Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Nie działa ...  (Przeczytany 2018 razy)

Paladyn_Rage

  • Gość
Nie działa ...
« dnia: 2007-01-18, 23:53:21 »
Witam.

Od razu zaznaczam, że jeśli idzie o tematykę linuxową to jestem taki noob że aż oczy szczypią.
Zaciągnąłem z ftp'a mandrive 2007 w wersji free. No i faktycznie - instalka szybka, sprawna, po prostu cud, miód i fajne biusty... do czasu. Po zainstalowaniu zlądowałem w trybie tekstowym i jestem bezradny jak dziecko w hurtowni narzędzi ogrodowych... nie mogę przejść do trybu graficznego - gdy próbuje - na chwilę sprawia wrażenie że się wgrywa a potem wyskakuje z powrotem i jest komunikat: "Xkbcomp are not fatal to x server". Próbowałem konfigurować niestety i tam ciemno, nikt nie pomoże i tylko niejasne pytania zadaje. Mam więc pytanie: czy jest gdzieś poradnik jak to skonfigutować by działało, lub ogólne porady: jak kretyn ma odpalić Mandrive i nie zrobić sobie przy tym krzywdy. Ewentualnie może ktoś zna jakiś sposób na powyższy problem.

kfiaciarka

  • Gość
Nie działa ...
« Odpowiedź #1 dnia: 2007-01-19, 06:30:19 »
A jakie srodowisko graficzne wybrałes? ile instalacja trwała? jaka masz karte grafiki? jako root możesz uruchomic w konsoli mcc i tam coś poustawiac odnosnie grafiki. Ale najpierw spróbuj zainstalowac sterowniki od grafiki (mogą wymagać gcc i źródeł kernela, moze czegoś więcej a nie wiem czy instalowałem biblioteki programistyczne). I wtedy daj startx (wymaga wpisania do ~/.xinitrc exec startkde np./czyli w twoim katalogu domowym/), albo chociaż /etc/init.d/kdm start. Pokaz cat /var/log/Xorg.0.log | grep WW, cat /var/log/Xorg.0.log | grep EE. No i oczywiscie xorg.conf.

Paladyn_Rage

  • Gość
Nie działa ...
« Odpowiedź #2 dnia: 2007-01-19, 11:42:43 »
2007-01-19 06:30:19 kfiaciarka napisał:

> A jakie srodowisko graficzne wybrałes? ile instalacja trwała? jaka masz karte grafiki? jako root
 > możesz uruchomic w konsoli mcc i tam coś poustawiac odnosnie grafiki. Ale najpierw spróbuj
 > zainstalowac sterowniki od grafiki (mogą wymagać gcc i źródeł kernela, moze czegoś więcej a nie
 > wiem czy instalowałem biblioteki programistyczne). I wtedy daj startx (wymaga wpisania do
 > ~/.xinitrc exec startkde np./czyli w twoim katalogu domowym/), albo chociaż /etc/init.d/kdm
 > start. Pokaz cat /var/log/Xorg.0.log | grep WW, cat /var/log/Xorg.0.log | grep EE. No i
 > oczywiscie xorg.conf.

Karta graficzna na drugim kompie to Ati Radeon 9200. Wybrane środowisko graficzne to zdaje się KDE. Instalacja trwała dość krótko. Co do dalszej części twojego posta, w sumie to jeśli idzie o linux to póki co wiem jak wejść w tryb graficzny, jak włączyć ustawienia i dalej nic. Niestety o instrukcji obsługi do Mandrivy 2007 Free dostępnej dla userów albo nikt nie pomyślał albo ja nie mogę jej znaleźć. Tak więc prosiłbym o linki lub info czy jest coś na ten temat tu na forum na temat:
-instalacji sterowników
-jak wymaga gcc i źródeł Kernela skąd je wziąć (podejrzewam że to pytanie w stylu skąd wziąć Open GL ale ostrzegałem że jestem noobem)

"(wymaga wpisania do
 > ~/.xinitrc exec startkde np./czyli w twoim katalogu domowym/), albo chociaż /etc/init.d/kdm"

que?