Nowe posty

Autor Wątek: Bez wyboru systemu  (Przeczytany 1348 razy)

  • Gość
Bez wyboru systemu
« dnia: 2007-02-23, 17:51:18 »
Mam dysk wbudowany i kieszen z dodatkowym dyskiem.
Na wbudowanym mam Windowsa, a w kieszeni dysk z duperelami.
Chcem na trzecim dyski zainstalować Ubuntu i wkładać go do kieszeni gdy będę potrzebował.

I teraz kilka pytań.
Czy da się zrobić (i jak to zrobić?) tak aby komp nie pytał o wybór systemu Windows czy Ubuntu i żeby Ubuntu startowało gdy włożę dysk do kieszeni?

Czy nie będę miał problemów z dyskiem drugim z duperelami?

sajan

  • Gość
Bez wyboru systemu
« Odpowiedź #1 dnia: 2007-02-26, 11:17:58 »
Wszystko zalezy od Twojej plyty glownej i mozliwosci jakie daja Ci ustawienia BIOS'u. U mnie np. mozna ustawiac kolejnosc dyskow twardych i po podlaczeniu dysku, wraca on na miejsce jakie mial przed odlaczeniem (czyli przedstawiona przez Ciebie sytuacja jest mozliwa). Byc moze konieczne bedzie odpowiednie ustawienie Master/Slave dyskow twardych. Tak czy inaczej wydaje mi sie ze ustawienia boot loadera, czy samego linux'a nie daja tego typu mozliwosci.

Pomyslalem, ze moze odpowiednie ustawienie bootloadera, na dysku z Windowsem dalo by mozliwosc uruchomienia kolejnego systemu jesli start pierwszego sie nie powiodl (bo np dysk z linuksem jest odlaczony)... ale watpie, zeby taka mozliwosc istniala, bo boot loader konczy swoje dzialanie na uruchomieniu systemu.

Pozdrawiam
sajan

Leetux

  • Gość
Bez wyboru systemu
« Odpowiedź #2 dnia: 2007-02-26, 18:59:38 »
No nie wiem, mógłbyś za każdym razem przestawiać zworki z tyłu dysków [czy coś takiego] w kazdym razie, w taki sposób żeby w wypadku gdy dysk z Windą ma się uruchomić to aby byl dysk ustawiony jako primary master [czy jakoś tak] a ten drugi jako slave, a w wypadku gdy chcesz Ubuntu to odwrotnie:Ubuntu master, Win XP slave. Nie musiałbyś nawet wyciągać dysku [ale oczywiście, mógłbyś] Tyle że musiałbyś mieć cały czas otwartą obudowę albo coś w tym stylu żeby szybko przestawiać to wedle potrzeby.

  • Gość
Bez wyboru systemu
« Odpowiedź #3 dnia: 2007-02-26, 21:26:20 »
Sposób znalazł się sam. Ubuntu zainstalował bootloader'a na dysku na którym go instalowałem. Aby wyruszyć z linuxem tylko podczas uruchamiania klikam F12 (Choose boot w biose) i wybieram dysk dodatkowy i wtedy rusza mi linux. To bardzo korzystnie dla mnie bo nikt inny w domu nie włączy lina nawet gdy zostawie podpiety dysk bo nikt nie zna takich manewrow.