Nowe posty

Autor Wątek: mandriva 2007 wine.rpm jak?  (Przeczytany 1779 razy)

jabbaplx

  • Gość
mandriva 2007 wine.rpm jak?
« dnia: 2007-01-19, 17:01:08 »
WItam jestem (świerzym) użytkownikiem systemu mandriva 2007 i ssciągnąłem sobie wine.rpm i (pewnie zle ze) kliknałem na to 2 razy ( przyzwyczajenie z win) i pokazlo mi sie po chwili okienko ze ok pakiet zstal zainstalowany. Ale co dalej , probowalem jakichs cudów w konsoli ale to nic nie dalo, to samo z kadu , i nie wiem co dalej ppocząć, sszukałem jak zainstalować wine na ich stronce ale dla nooba nie bylo tam zbytnio przydatnych informacji dla mnie typu co kliknac co wpisac itp, czytalem tez rozne artykuly na tej stronce i nie wiele mi to dalo, prosze wiec szanownycj forumowiczow o pomoc.

shirin

  • Gość
mandriva 2007 wine.rpm jak?
« Odpowiedź #1 dnia: 2007-01-19, 22:04:10 »
Witaj.
Z czym konkretnie masz problem ?
Na przyszłość https://newbie.linux.pl/?id=article&show=16 <- trochę o instalacji samych programów przez konsolę. http://linux.sky.pl/teksty/install.html <- tutaj prawie to samo, tylko bardziej rozbudowane. Przynajmniej wiesz gdzie co dajesz. Co do kadu... www.kadu.net <- pobierz plik, o ile go już nie masz, zainstaluj przez konsolę - instrukcje wyżej. Możesz jeszcze tutaj poszperać, pełno tego na forum, tak pełno, że nawet niektórzy na to narzekają ;) Jeśli zainstalowany, wywołaj poleceniem "kadu" spod konsoli... Et voila.
Pozdrawiam
Shirin

jabbaplx

  • Gość
mandriva 2007 wine.rpm jak?
« Odpowiedź #2 dnia: 2007-01-20, 09:10:33 »
Ok jednak sam doszedlem jak to instalnąć, ale czy te programy np kadu da sie tylko spod konsoli i "wykonaj polecenie" uruchamiać ? nie da sie jakos wyciągnąć ich ikony gdzieś?
A problem jest 1 jeszcze otóż wine zainstalowalem i niby dziala, ale po jego skonfigurowaniu gry jednak nie chca dzialac, a configuracja juz sie nie uruchamia , chyba ze zrobie to jako root.

shirin

  • Gość
mandriva 2007 wine.rpm jak?
« Odpowiedź #3 dnia: 2007-01-20, 10:02:34 »
"> gry jednak nie chca dzialac, a configuracja juz sie nie uruchamia , chyba ze zrobie to jako
 > root."
 Chyba że ;) Jeżeli w ogóle nie konfigurowałes, to pora to zrobić. W najgorszym przypadku możesz reinstalować pakiet.

Kadu - dowiązanie:
http://strefamandrivy.pl/forum/viewtopic.php?t=5215

Pozdrawiam
Shirin

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
mandriva 2007 wine.rpm jak?
« Odpowiedź #4 dnia: 2007-02-02, 00:37:58 »
2007-01-19 17:01:08 jabbaplx napisał:

> WItam jestem (świerzym) użytkownikiem systemu mandriva 2007 i ssciągnąłem sobie wine.rpm i
 > (pewnie zle ze) kliknałem na to 2 razy ( przyzwyczajenie z win) i pokazlo mi sie po chwili
 > okienko ze ok pakiet zstal zainstalowany. Ale co dalej , probowalem jakichs cudów w konsoli ale
 > to nic nie dalo, to samo z kadu , i nie wiem co dalej ppocząć, sszukałem jak zainstalować wine
 > na ich stronce ale dla nooba nie bylo tam zbytnio przydatnych informacji dla mnie typu co
 > kliknac co wpisac itp, czytalem tez rozne artykuly na tej stronce i nie wiele mi to dalo, prosze
 > wiec szanownycj forumowiczow o pomoc.

Witam!
Je tez z przyzwyczajenia klikam 2 razy na rpmy i wielkiego bledu nie robie choc zdarza mi sie uzywac konsoli jednak komende urpmi 2 razy wrzyciu uzywalem! Po prostu klikam 2 razy loguje sie jako root i instaluje!
Natomiast wine polecam instalowac z plytek od mandrivy wine jest dodane do mandrivy i wystarczy je zainstalowac w menedzerze pakietow w repozytorium emulatory (choc wine to nie emulator - maly paradoks:D).
Ja kadu zawsze instaluje wprost ze stronu kadu.net poprzez dodanie ropozytoriow i instalowanie przy pomocy komendy urpmi (no to mi sie czesciej zdarza niz instalacja bezposrednio z pakietow).
Natomist, gdy nie mozesz znalezc kadu ja zazwyczaj szukam albo przez konsole wpisujac komende whereis kadu, u mnie wystarczy wpisac w konsoli kadu, czy xmms i mi sie wlacza bez problemu lub korzystam z takiej opcji jak wykonaj polecenie i wpisuje kadu i tez sie uruchamia.
Jednak sprawe uproscilem sobie przez stworzenie skrotu na pulpicie lub pasku zadan.
W kwestii wine instalacja programow przeznaczonych dla windowsa rowniez sobie uproscilem przez klikniecie na binarke z roszerzeniem exe i system w tym momencie pyta mnie w czym chce to uruchomic i wpisuje recznie ze w wine i zaznaczm opcje skojarz z tym rodzajem plikow. Pierwsze uruchomienie wine tworzy katalog, ktory ma byc odpowiednikiem dysku c:.
W razie problmow skorzystaj jeszcze z winetools
Pozdrwiam!

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
mandriva 2007 wine.rpm jak?
« Odpowiedź #5 dnia: 2007-02-02, 00:41:18 »
2007-01-20 09:10:33 jabbaplx napisał:

> Ok jednak sam doszedlem jak to instalnąć, ale czy te programy np kadu da sie tylko spod konsoli
 > i "wykonaj polecenie" uruchamiać ? nie da sie jakos wyciągnąć ich ikony gdzieś?
 > A problem jest 1 jeszcze otóż wine zainstalowalem i niby dziala, ale po jego skonfigurowaniu
 > gry jednak nie chca dzialac, a configuracja juz sie nie uruchamia , chyba ze zrobie to jako
 > root.

Jak juz wspomnialem ja sobie porobilem skroty na pulpicie i panelu i juz ci mowie jak to zrobic:D
Klikasz prawym i wybierasz opcje skrot do programu, nastepnie szukasz programu, ktory zazwyczaj znajduje sie w katalogu /usr/bin, czyli sciezka koncowa powinna wygladac tak /usr/bin/kadu inne programy tak samo mozesz dodac!
Pozdrawiam!