Nowe posty

Autor Wątek: kernel Gentoo panikuje ;)  (Przeczytany 4599 razy)

  • Gość
kernel Gentoo panikuje ;)
« dnia: 2005-07-19, 13:03:41 »
Brakuje mi w Auroxie podstawowych komend takich jak modprobe , ifconfig itp. Gdy uruchamiam je spod konsoli zalogowany jako root to pokazuje mi ze nie ma takiego pliku lub katalogu . Czy ktos wie skad moglbym pobrac to , najlepiej w postaci pakietow RPM ?

Dulek

  • Gość
kernel Gentoo panikuje ;)
« Odpowiedź #1 dnia: 2005-07-19, 16:50:20 »
Bo sie pewnie logujesz w konsoli piszac su, a powinienes su -

TheUsh

  • Gość
kernel Gentoo panikuje ;)
« Odpowiedź #2 dnia: 2005-07-19, 18:08:05 »
2005-07-19 13:03:41 blotoposniegowe napisa?:

> Brakuje mi w Auroxie podstawowych komend takich jak modprobe , ifconfig itp. Gdy uruchamiam je
 > spod konsoli zalogowany jako root to pokazuje mi ze nie ma takiego pliku lub katalogu . Czy
 > ktos wie skad moglbym pobrac to , najlepiej w postaci pakietow RPM ?

te komendy sa, ale sie je przewaznie uruchamia przez /sbin/modprobe, itd. :P

amdfanatyk

  • Gość
kernel Gentoo panikuje ;)
« Odpowiedź #3 dnia: 2005-07-19, 21:16:36 »
porobic dowiazania:
ln -s /sbin/modprobe /bin

chmooreck

  • Gość
kernel Gentoo panikuje ;)
« Odpowiedź #4 dnia: 2005-07-20, 08:31:44 »
dolozyc /sbin do sciezki :-)

Nevi

  • Gość
kernel Gentoo panikuje ;)
« Odpowiedź #5 dnia: 2005-07-19, 12:22:20 »
Zainstalowa?em sobie gentoo 2005.0, w komputerze mia?em ju? jednego linuxa Mandrak'a, wi?c spod mandrak'a doda?em wpisy do LILO. Gdy próbuje w??czy? Gentoo wy?wietla mi si? b??d  "Kernel panic - not syncing: VFS: Unable to mount root". Dlaczego kernel panikuje ;0? :)
PS : Mandrake wykrywa mi dysk jako hda i tak go dodaje w LILO, natomist Gentoo sda mo?e to przez to? W takim razie jak zrobi? bym móg? wreszcie uruchomi? GENTOO?

michalk

  • Gość
kernel Gentoo panikuje ;)
« Odpowiedź #6 dnia: 2005-07-19, 12:51:56 »
2005-07-19 12:22:20 Nevi napisa?:

> Zainstalowa?em sobie gentoo 2005.0, w komputerze mia?em ju? jednego linuxa Mandrak'a, wi?c spod
 > mandrak'a doda?em wpisy do LILO. Gdy próbuje w??czy? Gentoo wy?wietla mi si? b??d  "Kernel
 > panic - not syncing: VFS: Unable to mount root". Dlaczego kernel panikuje ;0? :)
 > PS : Mandrake wykrywa mi dysk jako hda i tak go dodaje w LILO, natomist Gentoo sda mo?e to
 > przez to? W takim razie jak zrobi? bym móg? wreszcie uruchomi? GENTOO?

jaki masz dysk - sata czy ata?

Nevi

  • Gość
kernel Gentoo panikuje ;)
« Odpowiedź #7 dnia: 2005-07-19, 12:58:36 »
sata

chmooreck

  • Gość
kernel Gentoo panikuje ;)
« Odpowiedź #8 dnia: 2005-07-19, 13:05:09 »
musisz miec:

a) obsluge swojego kontrolera wkompilowana w jadro

LUB

b) modul obslugi swojego kontrolera zaladowany w initrd

inaczej kernel nie bedzie widzial ci tego dysku

Nevi

  • Gość
kernel Gentoo panikuje ;)
« Odpowiedź #9 dnia: 2005-07-19, 13:14:08 »
2005-07-19 13:05:09 chmooreck napisa?:

> musisz miec:
 >
 > a) obsluge swojego kontrolera wkompilowana w jadro
 >
 > LUB
 >
 > b) modul obslugi swojego kontrolera zaladowany w initrd
 >
 > inaczej kernel nie bedzie widzial ci tego dysku

dobra, które prostsze i jak to zrobi? :)?

individual

  • Gość
kernel Gentoo panikuje ;)
« Odpowiedź #10 dnia: 2005-07-19, 13:20:56 »
Najlepiej sterowniki do obs?ugi dysku twardego i systemu plików mie? wkomplilowane na sta?e.
Musisz si? chrootwa? na gentoo, ponownie zrobi? make menuconfig i w??czy? na sta?e te elementy które u?ywasz przy ka?dym uruchomieniu systemu (np sata - ale to z poziomu SCSI jest jeszcze rozwi?zanie starsze w dyskach IDE ale tego nie w??czaj) reiserfs (je?li u?ywasz) czy inny system plkiów. To samo dotyczy USB. Obs?ug? wkompliluj na sta?e, ale sterowniki do poszczególnych u??dze? jako modu?y.

Aha przy chrootowaniu nie zapomnij o pod??czeniu proc, zrobieniu env-update i source /etc/profile

95% b??dów przy uruchamianiu Gentoo po raz pierwsz to albo b??dy kernela albo gruba (tak naprawd? z?a konfiguracja w/w)

Nevi

  • Gość
kernel Gentoo panikuje ;)
« Odpowiedź #11 dnia: 2005-07-19, 13:45:00 »
2005-07-19 13:20:56 individual napisa?:

> Najlepiej sterowniki do obs?ugi dysku twardego i systemu plików mie? wkomplilowane na sta?e.
 > Musisz si? chrootwa? na gentoo, ponownie zrobi? make menuconfig i w??czy? na sta?e te elementy
 > które u?ywasz przy ka?dym uruchomieniu systemu (np sata - ale to z poziomu SCSI jest jeszcze
 > rozwi?zanie starsze w dyskach IDE ale tego nie w??czaj) reiserfs (je?li u?ywasz) czy inny
 > system plkiów. To samo dotyczy USB. Obs?ug? wkompliluj na sta?e, ale sterowniki do
 > poszczególnych u??dze? jako modu?y.
 >
 > Aha przy chrootowaniu nie zapomnij o pod??czeniu proc, zrobieniu env-update i source
 > /etc/profile
 >
 > 95% b??dów przy uruchamianiu Gentoo po raz pierwsz to albo b??dy kernela albo gruba (tak
 > naprawd? z?a konfiguracja w/w)
Jak sobie przegl?dam configa jajka to tam ju? jest  zaznaczone wszystko, obs?uga SATA, wszystkie typy partycji których u?ywam :(.

chmooreck

  • Gość
kernel Gentoo panikuje ;)
« Odpowiedź #12 dnia: 2005-07-19, 14:24:54 »
 > Jak sobie przegl?dam configa jajka to tam ju? jest  zaznaczone wszystko, obs?uga SATA,
 > wszystkie typy partycji których u?ywam :(.

nie moze byc.. jaki masz chipset ?

na 100% modul twojego kontrolera jest jako modul :-)

no chyba, ze faktycznie nie masz wkompilowanej obslugi systemu plikow, ktory jest na partycji /

jaki masz fs na / ?

bojleros

  • Gość
kernel Gentoo panikuje ;)
« Odpowiedź #13 dnia: 2005-07-19, 14:28:46 »
mam kontroler silicon image 3112 na p?ycie asusa , uzywam sterownika do siliconimage z ga?ezi scsi , który rozpoznaje mój dysk jako sdai sdb  . jest jeszcze drugi sterownik , starszy który rozpoznaje dyski jako hde i hdf. jezeli moge to polecam tego na scsi , wkompiluj go w j?dro bo po co szczypa? si? w modu?y z czym? czego i tak musisz uzywa?.

przed chrootowaniem zbinduj sobie /proc do miejsca gdzie jest proc ?rodowiska gdzie sie bedziesz chroot....

jakby? mia? problem z lilo to zawsze pamietaj jak kernel który chcesz zabootowa? bedzie widzia? twój dysk a jak go widzi obecnie zabootowany kernel i w zalezno?ci od tego edytuj lilo.conf i updatuj bootrecord przez wpisanie lilo

jezeli nie bedizesz mia? odpowiednich urzadzen w /dev to zawsze mozesz je zmajstrowa? przez MAKEDEV


Nevi

  • Gość
kernel Gentoo panikuje ;)
« Odpowiedź #14 dnia: 2005-07-19, 14:50:45 »
2005-07-19 14:24:54 chmooreck napisa?:

>
 >  > Jak sobie przegl?dam configa jajka to tam ju? jest  zaznaczone wszystko, obs?uga SATA,
 >  > wszystkie typy partycji których u?ywam :(.
 >
 > nie moze byc.. jaki masz chipset ?
 >
 > na 100% modul twojego kontrolera jest jako modul :-)
 >
 > no chyba, ze faktycznie nie masz wkompilowanej obslugi systemu plikow, ktory jest na partycji /
 >
 >
 > jaki masz fs na / ?
fs na / jest ext3
chipset VIA  (zaznaczony w configu dla SATA)