Nowe posty

Autor Wątek: mkfs.ext3  (Przeczytany 2281 razy)

toloxx

  • Gość
mkfs.ext3
« dnia: 2007-01-30, 12:21:50 »
Jak prawidłowo założyć system plików ext3 za pomocą tego polecenia? Czy trzeba jeszcze coś dopisywać. Nie jestem pewny czy nie trzeba tego zrobić tak:
mkfs.ext3 /dev/hda1 -j
ten '-j' żeby włączyć journaling.
Czy domyślnie jest włączany journaling przy ext3? I czy wogóle powinienem jeszcze wpisywać jakieś dodatkowe parametry, żeby DOBRZE założyć ext3?
Nie chodzi mi o to, żeby system plików na partycji po prostu był, ale żeby te defaultowe ustawienia w jakiś sposób nie obniżały wydajności.

PS. Muszę założyć ręcznie ext3, nie moge użyć żadnego gparted itp.

localghost

  • Gość
mkfs.ext3
« Odpowiedź #1 dnia: 2007-01-30, 12:24:58 »
2007-01-30 12:21:50 toloxx napisał:

> Jak prawidłowo założyć partycję ext3 za pomocą tego polecenia? Czy trzeba jeszcze coś dopisywać.
 > Nie jestem pewny czy nie trzeba tego zrobić tak:
 > mkfs.ext3 /dev/hda1 -j
 > ten '-j' żeby włączyć journaling.
 > Czy domyślnie jest włączany journaling przy ext3?

wyciag z mana:
If called as  mkfs.ext3  a  journal  is created as if the -j option was specified.

zerknij tez na http://forums.gentoo.org/viewtopic-t-305871.html

toloxx

  • Gość
mkfs.ext3
« Odpowiedź #2 dnia: 2007-01-30, 13:02:16 »
OK dzięki za linka.
Widzę, że za pomocą tune2fs da się wiele rzeczy pozmieniać i zoptymalizować. Pobawię się tym.
Ale na początek konkretnie chodzi mi o to, czy przy tworzeniu podawać jakieś dodatkowe parametry takie jak wielkość dziennika, wielkość bloku, czy nie wpisywać i wtedy ustawią się domyślne, tylko nie wiem czy będą optymalne :|

localghost

  • Gość
mkfs.ext3
« Odpowiedź #3 dnia: 2007-01-30, 13:26:11 »
2007-01-30 13:02:16 toloxx napisał:

> OK dzięki za linka.
 > Widzę, że za pomocą tune2fs da się wiele rzeczy pozmieniać i zoptymalizować. Pobawię się tym.
 > Ale na początek konkretnie chodzi mi o to, czy przy tworzeniu podawać jakieś dodatkowe
 > parametry takie jak wielkość dziennika, wielkość bloku, czy nie wpisywać i wtedy ustawią się
 > domyślne, tylko nie wiem czy będą optymalne :|
 >

optymalne tez zalezy do czego ... jezeli masz juz jakies partycje ext3 zalozone to ta zrob z takimi samymi parametrami, poszukaj tez na googlach jakis testow wydajnosciowych poszczegolnych opcji

chmooreck

  • Gość
mkfs.ext3
« Odpowiedź #4 dnia: 2007-01-30, 13:27:04 »
jak nie wiesz, czy będą optymalne, to lepiej nic nie ruszaj, bo jeszcze bardziej zepsujesz... najpierw wiedza, a potem eksperymenty

toloxx

  • Gość
mkfs.ext3
« Odpowiedź #5 dnia: 2007-01-30, 14:17:56 »
> optymalne tez zalezy do czego ... jezeli masz juz jakies partycje ext3 zalozone to ta zrob z
 > takimi samymi parametrami, poszukaj tez na googlach jakis testow wydajnosciowych poszczegolnych
 > opcji

No fakt, ogólnie partycja na różnej wielkości pliki, rozmiar partycji ok: 60GB, uprzednio zaszyfrowana AES'em.
ext3 chcę ze względu na to, że to chyba najbezpieczniejszy system plików.

Hm... teraz mi się wspomniało, że gparted pokazuje dokładnie z jakimi parametrami odpala poszczególne programy do tworzenia partycji, więc odgapie się i spisze sobie, a potem założę ręcznie.