Nowe posty

xx Problem ze sterownikami. (5)
2024-04-13, 21:25:16
xx Instalacja xfce4 (2)
2024-04-13, 16:20:17
xx Serie kompilacji bez instalacji dla “emerge” w Gentoo (2)
2024-04-08, 18:40:04
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (17)
2024-04-05, 10:03:46
xx Problem z Linux Lite po instalacji (3)
2024-04-03, 14:23:40
xx Jak właczyć num locka przy starcie systemu debian 12? (12)
2024-04-02, 17:43:54
xx Brak dźwieku w systemie. (5)
2024-04-02, 16:13:41
xx Dystrybucja pod HP Omen (7)
2024-03-29, 11:33:05
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
2024-03-27, 21:08:23
xx Ile pingwinów? (1)
2024-03-27, 08:59:24

Autor Wątek: Mandriwa na HD stacjonarnym i WIN XP na przenośmym  (Przeczytany 3573 razy)

zigi888

  • Gość
Mandriwa na HD stacjonarnym i WIN XP na przenośmym
« dnia: 2007-01-25, 08:49:42 »
Chcę mieć Mandrivę 2007 w domowym kompie na stacjonarnym dysku, ale jako, że w pracy robię pod Winem XP muszę mieć możliwość przejścia pod XP-ka.
Czyli wkładać umeblowany dysk windowsowy i jeżeli: 1°-kieszeń pusta -rusza Mandriva; 2°-kieszeń pełna -rusza XP.
Lubię prostotę więc nie chciałbym wyświetlania pola wyboru Linux/Windows, no chyba że w setupie.
Kiedyś kumpel miał tak zrobione w Mandrake'u 9.0 i bardzo mi się to podobało.
Ma ktoś pomysł jak to zrobić, ewentualnie jakieś linki które zbliżą mnie do celu?

W linuxie jestem ciemny, więc docenię wszelką prostotę ewentualnych instrukcji.

dzordz

  • Gość
Mandriwa na HD stacjonarnym i WIN XP na przenośmym
« Odpowiedź #1 dnia: 2007-01-25, 09:58:37 »
2007-01-25 08:49:42 zigi888 napisał:

> Chcę mieć Mandrivę 2007 w domowym kompie na stacjonarnym dysku, ale jako, że w pracy robię pod
 > Winem XP muszę mieć możliwość przejścia pod XP-ka.
 > Czyli wkładać umeblowany dysk windowsowy i jeżeli: 1°-kieszeń pusta -rusza Mandriva; 2°-kieszeń
 > pełna -rusza XP.

 >
a próbowałeś tak:
 podałącz obie kieszenie do pcta wybierz w biosie uruchamianie dysku   winxp poczym go wyjmij i zobacz co sie stanie. i pożągluj kieszniami

mozesz takze uruchamiac zawsze linuxa a jego bootloader uruchomi winxp na kazde zawołanie

pzdr
dzordz

agamemnons

  • Gość
Mandriwa na HD stacjonarnym i WIN XP na przenośmym
« Odpowiedź #2 dnia: 2007-01-25, 19:14:37 »
2007-01-25 08:49:42 zigi888 napisał:

> Chcę mieć Mandrivę 2007 w domowym kompie na stacjonarnym dysku, ale jako, że w pracy robię pod
 > Winem XP muszę mieć możliwość przejścia pod XP-ka.
 > Czyli wkładać umeblowany dysk windowsowy i jeżeli: 1°-kieszeń pusta -rusza Mandriva; 2°-kieszeń
 > pełna -rusza XP.
 > Lubię prostotę więc nie chciałbym wyświetlania pola wyboru Linux/Windows, no chyba że w
 > setupie.
 > Kiedyś kumpel miał tak zrobione w Mandrake'u 9.0 i bardzo mi się to podobało.
 > Ma ktoś pomysł jak to zrobić, ewentualnie jakieś linki które zbliżą mnie do celu?
 >
 > W linuxie jestem ciemny, więc docenię wszelką prostotę ewentualnych instrukcji.
 >
 Powiem tak że miałem w identyczny sposób zrobione tylko ze jako podstawowy miałem WinXp a na drugim przenośnym Ubuntu czy Knoppix po zaintstalowania boot loadera na podstawowym dysku czyli hd0 i przy próbe odpalenia systemu podczas gdy wyjęty był HD przenośny (z linuxem) boot loader wywalałm jakis tam błąd i zaden systemik sie nie łądował. Ja zrobiłbym tak: wrzucił boot loadera na dyskietke, w boot loader-ze na dyskietce (jest jakis plik ale nie pamiętam do konca) ustawił XP jako pierwszy z listy do odpalania i czas wyboru z listu ustawił jako zero sek. I w taki oto sposób po podłączeniu HD przenśnego i "wetknięciu" dyskietki w stacje dyskietek automatycznie bedzie łądował się XP.
Ale jak dokładnie dokonac tych zmian to muszisz poszperac po necie bo nie robiłem tego,awiem z tąd bo czytałem duzo na tema t GRUB-asa.

dzordz

  • Gość
Mandriwa na HD stacjonarnym i WIN XP na przenośmym
« Odpowiedź #3 dnia: 2007-01-25, 20:58:07 »
 > sposób po podłączeniu HD przenśnego i "wetknięciu" dyskietki w stacje dyskietek
 

 a jak kolega nie ma stacji dyskietek?

dzordz

agamemnons

  • Gość
Mandriwa na HD stacjonarnym i WIN XP na przenośmym
« Odpowiedź #4 dnia: 2007-01-25, 22:40:04 »
2007-01-25 20:58:07 dzordz napisał:

>
 >  > sposób po podłączeniu HD przenśnego i "wetknięciu" dyskietki w stacje
 > dyskietek
 >  
 >
 >  a jak kolega nie ma stacji dyskietek?
 >
 > dzordz
YYYYYYY - to nie wiem

co do odpalania systemu poprzez kolejności botowania gdzie u mnie Ubuntu był na HDC a XP na HDA to nie było to tak kolorowo jak pisałeś. Robiłęm jak opisałeś wyzej dzordz i wywalało też błędy.

dzordz

  • Gość
Mandriwa na HD stacjonarnym i WIN XP na przenośmym
« Odpowiedź #5 dnia: 2007-01-25, 23:02:02 »
 >
 > co do odpalania systemu poprzez kolejności botowania gdzie u mnie Ubuntu był na HDC a XP na HDA
 > to nie było to tak kolorowo jak pisałeś. Robiłęm jak opisałeś wyzej dzordz i wywalało też błędy.
 >

jak kiedyś miałem 2 dyski w pcie to zrobiłem tak:

1 dysk  mandriva z grubem ustawiona w biosie jako pierwszy do odpalenia ,
 z gruba mogłem odpalac winxp z drugiego dysku i geexboxa z pendrive

2 dysk winxp

kazdy z dysków mógłbyć wyjety, a z dugiego system smigał az miło.

pzdr
dzordz

zigi888

  • Gość
Mandriwa na HD stacjonarnym i WIN XP na przenośmym
« Odpowiedź #6 dnia: 2007-01-26, 07:44:46 »
2007-01-25 23:02:02 dzordz napisał:

>
 >  >
 >  > co do odpalania systemu poprzez kolejności botowania gdzie u mnie Ubuntu był na HDC a XP
 > na HDA
 >  > to nie było to tak kolorowo jak pisałeś. Robiłęm jak opisałeś wyzej dzordz i wywalało też
 > błędy.
 >  >
 >
 > jak kiedyś miałem 2 dyski w pcie to zrobiłem tak:
 >
 > 1 dysk  mandriva z grubem ustawiona w biosie jako pierwszy do odpalenia ,
 >  z gruba mogłem odpalac winxp z drugiego dysku i geexboxa z pendrive
 >
 > 2 dysk winxp
 >
 > kazdy z dysków mógłbyć wyjety, a z dugiego system smigał az miło.
 >
 > pzdr
 > dzordz

zigi888

  • Gość
Mandriwa na HD stacjonarnym i WIN XP na przenośmym
« Odpowiedź #7 dnia: 2007-01-26, 07:58:42 »
2007-01-26 07:44:46 zigi888 napisał:

> 2007-01-25 23:02:02 dzordz napisał:
 >
 > >
 >  >  >
 >  >  > co do odpalania systemu poprzez kolejności botowania gdzie u mnie Ubuntu był na HDC
 > a XP
 >  > na HDA
 >  >  > to nie było to tak kolorowo jak pisałeś. Robiłęm jak opisałeś wyzej dzordz i
 > wywalało też
 >  > błędy.
 >  >  >
 >  >
 >  > jak kiedyś miałem 2 dyski w pcie to zrobiłem tak:
 >  >
 >  > 1 dysk  mandriva z grubem ustawiona w biosie jako pierwszy do odpalenia ,
 >  >  z gruba mogłem odpalac winxp z drugiego dysku i geexboxa z pendrive
 >  >
 >  > 2 dysk winxp
 >  >
 >  > kazdy z dysków mógłbyć wyjety, a z dugiego system smigał az miło.
 >  >
 >  > pzdr
 >  > dzordz
 >


Uściślając: instalowałem Mandrivę mając Wina w kieszeni ;  jako miejsce instalacji bootloadera wskazałem MBR. I porobiło się tak, że Mandriwa się uruchamia, XP - nie. Co gorsza XP nie uruchamia się już także jak odstawię dysk z Linuchem. (Rozumiem że loader nadpisał się w XP?)

I takie pytanie, zasadnicze: gdzie ładować gruba?
Dodam, że jak ktoś słusznie zauważył można nie mieć stacji 1,44 - i tak to jest w moim przpadku.

dzordz

  • Gość
Mandriwa na HD stacjonarnym i WIN XP na przenośmym
« Odpowiedź #8 dnia: 2007-01-26, 10:22:29 »
 > Uściślając: instalowałem Mandrivę mając Wina w kieszeni ;  jako miejsce instalacji bootloadera
 > wskazałem MBR. I porobiło się tak, że Mandriwa się uruchamia, XP - nie. Co gorsza XP nie
 > uruchamia się już także jak odstawię dysk z Linuchem. (Rozumiem że loader nadpisał się w XP?)
 >
 
a jak wyjmiesz dysk z linuxem to masz menu startowe ? jezeli tak to grub nadpisał tobie mbr na dysku z winxp .
zedytuj jako root plik menu.lst w (w linuxie)
/boot/grub/menu.lst
i zmien wpis z windowsem na taki , lub dopisz


title=Windows
map (hd1) (hd0)
map (hd0) (hd1)
root(hd1,0)
chainloader +1

 >I takie pytanie, zasadnicze: gdzie ładować gruba?
 wg mnie najlepiej mbr dysku z linuxem

pzdr
dzordz

zigi888

  • Gość
Mandriwa na HD stacjonarnym i WIN XP na przenośmym
« Odpowiedź #9 dnia: 2007-01-27, 16:54:52 »
2007-01-26 10:22:29 dzordz napisał:

>
 >  > Uściślając: instalowałem Mandrivę mając Wina w kieszeni ;  jako miejsce instalacji
 > bootloadera
 >  > wskazałem MBR. I porobiło się tak, że Mandriwa się uruchamia, XP - nie. Co gorsza XP nie
 >  > uruchamia się już także jak odstawię dysk z Linuchem. (Rozumiem że loader nadpisał się w
 > XP?)
 >  >
 >  
 > a jak wyjmiesz dysk z linuxem to masz menu startowe ? jezeli tak to grub nadpisał tobie mbr na
 > dysku z winxp .
 > zedytuj jako root plik menu.lst w (w linuxie)
 > /boot/grub/menu.lst
 > i zmien wpis z windowsem na taki , lub dopisz
 >
 >
 > title=Windows
 > map (hd1) (hd0)
 > map (hd0) (hd1)
 > root(hd1,0)
 > chainloader +1
 >
 >  >I takie pytanie, zasadnicze: gdzie ładować gruba?
 >  wg mnie najlepiej mbr dysku z linuxem
 >
 > pzdr
 > dzordz

zigi888

  • Gość
Mandriwa na HD stacjonarnym i WIN XP na przenośmym
« Odpowiedź #10 dnia: 2007-01-27, 17:03:06 »
2007-01-27 16:54:52 zigi888 napisał:

> 2007-01-26 10:22:29 dzordz napisał:
 >
 > >
 >  >  > Uściślając: instalowałem Mandrivę mając Wina w kieszeni ;  jako miejsce instalacji
 >  > bootloadera
 >  >  > wskazałem MBR. I porobiło się tak, że Mandriwa się uruchamia, XP - nie. Co gorsza
 > XP nie
 >  >  > uruchamia się już także jak odstawię dysk z Linuchem. (Rozumiem że loader nadpisał
 > się w
 >  > XP?)
 >  >  >
 >  >  
 >  > a jak wyjmiesz dysk z linuxem to masz menu startowe ?

DOKŁADNIE TAK

jezeli tak to grub nadpisał tobie
 > mbr na
 >  > dysku z winxp .
 >  > zedytuj jako root plik menu.lst w (w linuxie)
 >  > /boot/grub/menu.lst
 >  > i zmien wpis z windowsem na taki , lub dopisz
 >  >
 >  >
 >  > title=Windows
 >  > map (hd1) (hd0)
 >  > map (hd0) (hd1)
 >  > root(hd1,0)
 >  > chainloader +1
 >  >
 >  >  >I takie pytanie, zasadnicze: gdzie ładować gruba?
 >  >  wg mnie najlepiej mbr dysku z linuxem
 >  >
 >  > pzdr
 >  > dzordz
 >

Noo muszę popróbować. Niestety dopiero jutro będę miał czas  się tym zająć.
Póki co dzięki za materiał do przemyśleń i testów !.
Jak się posunę, dam znać jak sprawa wygląda...

zigi888

  • Gość
Mandriwa na HD stacjonarnym i WIN XP na przenośmym
« Odpowiedź #11 dnia: 2007-01-30, 08:11:08 »
2007-01-26 10:22:29 dzordz napisał:

>
 >  > Uściślając: instalowałem Mandrivę mając Wina w kieszeni ;  jako miejsce instalacji
 > bootloadera
 >  > wskazałem MBR. I porobiło się tak, że Mandriwa się uruchamia, XP - nie. Co gorsza XP nie
 >  > uruchamia się już także jak odstawię dysk z Linuchem. (Rozumiem że loader nadpisał się w
 > XP?)
 >  >
 >  
 > a jak wyjmiesz dysk z linuxem to masz menu startowe ? jezeli tak to grub nadpisał tobie mbr na
 > dysku z winxp .
 > zedytuj jako root plik menu.lst w (w linuxie)
 > /boot/grub/menu.lst
 > i zmien wpis z windowsem na taki , lub dopisz
 >
 >
 > title=Windows
 > map (hd1) (hd0)
 > map (hd0) (hd1)
 > root(hd1,0)


 > chainloader +1
 >
 >  >I takie pytanie, zasadnicze: gdzie ładować gruba?
 >  wg mnie najlepiej mbr dysku z linuxem
 >
 > pzdr
 > dzordz

Dwa wieczory próbowałem przeinstalować mandrivę tak, żeby mieć układ, który proponujesz tj.
" 1 dysk mandriva z grubem ustawiona w biosie jako pierwszy do odpalenia ,
 z gruba mogłem odpalac winxp z drugiego dysku i geexboxa z pendrive"."

ale mam chyba problem z ulokowaniem gruba na dysku linuxowym.

Przy instalacji w trybie graficznym tam niewiele co można wybrać !. Jest pytanie tylko, bootloader czy ma być na dyskietce, w MBR czy na pierwszej sekcji głównej partycji.
Podobno można też wybrać między Lilo a Grubem ale chyba nie w trybie graficznym ??

Teraz mam tak: mogę wybrać przy starcie w menu loadera Linux/Windows.
Jak wyjmę dysk Win - wiesza się.
Ale ciekawe: jak włożę dysk z windowsowy, który nie miał wcześniej do czynienia z moim komuterem - automatycznie startuje windows, bez pola wyboru loadera.
Myślę, coby zrobić tak:
-zainstalować mandrivę jako jedyny system na dysku (z wyjętym dyskiem windowsowym).
-dysk z windowsem ustawić tak jak teraz czyli pierwszy w kolejności.
-czyli przy starcie -jak by był - powinien się ładować Win i w ogóle nie widzieć dysku z linuxem. Jak Wina nie ma to sprawa prosta.
-Głupoty gadam?? Nooo; jestem laikiem i to są zabawy logiczne tylko; nie mam pojęcia o trzewiach systemów, nie znam mechanizmu priorytetów, sekwencji i zależności w systemach operacyjnych.

pozdro.


a7v8x

  • Gość
Mandriwa na HD stacjonarnym i WIN XP na przenośmym
« Odpowiedź #12 dnia: 2007-01-30, 10:56:05 »
2007-01-30 08:11:08 zigi888 napisał:

> 2007-01-26 10:22:29 dzordz napisał:
 >
 > >
 >  >  > Uściślając: instalowałem Mandrivę mając Wina w kieszeni ;  jako miejsce instalacji
 >  > bootloadera
 >  >  > wskazałem MBR. I porobiło się tak, że Mandriwa się uruchamia, XP - nie. Co gorsza
 > XP nie
 >  >  > uruchamia się już także jak odstawię dysk z Linuchem. (Rozumiem że loader nadpisał
 > się w
 >  > XP?)
 >  >  >
 >  >  
 >  > a jak wyjmiesz dysk z linuxem to masz menu startowe ? jezeli tak to grub nadpisał tobie
 > mbr na
 >  > dysku z winxp .
 >  > zedytuj jako root plik menu.lst w (w linuxie)
 >  > /boot/grub/menu.lst
 >  > i zmien wpis z windowsem na taki , lub dopisz
 >  >
 >  >
 >  > title=Windows
 >  > map (hd1) (hd0)
 >  > map (hd0) (hd1)
 >  > root(hd1,0)
 >
 >
 >  > chainloader +1
 >  >
 >  >  >I takie pytanie, zasadnicze: gdzie ładować gruba?
 >  >  wg mnie najlepiej mbr dysku z linuxem
 >  >
 >  > pzdr
 >  > dzordz
 >
 > Dwa wieczory próbowałem przeinstalować mandrivę tak, żeby mieć układ, który proponujesz tj.
 > " 1 dysk mandriva z grubem ustawiona w biosie jako pierwszy do odpalenia ,
 >  z gruba mogłem odpalac winxp z drugiego dysku i geexboxa z pendrive"."
 >
 > ale mam chyba problem z ulokowaniem gruba na dysku linuxowym.
 >
 > Przy instalacji w trybie graficznym tam niewiele co można wybrać !. Jest pytanie tylko,
 > bootloader czy ma być na dyskietce, w MBR czy na pierwszej sekcji głównej partycji.
 > Podobno można też wybrać między Lilo a Grubem ale chyba nie w trybie graficznym ??
 >
 > Teraz mam tak: mogę wybrać przy starcie w menu loadera Linux/Windows.
 > Jak wyjmę dysk Win - wiesza się.
 > Ale ciekawe: jak włożę dysk z windowsowy, który nie miał wcześniej do czynienia z moim
 > komuterem - automatycznie startuje windows, bez pola wyboru loadera.
 > Myślę, coby zrobić tak:
 > -zainstalować mandrivę jako jedyny system na dysku (z wyjętym dyskiem windowsowym).
 > -dysk z windowsem ustawić tak jak teraz czyli pierwszy w kolejności.
 > -czyli przy starcie -jak by był - powinien się ładować Win i w ogóle nie widzieć dysku z
 > linuxem. Jak Wina nie ma to sprawa prosta.
 > -Głupoty gadam?? Nooo; jestem laikiem i to są zabawy logiczne tylko; nie mam pojęcia o
 > trzewiach systemów, nie znam mechanizmu priorytetów, sekwencji i zależności w systemach
 > operacyjnych.
 >
 > pozdro.
 >
 >

A nie mozesz - poprostu - podczas startu uruchomic bootowanie podczas POSTu plyty i miec w nosie bootloadery systemowe.
To jest najprostrze rozwiazanie.
W roznych plytach jest inaczej, albo F2 albo F10.

A wracajac do Twoich rozwazan, pamietaj, ze przy starcie systemu bios sprawdza sobie podlaczone dyski. Jezeli miales ustawione botowanie na dysk, ktory w tej chwili nie istnieje dla systemu (jest wyjety), to bios przestawia sie na pierwszy lepszy naped - kolejny z listy BOOT i najprawdopodobniej ustawia go jako pierwszy.

Sorry za brak polskich liter, ale pisze przez kilka kompow a nie chce mi sie zmieniac mapowania klawiatury.
Pozdro

dzordz

  • Gość
Mandriwa na HD stacjonarnym i WIN XP na przenośmym
« Odpowiedź #13 dnia: 2007-01-30, 15:47:40 »
> ale mam chyba problem z ulokowaniem gruba na dysku linuxowym.
 >
 > Przy instalacji w trybie graficznym tam niewiele co można wybrać !. Jest pytanie tylko,
 > bootloader czy ma być na dyskietce, w MBR czy na pierwszej

hm przy instalacji mandrivy przed ostatecznym uruchomieniem systemu mandriva "daje" uzytkownikowi mozliwosc graficznej konfiguracji , znajdziesz tam siec , rozdzielczosc , drukarki
no i program rozruchowy - domyślny jest lilo , ale mozna zmienic na gruba.

gdy jeszcze nie poddałeś sie to instaluj program rozruchowy w mbr dysku z linuxem - to z kolei wybiera sie na poczatku instalacji

pzdr
dzordz

zigi888

  • Gość
Mandriwa na HD stacjonarnym i WIN XP na przenośmym
« Odpowiedź #14 dnia: 2007-01-30, 18:41:49 »
 > A nie mozesz - poprostu - podczas startu uruchomic bootowanie podczas POSTu plyty i miec w
 > nosie bootloadery systemowe.
 > To jest najprostrze rozwiazanie.
 > W roznych plytach jest inaczej, albo F2 albo F10.
 
       Co znaczy "POST płyty" ? Chodzie Ci o wybór na poziomie     setupu?. (U mnie jest F11). Tak bym chciał, ale jak to zrobić?


 > A wracajac do Twoich rozwazan, pamietaj, ze przy starcie systemu bios sprawdza sobie podlaczone
 > dyski. Jezeli miales ustawione botowanie na dysk, ktory w tej chwili nie istnieje dla systemu
 > (jest wyjety), to bios przestawia sie na pierwszy lepszy naped - kolejny z listy BOOT i
 > najprawdopodobniej ustawia go jako pierwszy.

Ale jak wyjmę dysk z windowsem podpięty na IDE1 to nie szuka dalej (??) tylko się wiesza. Albo znajduje coś złego??  :-(


Pozdro.