Nowe posty

Autor Wątek: Data instalacji systemu (wiek)  (Przeczytany 3737 razy)

Kondziek

  • Gość
Data instalacji systemu (wiek)
« dnia: 2007-01-26, 20:05:26 »
Witam!

Korzystam z PLD 2.0 (Ac) i chcialbym poznac date instalacji systemu, w calu mozna powiedziec troche smiesznym - obchodzenia urodzin ;p
No ale to nie wazne.
Przerobilem juz kilka spraw:

1)
# uname -a
Pokazuje date instalacji samego kernela, co nie daje wymiernych wynikow, zwlaszcza, ze instaluje co nowe jajka

2)
Sprawdzenie daty postawienia systemu plikow (tune2fs / reiserfstune)
Nie zdaje u mnie egzaminu, ze wzgledu na to, ze zmienialem hdd od czasu instalacji.

3) Poszukanie najstarszego pliku w /
Niestety znalazlo pliki modyfikowany nawet kilka lat przed instalacja PLD (sic!)

4) Data modyfikacji /etc/pld-relase
Cos juz blisko, cieplo, ale dalej nie to. Plik pochodzi z pakietu issues i gdy byla zmieniana wersja z 1.99 na 2.0 plik zostal zaktualizowany.

Czy ma ktos jakies pomysly, sposoby na ustalenie tej daty?
Zachecam do burzy mozgow.

Pozdatwiam!

Offline Robert

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2516
    • Zobacz profil
Data instalacji systemu (wiek)
« Odpowiedź #1 dnia: 2007-01-26, 20:25:11 »
2007-01-26 20:05:26 Kondziek napisał:


 > 2)
 > Sprawdzenie daty postawienia systemu plikow (tune2fs / reiserfstune)
 > Nie zdaje u mnie egzaminu, ze wzgledu na to, ze zmienialem hdd od czasu instalacji.

Czy to znaczy, że wszystkie partycje były zakładane od nowa?
Czy pamiętasz skąd instalowałeś system?
Zanim popełnisz grafomaństwo: 1 | 2 | 3
Baza RPM Jak szukać informacji

xavery

  • Gość
Data instalacji systemu (wiek)
« Odpowiedź #2 dnia: 2007-01-26, 20:46:52 »
> Korzystam z PLD 2.0 (Ac) i chcialbym poznac date instalacji systemu, w calu mozna powiedziec
 > troche smiesznym - obchodzenia urodzin ;p

Będzie imprezka?:)

 > 3) Poszukanie najstarszego pliku w /
 > Niestety znalazlo pliki modyfikowany nawet kilka lat przed instalacja PLD (sic!)

Well... zmieniłes HDD, upgrejdowales system czyli zatarłeś wszystkie ślady i chcesz wiedzieć czy okres kiedy używaleś Windowsa uległ przedawnieniu?:) Pliki w systemie mogą być starsze niż instalacja systemu ponieważ mogą pochodzić z paczek które je zawierają. Ja bym wyszedł z takiego założenia: instalując i apgrejdując PLD za każdym razem musiałeś generować initrd które nie należy do żadnej paczki. Jeśli więc ich nie usuwałeś to znajdź najstarszy:)

ZipoKing

  • Gość
Data instalacji systemu (wiek)
« Odpowiedź #3 dnia: 2007-01-26, 21:25:33 »
Nie wszystkie pliki na systemie plików wylazły z jakiś paczek. Poszukaj w /var oraz przeszukaj swój katalog domowy (łącznie z plikami/katalogami ukrytymi) - może się jakiś rodzynek uchował niemodyfikowany przez ten czas. A odnośnie imprezki - piszę się rękami i nogami :-)

P.S. Ja swoją datę nawrócenia pamiętam: 04.03.2003 (Red Hat 7.2 - pamiętam jak dziś, nie działał mi CD i karta dźwiękowa) :-)

xis

  • Gość
Data instalacji systemu (wiek)
« Odpowiedź #4 dnia: 2007-01-26, 21:25:36 »
Tudzież - jeśli archiwizowałeś logi np. za pomocą logrotate - znajdź najstarszy wpis w logu :)

xavery

  • Gość
Data instalacji systemu (wiek)
« Odpowiedź #5 dnia: 2007-01-26, 21:46:15 »
2007-01-26 21:25:36 xis napisał:

> Tudzież - jeśli archiwizowałeś logi np. za pomocą logrotate - znajdź najstarszy wpis w logu :)
 >
 Też myślałem o logach ale one są obcinane przez logrotate, więc szukałem szukałem innych plików które nie należałyby do żadnego pakietu i nie byłyby narażone na skasowanie/modyfikację. Wybór padł na initrd (o ile użytkownik korzysta z tego).

xis

  • Gość
Data instalacji systemu (wiek)
« Odpowiedź #6 dnia: 2007-01-26, 21:55:15 »
2007-01-26 21:46:15 xavery napisał:

> 2007-01-26 21:25:36 xis napisał:
 >
 > > Tudzież - jeśli archiwizowałeś logi np. za pomocą logrotate - znajdź najstarszy wpis w
 > logu :)
 >  >
 >  Też myślałem o logach ale one są obcinane przez logrotate, więc szukałem szukałem innych
 > plików które nie należałyby do żadnego pakietu i nie byłyby narażone na skasowanie/modyfikację.
 > Wybór padł na initrd (o ile użytkownik korzysta z tego).

Faktycznie, obcinanie logów dyskwalifikuje mój pomysł.

Heh, to będzie trywialne, ale...
Nie wiem jaki jets instalator w PLD, ale w np. RedHacie jest anaconda, która... zapisuje plik z logiem z instalacji systemu w katalogu roota.
Może i u Ciebie admin zapomniał go usunąć?
Taka wariacja trochę i raczej marne szanse, ale kto wie... ;)

xavery

  • Gość
Data instalacji systemu (wiek)
« Odpowiedź #7 dnia: 2007-01-27, 00:28:44 »
> Heh, to będzie trywialne, ale...
 > Nie wiem jaki jets instalator w PLD, ale w np. RedHacie jest anaconda, która... zapisuje plik z
 > logiem z instalacji systemu w katalogu roota.

Cechą charakterystyczną PLD (dla niektórych to wada, dla innych zaleta) jest praktycznie brak instalatora:) PLD jest instalowane najczęściej z innego sytemu z pomocą chroot'owanego srodowiska

Kondziek

  • Gość
Data instalacji systemu (wiek)
« Odpowiedź #8 dnia: 2007-01-29, 22:33:33 »
Troche watku nie sledzilem, wiec teraz troche sie wypowiem...

1) Partycje byly stawiane od nowa ze wzgledu na to, ze wczesniej byly tam ntfs, wiec odczytanie z tego raczej jest niemozliwe.

2) Co do initrd - PLD ma to do siebie, ze zostawia tylko jedna wsteczna wersje initrd (initrd.old) a pozostalych sie pozbywa, wiec zegnaj kolejny sposobie...

3) Imprezka bedzie, jak tylko dowiem sie co to za dzien i bede w 100% pewny ;-)

btw. na poczatku mojego nawracania karta muzyczna tez nie dzialala ;-)

4) Z katalogu /var srednio mozna cos wyczytac w moim przypadku, ze wzgledu na to, ze logi byly archiwizowane automatycznie, a pozniej kiedy widzialem, ze jakies starocie leza, to wyrzucalem, bo to naprawde "roslo w sile"

Ale sposob sie chyba znalazl... Log instalacyjny. Prawda, ze PLD nie ma jako takiego instalatora i zwykle sie instaluje z chroota, ale mnie chroot cos burczal, wiec wykorzystalem miniiso i znalazlem plik /var/log/installer z dokladnym zapisem instalacji. Tak wiec chyba jestem w domu :)