Nowe posty

Autor Wątek: RPM --> SRC.RPM - dodatkowe opcje do ./configure!  (Przeczytany 994 razy)

renepl

  • Gość
RPM --> SRC.RPM - dodatkowe opcje do ./configure!
« dnia: 2007-02-22, 16:02:21 »
Witam
Serdecznie

Mam fedora core 6 - potrzebuje zamienic plik np apache.rpm do apache.src.rpm  tak żeby mieć pliki źródłowe!

Chodzi mi o to żeby mogłem zainstalować apacha 64bit z dodatkowymi opcjami a nie ze sama opcja ./configure

w pakieta źródlowyych tar.gz  mogę robić ./configure --ew.dodatki ,

Jak to samo zrobic z pakietami  rpm(src.rpm) ??? czy idzie zamienic rpm na czyste zródła tar.gz w których zrobie odpowiednio configure , make&make install ???

xavery

  • Gość
RPM --> SRC.RPM - dodatkowe opcje do ./configure!
« Odpowiedź #1 dnia: 2007-02-22, 19:25:32 »
 > Jak to samo zrobic z pakietami  rpm(src.rpm) ??? czy idzie zamienic rpm na czyste zródła tar.gz
 > w których zrobie odpowiednio configure , make&make install ???

Właściwie chyba każdy pakiet binarny rpm posiada swój odpowiednik źródłowy src.rpm. Pakiet taki instaluje sie jak każdy inny, z tym, że powoduje to rozpakowanie źródeł do /usr/src/redhat/SOURCES czy jak to tam w Fedorze jest. W katalogu /usr/src/redhat/SPECS (czy jak to tam w Fedorze jest:) ) znajduje sie plik *spec który zawiera opcje konfiguracji i kompilacji z jakim został zbudowany "firmowy" pakiet binarny rpm. Można oczywiście zmodyfikować te opcje i zbudować pakiet przez rpmbuild -bb /usr/src/redhat/SPEC/httpd.spec (oczywiście - czy jak to tam w Fedorze jest:) ).

rpmbuild jak i drzewo katalogów /usr/src/redhat/{SPECS,SOURCES,RPMS,SRPMS,BUILD} mogą pochodzić z odrębnego pakietu typu rpm-build ale nie wiem dokładnie jak to w Fedorze jest:)