Nowe posty

xx Problem ze sterownikami. (5)
2024-04-13, 21:25:16
xx Instalacja xfce4 (2)
2024-04-13, 16:20:17
xx Serie kompilacji bez instalacji dla “emerge” w Gentoo (2)
2024-04-08, 18:40:04
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (17)
2024-04-05, 10:03:46
xx Problem z Linux Lite po instalacji (3)
2024-04-03, 14:23:40
xx Jak właczyć num locka przy starcie systemu debian 12? (12)
2024-04-02, 17:43:54
xx Brak dźwieku w systemie. (5)
2024-04-02, 16:13:41
xx Dystrybucja pod HP Omen (7)
2024-03-29, 11:33:05
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
2024-03-27, 21:08:23
xx Ile pingwinów? (1)
2024-03-27, 08:59:24

Autor Wątek: Jak zainstalowac cokolwiek w Ubuntu - co klikac co wpisywac i gd  (Przeczytany 4213 razy)

MagiXlitE

  • Gość
Witam.
Jak w temacie, może dowiem się od kogoś jak zainstalować dodatkowe oprogramowanie na Ubuntu 6.06 LTS.
Jak zainstalować kadu, obsluge *.rar czy*.dmg, kodeki (Divx) itp...
Google wywala za dużo tego, albo nie wiem o co pytać.
Pragnę uzyskać jakąś zwięzłą odpowiedz ;] bo jeśli nie poradzę sobie
z taką błachostką to znów powrócę do Winzgrozy - a Ubuntu jestem zafascynowana.

Tylko proszę powstrzymać się od wklejania linków,
czy odsyłania na google i namawianie do skorzystania z funkcji "Szukaj" na Newbie.

Zna ktoś może jakiś poradnik Linux dla blondynki?

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Jak zainstalowac cokolwiek w Ubuntu - co klikac co wpisywac i gd
« Odpowiedź #1 dnia: 2007-02-18, 18:15:14 »
2007-02-18 17:38:49 MagiXlitE napisał:

> Witam.
 > Jak w temacie, może dowiem się od kogoś jak zainstalować dodatkowe oprogramowanie na Ubuntu
 > 6.06 LTS.
 > Jak zainstalować kadu, obsluge *.rar czy*.dmg, kodeki (Divx) itp...
 > Google wywala za dużo tego, albo nie wiem o co pytać.
 > Pragnę uzyskać jakąś zwięzłą odpowiedz ;] bo jeśli nie poradzę sobie
 > z taką błachostką to znów powrócę do Winzgrozy - a Ubuntu jestem zafascynowana.
 >
 > Tylko proszę powstrzymać się od wklejania linków,
 > czy odsyłania na google i namawianie do skorzystania z funkcji "Szukaj" na Newbie.
 >
 > Zna ktoś może jakiś poradnik Linux dla blondynki?

Witam!

Kobiety widze tez korzystaja z linuksa hehe:D Moja dziewczyna tez chce sobie przygarnac pingwina ,a le najpierw musi odebrac kompa z naprawy.

Dobra do rzeczy! Mialem ubuntu na dysku, ale mi nie podoba sie zbytnio ten system, poza tym za nic nie moge uruchomic w ubuntu mojego polaczenia bezprzewodowego.

Jesli jestes na prawde bardzo poczatkujaca proponuje sie przezucic na Mandriva Linux 2007 free, ubuntu jest latwe i fajne, ale moim zdaniem obsluga mandrivy jest sto razy latwiejsza bynajmniej dla poczatkujacych.

Jesli jednak uparlas sie na ubuntu to instalowac mozesz, jak w wiekszosci dystrybucji, na dwa sposoby:

1. Poprzez kompilacje zrodel, czyli paczek z kodem zrodlowym spakowanym do formatu tar.gz lub tar.bz2;
2. Poprzez instalacje gotowych pakietow, w tym przypadku w ubuntu beda onemialy rozszerzenie .deb.

Odnosnie pierwszego sposobu instalujesz wykonujac odpowiednie komendy w konsoli:

Wlaczas konsole (terminal) i rozpakowujesz paczke z kodem zrdlowym taka o to komenda:

1. Dla paczki z rozszerzeniem tar.gz:

tar -xvzf/sciezka/do/programu/paczka_ze_zrodlami.tar.gz

2. Dla paczki z rozszerzeniem tar.bz2:

tar -xvjf/sciezka/do/programu/paczka_ze_zrodlami.tar.gz

W tym momencie zacznie sie rozpakowywanie paczki, gdy juz sie ten proces zakonczy musisz przejsc do rozpakowanego folderu, czyli jesli rozpakowalas plik, np. o nazwie paczka_ze_zrodlami.tar.gz to po rozpakowaniu masz folder paczka_ze_zrodlami. Aby przezjsc po rozpakowaniu do tego folderu wpisujesz dlaej w konsoli komende:

cd paczka_ze_zrodlami

Gdy juz sie tam znajdziesz czas wpisac 3 podstawowe polecenia:

1. ./configure - rozpocznie sie rozpoznawanie, czy w systemie sa potrzebne biblioteki i kompilator, gdy wszystko bedzie ok i nie wyskocza zadne bledy, ze cos brakuje lub jest w przestarzalej wersji, przechodzisz do punktu 2 i wpisujesz:
2. make - w tym momencie rozpoczyna sie kompilacja, gdy proces ten sie zakonczy musisz sie zalogowac na konto roota, w przypadku ubuntu wpisujesz takie polecenie: sudo klikasz enter i wpisujesz haslo (to ktore ustawilas dla konta administratora), gdy sie zalogujesz wpisujesz polecenie z punktu 3.
3. make install - w tym momencie nastepuje instalacja programu.

Tak przebiega instalacja ze zrodel. Podobnie bedzie przebiegalo odinstalowanie. Aby odinstalowac musisz miec zrodla (po zainstalowaniu mozesz je nagrac na plyte lub pamiec flash i usunac z dysku twardego, jednak, gdy chcesz odinstalowac musisz je miec na dysku twrdym). Odinstalowanie jest proste:

1. Wchodzisz do katalogu ze zrodlami, wpisujac w konsoli:

cd /sciezka/do/paczka_ze_zrodlami

logujesz sie znow na roota i wpisujesz make uninstall.

Drugi sposob instalacji, czyli z pakietow deb przebiega szybko. Ja zawsze czy to deb czy rpm klikam na nie 2 razy (to nie jest blad, mozna sobie na nie klikac i graficznie instalowac), choc koledzy pewnie wola uzywac komend do tych pakietow w konsoli. Gdy klikniesz juz na te pakiety musisz sie zalogowac na roota, po kliknieciu w instalke (pakiet deb) system powinien sie spytac o haslo. Wpisujesz haslo i powinna rozpoczac sie instalacja.

Mysle, ze latwiej i prosciej chyba nie da sie wytlumaczyc!

Pozdrawiam!

leblee

  • Gość
Jak zainstalowac cokolwiek w Ubuntu - co klikac co wpisywac i gd
« Odpowiedź #2 dnia: 2007-02-18, 18:17:04 »
Nie powstrzymam się i wkleję tutaj link :-) On powinien rozwiązać większość Twoich "problemów". http://ubuntuguide.org/wiki/Ubuntu_Edgy_pl

MagiXlitE

  • Gość
Jak zainstalowac cokolwiek w Ubuntu - co klikac co wpisywac i gd
« Odpowiedź #3 dnia: 2007-02-18, 19:09:29 »
Dla mnie szok - super szybka odpowiedz i naprawdę konkretna ;]
Nareszcie znalazł się ktoś kto poprostu to wytłumaczył a nie zbeształ
i wysmiał ze głupie pytania zadaje - Dziekuje.

Do Mendriva mnie nie ciągnie - wole brązowy kolorek menu w Ubuntu.
Wiem ze można zmieniać, ale dla mnie to wyzsza szkoła jazdy.

bronia123

  • Gość
Jak zainstalowac cokolwiek w Ubuntu - co klikac co wpisywac i gd
« Odpowiedź #4 dnia: 2007-02-18, 20:37:08 »
nie zainstalowałem ubuntu i okazuje się, czytając, że konfiguracja sieci bezprzewodowej to wielki problem a okazało się nadwyraz proste, Znalazłem w plikach ikonkę Network-admin wpisałem nazwęsieci i hasło poszło od ręki.
Widzę że jesteś zaznajomiony z tematem i tylko podpowiadam

Offline Arkadiusz Bednarczyk

  • Linux.pl
  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 654
    • Zobacz profil
    • Linux.pl
Jak zainstalowac cokolwiek w Ubuntu - co klikac co wpisywac i gd
« Odpowiedź #5 dnia: 2007-02-18, 20:53:34 »
2007-02-18 20:37:08 bronia123 napisał:

> nie zainstalowałem ubuntu i okazuje się, czytając, że konfiguracja sieci bezprzewodowej to
 > wielki problem a okazało się nadwyraz proste, Znalazłem w plikach ikonkę Network-admin wpisałem
 > nazwęsieci i hasło poszło od ręki.
 > Widzę że jesteś zaznajomiony z tematem i tylko podpowiadam

Dodam tylko,  że u mnie (ubuntu 6.10) karta wifi poszła również od ręki bez żadnej konfiguracji, tak samo z modemem do blueconnecta - wystarczyło tylko skonfigurować połączenie w vwdial.
Dlatego nie zgadzam się z opinią o Ubuntu jako sprawiającym problemy z konfiguracją :)
--
pozdrawiam
Arkadiusz Bednarczyk
email/jabber: arek@linux.pl

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Jak zainstalowac cokolwiek w Ubuntu - co klikac co wpisywac i gd
« Odpowiedź #6 dnia: 2007-02-18, 22:29:12 »
2007-02-18 20:37:08 bronia123 napisał:

> nie zainstalowałem ubuntu i okazuje się, czytając, że konfiguracja sieci bezprzewodowej to
 > wielki problem a okazało się nadwyraz proste, Znalazłem w plikach ikonkę Network-admin wpisałem
 > nazwęsieci i hasło poszło od ręki.
 > Widzę że jesteś zaznajomiony z tematem i tylko podpowiadam

Wiesz u jednych idzie net bezproblemu a u mnie nie wykrywa w ogole wykrywa mi sieciiowke wpisywalem wszystkie potrzebne dane i w menedzerze graficznym i w konsoli i gdzie sie tylko da na tysiace sposobu, ze sterownikami kombinowalem i z linuksowym i z windowsowymi przez ndiswrapper i ni chu chu, poza tym nie podoba mi sie ubntu to druga sprawa, dlatego nie bede rozpoczynal tu takiego watku.

"Autor postu:  MagiXlitE  |  Dodany: 2007-02-18 19:09:29
Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; pl; rv:1.8.1.1) Gecko/20061204 Firefox/2.0.0.1
Dla mnie szok - super szybka odpowiedz i naprawdę konkretna ;]
Nareszcie znalazł się ktoś kto poprostu to wytłumaczył a nie zbeształ
i wysmiał ze głupie pytania zadaje - Dziekuje.

Do Mendriva mnie nie ciągnie - wole brązowy kolorek menu w Ubuntu.
Wiem ze można zmieniać, ale dla mnie to wyzsza szkoła jazdy."

Spoko nie ma sprawy, sam jestem poczatkujacy, ale jesli cos wiem to sie ta wiedza dziele.

Zapomnialem jeszcze o rarach, niestety z divx nigdy nie korzystalem to w tym Ci nie pomoge. natomiast rary rozpakowujesz pogramem, ktory mozesz pobrac sobie stad http://rarlab.com/rar/rarlinux-3.7.b1.tar.gz.
Dokladne instrukcje obslugi powinny byc w paczce.

Pozdrawiam!
 


oldgoj

  • Gość
Jak zainstalowac cokolwiek w Ubuntu - co klikac co wpisywac i gd
« Odpowiedź #7 dnia: 2007-02-19, 12:22:00 »
2007-02-18 17:38:49 MagiXlitE napisał:

> Witam.
 > Jak w temacie, może dowiem się od kogoś jak zainstalować dodatkowe oprogramowanie na Ubuntu
Ubuntuma Debiana "pod maską" - tam wystarczy skonfigurować apt'a i potem apt-get install kadu itd.
Tu masz howto do apt'a: http://www.debian.org/doc/manuals/apt-howto/ch1.pl.html
Debian to naprawdę fajny system, warto go wypróbować.