Nowe posty

Autor Wątek: Odmontowanie /home  (Przeczytany 2318 razy)

toloxx

  • Gość
Odmontowanie /home
« dnia: 2007-02-09, 12:48:17 »
W tej chwili nie mam możliwości sprawdzenia tego na linuksie, ale mam pytanie do was.
Czy bezproblemowo po załadowaniu środowiska graficznego da się odmontować folder "/home" (jeżeli oczywiście jest założony na osobnej partycji)? Czy też może wyskakuje coś w stylu "device busy"?
Chodzi mi o to, że chcę mieć dwie partycje /home, pierwsza domyślnie montowana przy uruchomieniu systemu, a druga zaszyfrowana, która mógłbym ręcznie zamontować po uprzednim odmontowaniu /home - dlatego się pytam ;)

Maciek_Rutecki

  • Gość
Odmontowanie /home
« Odpowiedź #1 dnia: 2007-02-09, 13:13:52 »
2007-02-09 12:48:17 toloxx napisał:

> W tej chwili nie mam możliwości sprawdzenia tego na linuksie, ale mam pytanie do was.
 > Czy bezproblemowo po załadowaniu środowiska graficznego da się odmontować folder
 > "/home" (jeżeli oczywiście jest założony na osobnej partycji)? Czy też może wyskakuje
 > coś w stylu "device busy"?
 > Chodzi mi o to, że chcę mieć dwie partycje /home, pierwsza domyślnie montowana przy
 > uruchomieniu systemu, a druga zaszyfrowana, która mógłbym ręcznie zamontować po uprzednim
 > odmontowaniu /home - dlatego się pytam ;)

Nie loguj się jako zwykły użytkownik, tylko jako root pod konsolą odmontuj.

--
Maciek

toloxx

  • Gość
Odmontowanie /home
« Odpowiedź #2 dnia: 2007-02-09, 13:28:27 »
> Nie loguj się jako zwykły użytkownik, tylko jako root pod konsolą odmontuj.

Zależałoby mi na tym, żeby można było odmontować podczas gdy już gnome jest załadowany, choćby poprzez sudo umount /home

Jeżeli nie da się tego w ten sposób (czy może się da?) to pogrzebię w skryptach startowych i tam dopiszę montowanie szyfrowanej partycji.

Maciek_Rutecki

  • Gość
Odmontowanie /home
« Odpowiedź #3 dnia: 2007-02-09, 13:53:11 »
2007-02-09 13:28:27 toloxx napisał:

>  > Nie loguj się jako zwykły użytkownik, tylko jako root pod konsolą odmontuj.
 >
 > Zależałoby mi na tym, żeby można było odmontować podczas gdy już gnome jest załadowany, choćby
 > poprzez sudo umount /home
 >
 > Jeżeli nie da się tego w ten sposób (czy może się da?) to pogrzebię w skryptach startowych i
 > tam dopiszę montowanie szyfrowanej partycji.

Możesz zamontować w trybie do odczytu.

--
Maciek