuntu z ubuntu.pl (ale nie professional) i twoje problemy się skończą, bo jest w pełni spolszczony, zawiera wszystkie kodeki a neo instaluje się dość prosto przez graficzny konfigurator...

Mateusz14212

  • Gość
Kilka pytań na temat Linux'a Sabayon'a...
« Odpowiedź #2 dnia: 2007-02-25, 13:45:13 »
Dzięki za re ale zobaczę jeszcze czy jest spolszczony czy nie bo zasysam go. A opensuse jest spolszczoy???

TheUsh

  • Gość
Kilka pytań na temat Linux'a Sabayon'a...
« Odpowiedź #3 dnia: 2007-02-25, 14:28:07 »
Ale co zasysasz? To twoje bliżej nieokreślone coś czy ubuntu? Jak już mówiłem ściągnij ubuntu i po sprawie naprawdę nie rozglądaj się za niczym innym bo to nie ma sensu... Ubuntu jest najbardziej user friendly ze wszystkich dystrybucji jakie znam a wszystkie główne i parę innych mniej znanych używałem osobiście

MichL

  • Gość
Kilka pytań na temat Linux'a Sabayon'a...
« Odpowiedź #4 dnia: 2007-02-25, 19:19:12 »
2007-02-25 14:28:07 ush napisał:

> Ale co zasysasz? To twoje bliżej nieokreślone coś czy ubuntu? Jak już mówiłem ściągnij ubuntu i
 > po sprawie naprawdę nie rozglądaj się za niczym innym bo to nie ma sensu... Ubuntu jest
 > najbardziej user friendly ze wszystkich dystrybucji jakie znam a wszystkie główne i parę innych
 > mniej znanych używałem osobiście

MichL

  • Gość
Kilka pytań na temat Linux'a Sabayon'a...
« Odpowiedź #5 dnia: 2007-02-25, 19:20:01 »
2007-02-25 14:28:07 ush napisał:

> Ale co zasysasz? To twoje bliżej nieokreślone coś czy ubuntu? Jak już mówiłem ściągnij ubuntu i
 > po sprawie naprawdę nie rozglądaj się za niczym innym bo to nie ma sensu... Ubuntu jest
 > najbardziej user friendly ze wszystkich dystrybucji jakie znam a wszystkie główne i parę innych
 > mniej znanych używałem osobiście
openSUSE 10.2 lepszy :-)

Mateusz14212

  • Gość
Kilka pytań na temat Linux'a Sabayon'a...
« Odpowiedź #6 dnia: 2007-02-25, 19:39:47 »
> openSUSE 10.2 lepszy :-)
Właśnie go zasysam.hehe. Zasysam teraz openSUSE 10.2 PL i niedługo go zainstaluje i się nim pobawię.hehe.

TheUsh

  • Gość
Kilka pytań na temat Linux'a Sabayon'a...
« Odpowiedź #7 dnia: 2007-02-25, 21:20:28 »
2007-02-25 19:20:01 MichL napisał:

 > openSUSE 10.2 lepszy :-)

Nie bede sie znizal do poziomu polskich politykow i nie wymienie calego zwierzynca w strone przeciwnika, twierdzac ze mam racje, ale moje wspomnienia z opensuse sa delikatnie mowiac makabryczne...

Bees

  • Gość
Kilka pytań na temat Linux'a Sabayon'a...
« Odpowiedź #8 dnia: 2007-02-25, 23:55:56 »
>  > openSUSE 10.2 lepszy :-)
 >
 > Nie bede sie znizal do poziomu polskich politykow i nie wymienie calego zwierzynca w strone
 > przeciwnika, twierdzac ze mam racje, ale moje wspomnienia z opensuse sa delikatnie mowiac
 > makabryczne...

Czy można pare punktow ? Nie wiem czy mam je już za sobą... ;)

  • Gość
Kilka pytań na temat Linux'a Sabayon'a...
« Odpowiedź #9 dnia: 2007-02-26, 06:40:50 »
2007-02-25 12:16:06 ush napisał:

> Powiem Ci jedno: jak będziesz korzystał z czegoś tak egzotycznego jak sabayon (mimo tego że z
 > linuksa używam od dawna pierwszy raz słyszę w ogóle taką nazwę dystrybucji), to twoich problemów
 > nie będzie końca... Weź poprostu ściągnij ubuntu z ubuntu.pl (ale nie professional) i twoje
 > problemy się skończą, bo jest w pełni spolszczony, zawiera wszystkie kodeki a neo instaluje się
 > dość prosto przez graficzny konfigurator...
 >
 >
 >
 > Po co wprowadzasz człowieka w błąd jak nie masz o czymś pojęcia? Sam napisałeś że nie wiesz co zacz ten sabayon.
 > A to jest dystrybucja oparta na gentoo (tylko nie mów że też nie wiesz co to :) z graficznym instalatorem, KDE jako domyślnym środowiskiem i berylem coby mieć bajerki na pulpicie :)
 > "... bo jest w pełni spolszczony" no tutaj to mnie zaskoczyłeś. Tego nie wiedziałem że ubuntu jest w pełni spolszczony, kiedyś się nim bawiłem i co raz były komunikaty po angielsku. Patrz pan jaki postęp, z tego rozumiem że nawet kernel w ubuntu jest spolszczony. Nic tylko czapki z głów panowie i panie :)
 > Spolszczone (lepiej lub gorzej) to są poszczególne programy. Skoro w innych dystrybucjach KDE jest po polsku to i w sabayon też. Jeżeli ma zainstalowny pakiet kde-i18n to wystarczy ustawić język polski  w centrum sterowania i po bólu.
 > Co do neostrady to nie będę się wypowiadał bo nie mam z tym do czynienia, ale w gentoo działa to i w sabayon też będzie.
 > O co chodzi z tymi kodekami? To jest jakiś szczególny ficzer ubuntu że tak się tym chwalisz? Ja tam w gentoo jakoś nie zauważyłem takich problemów.

TheUsh

  • Gość
Kilka pytań na temat Linux'a Sabayon'a...
« Odpowiedź #10 dnia: 2007-02-26, 16:44:11 »
2007-02-26 06:40:50 le_mon napisał:

 >  > Po co wprowadzasz człowieka w błąd jak nie masz o czymś pojęcia? Sam napisałeś że nie
 > wiesz co zacz ten sabayon.
 >  > A to jest dystrybucja oparta na gentoo

To juz temu czlowiekowi odradzam instalacje :D Glupota jest marnowanie cennego czasu na kompilacje...

 >  > O co chodzi z tymi kodekami? To jest jakiś szczególny ficzer ubuntu że tak się tym
 > chwalisz?

Tak, wiekszosc dystrybucji nie ma kodekow ani do mp3, ani do filmow.

toloxx

  • Gość
Kilka pytań na temat Linux'a Sabayon'a...
« Odpowiedź #11 dnia: 2007-02-27, 06:42:33 »
Powiem wam tak,
Sabayon jest skompilowanym Gentoo dla architektury 686, razem z ciężkimi środowiskami graficznymi i nagrany na jednej płycie DVD.
Sabayon wcale nie jest egzotyczny a w ostatnim czasie jest już na topie listy distrowatch. Nie mam tego systemu, korzystam z xubuntu, bo dla mnie jest łatwy i bezproblemowy, ale na sabayona chętnie bym się skusił jeśli właśnie był by gdzieś opis instalacji neostrady (zawsze można poszukać na forum gentoo, bo gentoo i sabayon to tak jak debian i ubuntu)
Ah, jeszcze dodam tyle, daj se spokój z openSuse, nie dość, że w nim namęczysz się z instalacją neostrady (do ubuntu jest graficzny konfigurator UbuNeo) to jeszcze openSuse działa jak źółw. Jest to jedna z najwolniejszych dystrybucji, co prawda może i ogólnie łatwa w obsłudze, ale beznadziejna.

  • Gość
Kilka pytań na temat Linux'a Sabayon'a...
« Odpowiedź #12 dnia: 2007-02-27, 07:10:52 »
2007-02-26 16:44:11 ush napisał:

 > To juz temu czlowiekowi odradzam instalacje :D Glupota jest marnowanie cennego czasu na
 > kompilacje...
 >
 >
 > A kto ci powiedział że cokolwiek w trakcie instalacji będzie musiał kompilować?
 > Zobacz co niżej napisał toloxx, sabayon to już jest "gotowiec" (razem z tymi
    twoimi kodekami :)
 > A co potem będzie chciał doinstalować to już inna sprawa. Tylko jaka jest różnica  
    między wpisaniem emerge coś_tam a apt-get install coś_tam ? Po mojemu nie
    ma żadnej :)
    Jeśli umie czytać to sobie poradzi, a swoją drogą to daj Boże innym dystrybucjom
    takiego handbooka jak ma gentoo.
 > A co do popularności sabayona skoro twierdzisz że znasz wszelkie główne
    dystrybucje i trochę pomniejszych to zakładam że znasz ten adres:  
    http://distrowatch.com/
    Zgadnij na którym miejscu jest aktualnie sabayon ?
 > Po mojemu to namawianie ludzi do określonej dystrybucji tylko dlatego że akurat
    jest najpopularniejsza jest w najlepszym wypadku mocno wątpliwe.
    Według mnie najpopularniejszy niekoniecznie oznacza najlepszy.
 > W takim układzie to powinieneś namawiać do windowsa, nie zaprzeczysz że że
    jest zdecydownie bardziej popularny niż wszystkie dystrybucje linuksa do spółki :)

TheUsh

  • Gość
Kilka pytań na temat Linux'a Sabayon'a...
« Odpowiedź #13 dnia: 2007-02-27, 16:24:58 »
2007-02-27 07:10:52 le_mon napisał:

> 2007-02-26 16:44:11 ush napisał:
 >
 >  > To juz temu czlowiekowi odradzam instalacje :D Glupota jest marnowanie cennego czasu na
 >  > kompilacje...
 >  >
 >  >
 >  > A kto ci powiedział że cokolwiek w trakcie instalacji będzie musiał kompilować?

Emerge nie pobiera pakietow zrodlowych i ich nie kompiluje? Co prawda emerge obsluguje pakiety binarne, ale szczerze mowiac nie widzialem aby jakis typowo komercyjny linuksowy program dystrubuowal paczki w tym formacie, a zwykli uzytkownicy predzej czy pozniej zetkna sie z takowym.

 >  > Zobacz co niżej napisał toloxx, sabayon to już jest "gotowiec" (razem z tymi
 >     twoimi kodekami :)
 >  > A co potem będzie chciał doinstalować to już inna sprawa. Tylko jaka jest różnica  
 >     między wpisaniem emerge coś_tam a apt-get install coś_tam ? Po mojemu nie
 >     ma żadnej :)

Jesli emerge w sabayonie ma rownie dobra nakladke graficzna jak synaptic, to jako zwykly uzytkownik sklonny jestem przetestowac to cos :P Chociaz po wspomnieniach z gentoo naprawde nie jestem do tego przekonany.

 >     Jeśli umie czytać to sobie poradzi, a swoją drogą to daj Boże innym dystrybucjom
 >     takiego handbooka jak ma gentoo.

Hmmm w sumie sie zgodze, czasem korzystam z poradnikow z Gentoo (np. jak chcem sie pobawic mencoderem), ale jesli chodzi o porady to Ubuntu guide jest naprawde wystarczajace.

 >  > A co do popularności sabayona skoro twierdzisz że znasz wszelkie główne
 >     dystrybucje i trochę pomniejszych to zakładam że znasz ten adres:  
 >     http://distrowatch.com/
 >     Zgadnij na którym miejscu jest aktualnie sabayon ?

Dziesiatym, a Ubuntu? Na pierwszym i to zasluzenie. W koncu bazuje na Debianie, tyle ze go w pewnym sensie "ujarzmia".
 
 >  > Po mojemu to namawianie ludzi do określonej dystrybucji tylko dlatego że akurat
 >     jest najpopularniejsza jest w najlepszym wypadku mocno wątpliwe.

Nie namawiam ze wzgledu na to, ze jest najpopularniejszy. Poprostu jako zwykly uzytkownik widze, ze tu wszystko dziala jak nalezy, a jak nie wie sie jak cos zainstalowac poprostu wchodzi sie na www.ubuntuguide.org i po sprawie. To , ze jest najlepszy wnioskuje tez po tym stadzie znajomych, ktorzy co prawda probowali linuksa ale ich problemow nie bylo konca. Po wyprobowaniu Ubuntu na nowo zaczeli sie interesowac linuksem i chyba o to chodzi... W dodatku najpopularniejszy = najlepiej wspierany przez roznego rodzaju projekty.

 >     Według mnie najpopularniejszy niekoniecznie oznacza najlepszy.
 >  > W takim układzie to powinieneś namawiać do windowsa, nie zaprzeczysz że że
 >     jest zdecydownie bardziej popularny niż wszystkie dystrybucje linuksa do spółki

-> Patrz wyzej <-



Proponuje zakonczyc ta dyskusje. Jak wiadomo ty swojego zdania nie zmienisz i ja swojego zdania nie zmienie. Tak poza tym uzywanie Ubuntu to wygodnictwo , dlatego ze jak juz pisalem jest naprawde w tym momencie chyba najlepiej wspierana dystrybucja...

P.S. Jak mowisz, ze Sabayon jest taki swietny, to dlaczego np. taka osoba jak Eric Raymond zmieniajac dystrybucje wybral wlasnie Ubuntu? http://www.idg.pl/news/107006.html

  • Gość
Kilka pytań na temat Linux'a Sabayon'a...
« Odpowiedź #14 dnia: 2007-02-27, 20:43:10 »
2007-02-27 16:24:58 ush napisał:
 
 > Proponuje zakonczyc ta dyskusje. Jak wiadomo ty swojego zdania nie zmienisz i ja swojego zdania
 > nie zmienie. Tak poza tym uzywanie Ubuntu to wygodnictwo , dlatego ze jak juz pisalem jest
 > naprawde w tym momencie chyba najlepiej wspierana dystrybucja...
 >
 > P.S. Jak mowisz, ze Sabayon jest taki swietny, to dlaczego np. taka osoba jak Eric Raymond
 > zmieniajac dystrybucje wybral wlasnie Ubuntu? http://www.idg.pl/news/107006.html
 >
 >
 >
 > No to kończmy, chociaż nie rozumiem jakie zdanie mam zmieniać.  
 > Mateusz14212 chciał się dowiedzieć co to za zwierz ten sabayon a nie czytać
    reklamę ubuntu :) Ja sabaoyna ani nie uzywam ani reklamuję ani nigdzie nie
    napisałem że jest taki świetny.
 > Co do Raymonda jest takie powiedzenie że jak nie wiadomo o co chodzi to
    najpewniej chodzi o pieniądze. Canonical kasę ma w przeciwieństwie do paru
    ludków którzy dłubią w sabayonie.
 > "uzywanie Ubuntu to wygodnictwo " tu się zgodzę, szczególnie dla klikaczy
    świezo po windowsie :)
 > P.S. Odpowiednik synaptica to np. kuroo albo porthole.
    pozdrawiam