Nowe posty

Autor Wątek: dodawanie userów  (Przeczytany 3188 razy)

kuba_g

  • Gość
dodawanie userów
« dnia: 2007-02-13, 13:35:16 »
Witam..

Mam takie pytanie... Czy istanieje możliwośc dodania wielu użytkowników jednoczesnie do systemu, z takim samym hasłem i katalogiem domowym nie w /home ale np w /klient/home?

dzięki z góry za odpowiedzi

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
dodawanie userów
« Odpowiedź #1 dnia: 2007-02-13, 13:54:22 »
2007-02-13 13:35:16 kuba_g napisał:

> Witam..
 >
 > Mam takie pytanie... Czy istanieje możliwośc dodania wielu użytkowników jednoczesnie do
 > systemu, z takim samym hasłem i katalogiem domowym nie w /home ale np w /klient/home?
 >
 > dzięki z góry za odpowiedzi

Witam!

Jeszcze nie jestem na tyle doswiadczony w linuksie, wiec sie nie orientuje czy mozna zrobic wspolny katalog dla kazdego usera, ale podejrzewam, ze katalog taki wiaze sie z tym, zeby byla mozliwosc wymiany plikow miedzy userami. Jesli dobrze mysle, w takim przypadku istnieje mozliwosc (jesli sie nie myle i dobrze pamietam) udostepniania katalogow domowych innym userom bez potrzeby podawania hasla (lub z haslem), musisz pogrzebac w ustawieniach udostepniania katalogow innym userom, ale nie myl tego z udostepnianiem plikow innym userom z sieci:D

Pozdrawiam!

sajan

  • Gość
dodawanie userów
« Odpowiedź #2 dnia: 2007-02-13, 14:55:21 »
> Mam takie pytanie... Czy istanieje możliwośc dodania wielu użytkowników jednoczesnie do
 > systemu, z takim samym hasłem i katalogiem domowym nie w /home ale np w /klient/home?

Tak, hasla dla uzytkownikow sa niezalezne od siebie, wiec nic nie stoi na przeszkodzie, aby wszystkie byly takie same.

Z katalogiem domowym kwestia wyglada podobnie. Informacje o katalogu domowym uzytkownika zawiera plik /etc/passwd wystarczy wyedytowac, a katalog domowy uzytkownika ulegnie zmianie (mozna wiec ustawic dowolna sciezke). Istotne jest jednak, aby uzytkownik mial prawa do zapisu w katalogu domowym, najlatwiej bedzie to ustawic zapisujac wszystkich uzytkownikow do tej samej grupy i nadajac prawa zapisu do tego katalogu dla grupy. W tej sytuacji przydatne moze sie okazac ustawienie 'lepkiego bitu' dla katalogu (patrz wikipedia, albo google).

Nawiazujac do wypowiedzi roobal'a, najlatwiej wspoldzielic pliki przez nadawanie praw do odczytu dla wspolnej grupy (np. users), mozna tez utworzyc katalog do udostepniania plikow na zasadach omowionych w poprzednim akapicie.

Pozdrawiam
sajan


kuba_g

  • Gość
dodawanie userów
« Odpowiedź #3 dnia: 2007-02-13, 16:16:05 »
chodiło mi o cos innego..

kazdy user ma swoj własny katalog taki sam jak nazwa uzytkownika

kazdy user ma takie samo has ktore sam indywidualnie zmieni

musze dodac około 200 naraz i nie chce tego robic indywidualnie tylko chce to jakos zautomatyowac i pytam w jaki sposób...

chmooreck

  • Gość
dodawanie userów
« Odpowiedź #4 dnia: 2007-02-13, 19:35:58 »
napisz sobie skrypt...
man bash
man adduser
google

severson

  • Gość
dodawanie userów
« Odpowiedź #5 dnia: 2007-02-13, 20:51:20 »
2007-02-13 19:35:58 chmooreck napisał:

> napisz sobie skrypt...
 > man bash
 > man adduser
 > google

Napiszę trochę więcej niż człowiek wyżej, który (moim zdaniem) udaje że wie o co chodzi ;)

Na początek:
man bash
(dokładnie chodzi o pętle for i przekierowania wejścia-wyjścia)

man passwd

man adduser
lub
man useradd
tu moga być różnice między dystrybucjami, może się zdarzyć, że nie bedzie cię pytać o hasło, jeśli pyta, to trzeba zrobić tak, żeby nie pytał ;)
Z katalogiem domowym nie będzie problemu, bo powinna być opcja od tego.

Gorzej z hasłami: zależy jaka dystrybucja itp. W niektórych polecenie passwd (lub adduser, nie pamiętam) ma parametr, który pozwala wczytać nowe hasło ze standardowego wejścia. Oznacza to, że można hasło podać na standardowe wejście (oczywiste, nie?). Jeśli znajdziesz taki parametr to możesz zacząć skakać, śpiewać, krzyczeć "Yes! Yes! Yes!" lub podjąć inne czynności uzewnętrzniające radość ;) i przestać czytać w tym miejscu.



Jeśli nie, to można jeszcze bawić się w pliku /etc/shadow w ustawianie ręczne. Ale nie jest tak źle jak to wygląda, bo vim potrafi cuda.

Przykładowe cuda, które mogą się przydać w tej sytuacji:
f
- znajduje następny i ustawia na nim kursor
d$
 - usunięcie wszystkiego do końca linii
"y$
 - "skopiuj" wszystko od tego miejsca do końca linii do "schowka" oznaczonego
"p
 - "wklej" tekst z "jak wyżej" ;)
:w
 - zapis
:q
 - wyjście
:q!
 - wyjście bez zapisu.


i dwa najpiękniejsze (zwłaszcza jak się ich używa razem):

 - zostanie wykonane razy, np 16f@ - znajduje szesnastą małpkę od bieżącego miejsca
qq
 - od teraz możemy zrobić krócej przez @

Powinno wystarczyć, jeśli nie, to trzeba doszukać.

Oczywiście nie ponoszę odpowiedzialności za skutki nieprawidłowego korzystania z porad, ani nawet ich prawidłowego użycia ;)

xavery

  • Gość
dodawanie userów
« Odpowiedź #6 dnia: 2007-02-14, 12:57:46 »
> chodiło mi o cos innego..
 >
 > kazdy user ma swoj własny katalog taki sam jak nazwa uzytkownika
 >
 > kazdy user ma takie samo has ktore sam indywidualnie zmieni
 >
 > musze dodac około 200 naraz i nie chce tego robic indywidualnie tylko chce to jakos
 > zautomatyowac i pytam w jaki sposób...

Ja bym zrobił mniej więcej tak:
Potrzebne by było zakodowane hasło początkowe dla wszystkich użytkowników. Można je pobrać np z pliku /etc/shadow z własnego wpisu
lub z nowegoi użytkownika. Oczywiście nie może to być hasło "produkcyjne" a jakieś początkowe, ogólnie dostępne.
Jak mamy hasło i jakąś listę userów (załóżmy, że zawartą w pliku lista_userow) to możemy wszystkim założyć konta np. w ten sposób:

while read i; do
useradd -d /katalog/${i} -p 'zakodowane_haslo' [dodatkowe opcje] $i
passwd -e $i # Wymuszenie zmiany hasła
done < lista_userow